Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE 2002 w Poznaniu rozpoczęły się we wtorek 9. kwietnia br. Była to czwarta edycja Targów Instalacyjnych, początkowo odbywających się wraz z BUDMĄ (1999 r.). W 2000 r. INSTALACJE uzyskały status samodzielnych targów. Organizatorzy – MTP - zdecydowali się na zmianę terminu targów (z lutego na kwiecień) biorąc pod uwagę sugestie wystawców oraz fakt, że na początku roku odbywają się targi podobnej branży w Niemczech (ISH), a także chcąc zwiększyć czasowy odstęp pomiędzy INSTALACJAMI a BUDMĄ. Targom INSTALACJE tradycyjnie już towarzyszyła Międzynarodowa Wystawa Zabezpieczeń SECUREX oraz nowa impreza targowa - Salon Wyposażenia Łazienek SANTEC, podczas której swoje ekspozycje prezentowała branża techniki i ceramiki sanitarnej.


Tegoroczne INSTALACJE na powierzchni blisko 14 000 m² zgromadziły 445 wystawców, w tym 396 krajowych i 49 zagranicznych. Ekspozycje przygotowały firmy z Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Słowenii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Jedną z najliczniej zaprezentowanych, obok techniki ciepłowniczej i grzewczej, sieci, rurociągów i armatury należy zaliczyć branżę wentylacyjną i klimatyzacyjną.
Podobnie jak w roku 2001 szerokość oferty producentów i dystrybutorów z zakresu techniki ciepłowniczej i grzewczej praktycznie każdemu zainteresowaniu pozwalała na znalezienie interesującego go rozwiązania. Inwestorzy zainteresowani wymianą kotła mogli wybierać wśród urządzeń na paliwo stałe, gazowych, olejowych, kondensacyjnych - stojących i wiszących, jedno- i dwufunkcyjnych. Nie mniej szeroka była oferta grzejników. Popularnością cieszyły się również alternatywne wobec grzejnikowego systemy ogrzewania - podłogowe wodne i elektryczne, sufitowe, ścienne.
Nie zabrakło również wyrobów, technik i technologii z zakresu gazownictwa - m.in. sieci gazowych średniego i niskiego ciśnienia, stacji gazowych, instalacji i kotłowni na paliwo gazowe, systemów zabezpieczających i łączności.
Prezentowano ponadto alternatywne źródła energii (przede wszystkim kolektory słoneczne i pompy ciepła), podgrzewacze ciepłej wody, butle i zbiorniki na olej opałowy i gaz płynny, sprzęt do instalacji grzewczych, systemy kominowe, pompy do instalacji grzewczych, wody i ścieków, automatykę oraz materiały izolacyjne.
Ekspozycja z zakresu techniki wentylacji i klimatyzacji zlokalizowana była przede wszystkim w pawilonach nr 9 i 8 oraz na terenie otwartym. Prezentowano szeroki wybór wentylatorów, centrale wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, klimatyzatorów, klimakonwektorów, nawiewników i wywiewników, a także wszelki osprzęt do instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Dużym powodzeniem wśród odwiedzających cieszyły się centralki z wymiennikami do odzysku ciepła.
Tradycyjnie targom towarzyszyły specjalistyczne konferencje i seminaria, dotyczące m.in. wentylacji. Pierwszego dnia targów odbyła się organizowana przez Redakcję „Rynku Instalacyjnego” , Stowarzyszenie Polska Wentylacja oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie konferencja pt. „Nowe przepisy, nowe technologie, nowoczesna wentylacja”szczegóły, której towarzyszyły warsztaty komputerowe.
Konferencje i seminaria przygotowali również wystawcy. Z zakresu wentylacji seminarium pt. „Wentylacja i odzysk ciepła” zorganizowała firma Bartosz z Białegostoku, producent m.in. wymiennika ciepła typu powietrze-powietrze i central wentylacyjnych.
Tradycją targów jest nagradzanie najbardziej innowacyjnych produktów prezentowanych w trakcie ich trwania. Rozstrzygnięty został konkurs o Złote Medale MTP. To zaszczytne wyróżnienie otrzymują wyroby, które charakteryzują się wysoką jakością, nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi, walorami ergonomicznymi, ekologicznymi, estetycznymi i użytkowymi. Sąd Konkursowy, którego przewodniczącym był prof. Edward Szczechowiak, postanowił nagrodzić następujące wyroby:
1. Niskotemperaturowy stojący kocioł olejowy ze zintegrowanym pojemnościowym podgrzewaczem c.w.u. VITOROND 222
VIESSMANN Sp. z o.o., Wrocław
2. Gazowy kocioł c.o. dwufunkcyjny "Mini Max plus" typ GCO-DP-13-10-13/21 i GCO-DP-13-10-18/21
TERMET SA, Świebodzice
3. Ekologiczne kotły c.o. wykorzystujące proces zgazowania odpadów drewna typu "Orlan 18-80"
EKO-VIMAR ORLAŃSKI - Dział Produkcji Głuchołazy, Głuchołazy
4. Mieszkaniowa stacja wymiennikowa LOGOTERMA SATURN
Przedsiębiorstwo z Udziałem Zagranicznym MEIBES Sp. z o.o., Leszno
5. Kolektor słoneczny próżniowo-rurowy CPC Star Azzurro
ADIGMA Ritter Energie - und Umwelttechnik GmbH & Co. KG, Karlsbad, Niemcy
6. Sufitowy nawiewnik indukcyjny typu DID 300
GEBRÜDER TROX GmbH, Neukirchen-Vluyn, Niemcy
7. Kompaktowy węzeł cieplny typu MET-RBP 100 kW/150 kW
METROLOG Sp. z o.o., Czarnków
8. Stabilizator ciśnienia DHA VARIOMAT
REFLEX - POLSKA Sp. z o.o., Wąbrzeźno
9. System regulacji cyrkulacji ciepłej wody użytkowej z zaworami wielofunkcyjnymi MTCV
DANFOSS TRATA d.d. Ljubljana, Słowenia
10. Pompa WILO-STRATOS
WILO GmbH, Dortmund, Niemcy
11. Studzienka rewizyjna TEGRA 600
WAVIN METALPLAST - BUK Sp. z o.o., Buk i NORDISK WAVIN A/S, Dania
12. Złącza tworzywowe PPSU serii 9018 systemu KAN-therm do rur LPE i PEX-c
KAN J. Kaczan Sp. j., Warszawa
Złote Medale MTP uroczyście wręczono 11 kwietnia br.
Zespół rzeczoznawców ds. oceny Architektury i Grafiki MTP po dokonaniu przeglądu zrealizowanych projektów ekspozycji krajowej na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych INSTALACJE 2002 przyznał nagrody za stoiska targowe:
• Złoty Medal
ekspozycji JUNKERS - ROBERT BOSCH Sp. z o.o. (pawilon 8 stoisko 56)
• Srebrne Medale ex aequo
DYKA Sp. z o.o. (pawilon 14 stoisko 39)
PURMO - RETTIG HEATING Sp. z o.o. (pawilon 5 stoisko 93)
• Brązowe Medale ex aequo
DANFOSS Sp. z o.o. (pawilon 17 stoisko 32)
WAVIN METALPLAST - BUK Sp. z o.o. (pawilon 14 stoisko 14)
• Wyróżnienia
HAWLE Fabryka Armatury Sp. z o.o. (pawilon 17 stoisko 14)
UPONOR POLSKA Sp. z o.o. (pawilon 14 stoisko 19)
Targi INSTALACJE, choć nieco mniejsze niż w zeszłym roku, cieszą się nadal powodzeniem wśród wystawców jak i odwiedzających. Jako miejsce spotkań producentów, handlowców i potencjalnych inwestorów są też znakomitą okazją do zorientowania się w tendencjach rynkowych.

Komentarze

 • Już kilka lat temu pisałem....

  Już kilka lat temu pisałem, że formuła tak drogich targów jak poznańskie INSTALACJE się przejadła. Wystawiają się tylko bogate od dawna będące na rynku firmy traktując targi jako miejsce spotkań towarzyskich. Na znakomitej większości stoisk niewiele się można dowiedzieć bo niezajęta piciem jest tylko hostessa, która nie bardzo czuje się w technice. Zresztą ciekawych i nowych rozwiązań i tak nikt się po potentatach nie spodziewał. Między stoiskami oprócz dzieciaków zbierających długopisy itp. snuli się panowie z etykietkami wystawców i nieliczni (porównując poprzednie lata ) zwiedzający . Dało się też zauważyć sporo "organizatorek" wolnego czasu wieczorem z fajnymi wizytówkami.
  Jedynym pocieszającym zjawiskiem jest coraz większa ilość firm oferujących rekuperatory, oprócz znanych i uznanych (FLEXIT i SYSREMAIR) bardzo ciekawe rozwiązanie przedstawił DOSPEL. Niestety zdarzały się firmy, które łączyły wentylacje z odzyskiem ciepła z piecem akumulacyjnym lub pompą ciepła. Łączenie wentylacji z ogrzewaniem lub klimatyzacją świadczy niezbicie o braku podstawowej wiedzy do czego służy wentylacja a do czego ogrzewanie.
  Jeżeli formuła INSTALACJI i innych tego typu imprez się nie zmieni to za dwa trzy lata nie będzie dla kogo się wystawiać. Proponuje jeden lub więcej z pustych pawilonów podzielić na małe np. czterometrowe stoiska i dopuścić malutkie firmy i różnych nawet nawiedzonych wizjonerów, to zapewni postęp i udostępni DUŻYM świeżej krwi i pomysłów. Gwarantuję, że będzie to najciekawsza część targów i koło postępu. Stoiska takie muszą oczywiście być naprawdę niedrogie.
  Pozdrowienia
  Tomasz Brzęczkowski

 • Po Instalacjach...

  Komentarz do artykułu p. Tomasza.
  Trudno sie nie zgodzić ze stwierdzeniem ze Targi Instalacje umierają smiercią naturalną. Nic dziwnego - przy tych cenach na wystawianie sie pozwolić sobie mogą tylko "molochy". Dramatyczne jest to ze drastycznei spadłą ilośc firm instalatorskich odwiedzających targi. W poprzedniech latach kontakty targowe stanowiły motor napedowy firm oferujących swoje produkty na targach, w tym roku ilość nowych kontaktów to ok 10-15 %. Zatem - drodzy organizatorzy - coś trzeba bedzie zmienić w formule targów - inaczej przepowiednie Pana Tomka niebawem sie sprawdzą:))
  Co do rekuperatów to należy podkreślić ze jest to rzeczywiście mocno rozwijający sie segment rynku i nic dziwnego ze coraz wiecej chetnych udziełu w tym segmencie.
  Firma Dospel przedstawiła w tym roku przeciwpradowy rekuperator wykonany bardzo solidnie w porównaniu do innych polskich producentów. Brakuje tu jednak inteligentnego sterowania i automatyki. W zasadzie jako opcja oferowany jest tylko płynny regulator obrotów wentylatora. Ale jeżeli firma Dospel pomyśli nad rozwiązaneim sterownia to być moze niedługo bedzie to poważny konkurent dla FLEXITA.

 • Nie tędy droga

  Chciałbym również zabrać głos w tej sprawie. Moje zdanie jest w zasadzie takie samo jak poprzedników. Moją opinię poprę przykładem: Kupiłem niedawno mieszkanie 80m2 wybudowane przez Unibud. W mieszkaniach tych zakładano centralne ogrzewanie z piecem gazowym tzw. "Junkersem". Dwa lata temu będąc na tych targach przez przypadek trafiłem do firmy Bursa i tam namówiono mnie do zrezygnowania z tego "Junkersa", a w zamian zamówiłem w tej firmie rekuperator i ogrzewanie elektryczne. Sasiedzi śmiali się ze mnie, że będę płacił jak za zboże, ale mnie to nie przekonywało bo moja żona poprostu boi się gazu. Po dwóch latach okazało się, że płacę za ogrzewanie dwa razy mniej niż sąsiedzi. W tym roku będąc ponownie na targach odniosłem wrażenie, że chylą się one ku upadkowi. Odwiedzających było znacznie mniej, zabrakło także małych, tanich firm dzięki którym można zainstalować sobie tanio i porządnie oszczędne instalacje grzewcze i wentylacyjne. Wniosek płynie z tego taki, że koszt tych targów jest chyba zbyt wysoki skoro takie firmy jak Bursa rezygnują z udziału w nich. Przez to cała ta impreza wyszła bardzo skromnie. Nie tędy droga szanowni organizatorzy.