Łopatki wirnika wentylatora HyBlade, wykonane z tworzywa sztucznego, mają unikalnie wyprofilowane krawędzie.
HyBlade - to wentylator osiowy ebm-papst, wprowadzony na rynek w 2008 roku.
Skrót HyBlade pochodzi od Hybrid Blade - łopatka hybrydowa. Łopatka urządzenia powstała bowiem z połączenia dwóch materiałów - aluminiowego rdzenia z powłoką natryskową wykonaną z kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym.
Odpowiednio wyprofilowane krawędzie i łopaty HyBlade to wynik poszukiwań i badań producenta w celu poprawienia akustyki wentylatorów osiowych. Do łopatek wentylatora dodano tzw. winglety (skrzydełka) - rozwiązanie znane z budowy samolotów. Winglet w samolotach to skrzydełko aerodynamiczne ustawione pod kątem na końcu skrzydła samolotu. Ich zadaniem jest zmniejszenie oporu indukowanego skrzydła, co znacząco wpływa na doskonałość, a co za tym idzie na zasięg oraz zużycie paliwa. Winglety mają również duży wpływ na wydłużenie efektywne skrzydła. Dzięki nim lot jest bardziej komfortowy, ponieważ pomagają tłumić wibracje. Poprawiają też osiągi samolotów podczas startu umożliwiając skrócenie rozbiegu oraz przyczyniają się także do zmniejszenia hałasu podczas startu i podejścia do lądowania.
W przypadku łopatek wentylatora HyBlade, winglety przyczyniają się do uporządkowania przepływu powietrza ze strony nadciśnienia na stronę podciśnienia, powodując ogromną redukcję hałasu przy znacznym zwiększeniu wydajności w porównaniu do konwencjonalnych łopat.
Gdzie powstaje hałas?
Precyzyjne badania w nowoczesnych laboratoriach jednoznacznie wizualizują źródła zakłóceń przepływu strug powietrza czyli turbulencji, a co za tym idzie, hałasu we wszystkich urządzeniach.
W przypadku łopatek wentylatorów „krytycznymi” elementami są: krawędź natarcia, zakończenie łopatki wentylatora, zastosowany materiał. Udowodniono natomiast, że krawędź spływu nie ma żadnego wpływu na poziom emisji hałasu łopatki wentylatora.

Symulacja rozkładu poziomu emisji hałasu
Łopatka wentylatora osiowego

Fakty te w swoich produktach już od wielu lat wykorzystuje koncern ebm-papst, co pozwala projektować i produkować powszechnie uważane za najcichsze i najbardziej oszczędne (technologia EC) wentylatory na świecie. W wentylatorach HyBlade hałas jest redukowany dzięki:
- odpowiednim kształtom łopat wentylatora (winglety na zakończeniach, odpowiedni kształt krawędzi natarcia i zastosowanie pierścieni wlotowych),
- wykorzystaniu specjalnego tworzywa sztucznego do budowy łopatek wentylatora. >>więcej
Wentylatory oferowane są w pięciu średnicach: 500, 560, 630, 710 i 800 mm.
HyBlade® to innowacyjne rozwiązanie o unikalnej konstrukcji hybrydowej, którą można słusznie nazwać rewolucyjną. Prawdopodobnie jest to obecnie najcichszy i najlżejszy wentylator osiowy dostępny na rynku. Mimo zastosowania tworzywa sztucznego, kontrukcja wentylatora nie odbiega pod względem trwałości od wykonań z łopatkami metalowymi. Łopatki wykazują wysoką odporność na korozję, w tym na chemikalia i słoną mgłę.
O HyBlade:
- Strona poświęcona technologii HyBlade (w języku angielskim)
- Broszura informacyjna (w języku angielskim)
- AHR 2009 - ebm-papst Inc featuring Hyblade Technology (2 min) (YouTube)