Marka Harmann, wychodząc naprzeciw wymaganiom stawianym przed nowoczesnymi laboratoriami, wprowadziła nową grupę wentylatorów chemoodpornych przeznaczonych do pracy w środowiskach agresywnych. Premiera urządzeń odbyła się w marcu, podczas targów Forum Wentylacja 2012.

Wentylatory chemoodporne marki Harmann
Wentylatory chemoodporne marki Harmann
Nowa gama wentylatorów składa się z kilku typoszeregów o nietuzinkowej konstrukcji, wykonanych z materiałów odpornych na działanie czynników agresywnych, przeznaczonych do wyciągu powietrza z laboratoriów, digestoriów, zakładów przemysłowych, jednostek badawczych, obiektów oświatowych tudzież budynków biurowych i użyteczności publicznej.

Obudowa większości typoszeregów została wykonana z polietylenu PE, polipropylenu PP lub trudnopalnego polipropylenu PPs. W celu odizolowania elementów ruchomych silnika od czynników agresywnych zastosowano zintegrowany bezobsługowy system uszczelnień labiryntowych, dzięki którym łożysko jest całkowicie odizolowane od przetłaczanego medium.

Najliczniejszą grupę stanowią wentylatory promieniowe przeznaczone do montażu kanałowego. Najmniejszy typoszereg reprezentują modele MINILAB o średnicach przyłączeniowych od 75 do 110mm przeznaczone do wyciągu z pojedynczych digestoriów lub niewielkich laboratoriów. Kolejną grupę stanowią modele STILO wyposażone w wirniki o łopatkach pochylonych do przodu wykonane ze stali nierdzewnej, zakres wydajności do 1900 m3/h. Wentylatory CHEMTEC to z kolei najliczniejsza grupa wśród wentylatorów promieniowych wyróżnić tutaj można dwie podstawowe wersje wykonania: F z kołnierzem przyłączeniowym oraz C z konsolą wsporczą.

Modele te standardowo wykonane są z trudnopalnego tworzywa PPs. Kolejną grupę urządzeń stanowi rodzina modeli CHEMAC różniących się między sobą sposobem wykonania wirnika: typ B łopatki pochylone do tyłu oraz typ F łopatki pochylone do przodu, jak również sposobem realizowanego napędu: bezpośredni (modele CHEMAC.B, CHEMAC.F oraz CHEMAC.R) lub pasowy (modele CHEMAC.T oraz CHEMAC.R-T). Wentylatory promieniowe typu CHEMAC.R w zależności od wersji wykonania mogą osiągać wydajność powietrza aż do 120 000 m3/h.

Kolejną grupę stanowią wysokociśnieniowe modele HELIS, które dzięki specjalnej konstrukcji wirnika są w stanie osiągać wartość sprężu nawet do 5,5 kPa, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku skomplikowanych instalacji wyciągowych, oraz instalacji wyposażonych w filtry dokładne typu HEPA.

Drugą grupę urządzeń stanowią wentylatory przeznaczone do montażu na dachu, który jest najpopularniejszym sposobem montażu wentylatorów wyciągowych z laboratoriów. W gamie tej można znaleźć modele z wyrzutem skierowanym do góry VITT oraz LABB, jak również wersje z wyrzutem poziomym LABBOR. Wentylatory dachowe wyposażone zostały w kwadratową płytę montażową umożliwiającą montaż na połaci dachowej lub cokole murowanym.

Modele LABB standardowo wykonywane są z trudnopalnego polipropylenu PPs, na ich obudowie zlokalizowane zostały specjalne zaczepy montażowe a w wersji standardowej występuje zintegrowany wyłącznik serwisowy oraz odpływ kondensatu. Typoszereg VITT z wyrzutem pionowym może być stosowany zarówno do montażu na dachu jak również jako wentylator montowany bezpośrednio w kanałach wentylacyjnych kołowych w pozycji poziomej. Wentylatory LABBOR z poziomym wyrzutem powietrza zostały zabezpieczone siatką z drutu stalowego zapobiegającą uszkodzeniu wirnika wskutek przedostania się cząstek stałych.

Pobierz:
katalog wentylatorów chemoodpornych HarmannŹródło: Maxair hvac technic Sp. z o.o.