Wentylacja oddymiająca garaży – porównanie wentylatorów strumieniowych
Nieustannie wzrastająca liczba pojazdów generuje ogromny problem z wystarczającą ilością miejsc parkingowych. Obecnie przy braku wolnych przestrzeni w obszarach miejskich oraz ze względów finansowych panuje tendencja do budowy garaży wielopoziomowych, często podziemnych. Specyfika tych obiektów wymaga zastosowania odpowiedniej instalacji wentylacyjnej, zarówno bytowej, jak i oddymiającej. Wentylacja oddymiająca w przypadku pożaru powinna usuwać gorące dymy oraz zapewnić bezpieczeństwo podczas ewakuacji ludzi, a także uzupełniać braki powietrza w wyniku jego usuwania z dymem.

Wyróżnia się dwa rodzaje systemów wentylacji pożarowej w garażach:
- system pionowego przemieszczania dymu przez układ kanałów wyciągowych i klapy dymowe;
- wentylację strumieniową, czyli system poziomego przemieszczania dymu.
Jeszcze niedawno najczęściej stosowanym rozwiązaniem był system wentylacji kanałowej. Obecnie bardzo często wykorzystuje się układ bezprzewodowej wentylacji i oddymiania przy użyciu wentylatorów strumieniowych. Ze względu na rosnącą popularność tego systemu, warto przyjrzeć się mu bliżej.
Jest to układ bezkanałowy wentylacji bytowej i oddymiającej, który opiera się na pracy zespołu wentylatorów strumieniowych. Służy do odprowadzenia dymu, spalin oraz gazów pożarowych w stronę wyciągowych wentylatorów oddymiających. W ten sposób tworzy strefę bez dymu, co pozwala na ewakuację oraz prowadzenie akcji ratowniczejZasada działania wentylatorów strumieniowych polega na zasysaniu małej ilości powietrza i przetłaczaniu go z dużą szybkością, co wprawia w ruch masę powietrza w obszarze garażu.
Zazwyczaj, projektując układ, wentylatory strumieniowe sytuowane są współosiowo i symetrycznie w obiekcie. Ze względu na prostą budowę i małą wagę z łatwością montowane są pod stropem garażu. Zadaniem wentylatorów strumieniowych jest nadanie pędu oraz odpowiednie ukierunkowanie strumienia powietrza. Wentylatory strumieniowe są wyposażone w dwa tłumiki dźwięku, osłonę i elementy mocujące. Dodatkowo są wyposażone w deflektory, które zapobiegają przyklejaniu się strumienia powietrza do przegród budowlanych (efekt Coanda), co mogłoby niekorzystnie wpływać na skuteczność wentylacji oddymiającej. Występują w trzech klasach odporności temperaturowej F200, F300 i F400.Prześledźmy, jakie wentylatory strumieniowe posiadają w ofercie czołowi producenci.
Wentylatory strumieniowe indukują ruch powietrza, który kieruje dym w kierunku wentylatora usuwającego dym i gazy pożarowe na zewnątrz obiektu i tworzy strefy oddymione. System bezkanałowy oparty na pracy wentylatorów strumieniowych niewątpliwie posiada wiele zalet. Brak instalacji pozwala na łatwy i szybki montaż, nie wymaga również konserwacji. Daje również większą swobodę projektowania, gdyż nie koliduje z innymi instalacjami rurowymi.
Opracowanie: Redakcja
Autor: Ewelina Satory
Komentarze
Porównanie
Witamy serdecznie,
Dziękujemy za komentarz do artykułu. Cieszymy się że takie porównania znajdują słuszność w Państwa odczuciu. Odpowiadając jednocześnie na pewną uwagę, musimy stwierdzić, że nie jesteśmy w stanie zestawić wszystkich urządzeń w danych grupach produktowych ze względu na możliwości techniczne strony oraz bogactwo ofert firm. Jednocześnie chcemy zauważyć, że prezentowane porównania bardzo często prowadzą do różnych producentów czy dystrybutorów bez szczególnego nacisku na jakąś promocję wybranego. Mamy nadzieję, że każdy artykuł spotkania się chociaż z częściową akceptacją grona odbiorców i będzie on pomocny przy wykonywaniu prac związanych z użyciem tychże urządzeń.
Pozdrawiamy
Redakcja Wentylacja.com.pl
eksperty
Same eksperty na tej wentylacji.... Ale dobrze dpobrze mozna spokojnie wejsc i sa zestawione produkty. szkoda cze wszystkich w danej grupie nie ma.