27 listopada br. w gmachu Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej odbyło się pierwsze posiedzenie „WENT-KLUBU”.


Utworzenie „WENT-KLUBu” zapowiedziano w czerwcu br. przy okazji otwarcia nowego laboratorium Zakładu Wentylacji i Klimatyzacji Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej (”Nowe laboratorium”).
„WENT-KLUB” stanowi nieformalną instytucję, służącą spotkaniom jej członków w celu wymiany doświadczeń i informacji o rynku polskim oraz zagranicznym oraz o możliwościach zaistnienia na rynkach zagranicznych. Klub ten ma na celu skupienie środowiska naukowców i wykonawców, którzy wzajemnie wspieraliby się w projektach, ekspertyzach, promocji, dydaktyce, a także w organizowaniu konferencji, studiów ustawicznych i tworzeniu laboratoriów. Spotkania klubowe mają być też płaszczyzną wymiany poglądów i doświadczeń związanych z poszczególnymi etapami procesu inwestycyjnego.
Pierwsze obrady otworzył prof. dr hab. inż. Bogdan Mizieliński, jeden z założycieli Klubu.
Przy wspólnym stole zebrali się naukowcy, projektanci, wykonawcy i redaktorzy prasy branżowej i in. Tematem wiodącym były problemy finansowania inwestycji. Do dyskusji na ten temat wprowadził dr Robert Jagiełło z Citi Bank Handlowy referatem pt. „Finansowe formy wsparcia inwestycji”.
Prócz dyskusji o leasingu urządzeń i instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz kredytach na pierwszym posiedzeniu "WENT-KLUBu” padł pomysł otworzenia studiów ustawicznych o kierunku wentylacja-klimatyzacja. Zwrócono również uwagę na konieczność zmian w Polskich Normach, nie tylko ze względu na wejście Polski do Unii Europejskiej, lecz także ze względu na ocieplenie klimatu w Polsce. Podkreślano, iż powinny zostać zweryfikowane normatywne temperatury zewnętrzne obliczeniowe, najlepiej przy współpracy instytucji meteorologicznych. Zauważono potrzebę stworzenia jasnej dyrektywy/instrukcji dla projektantów w tym temacie, pamiętając iż od 01 stycznia 2003 r. stosowanie obligatoryjnych Norm Polskich przestaje obowiązywać, zrzucając tym samym większą odpowiedzialność na projektanta.
Będziemy informować o kolejnych spotkaniach klubowych.
Redakcja

Komentarze

 • Uznanie

  Następny klub towarzystwa
  wspaniałej adoracji....
  mam, nadzieję ,że ten Went_klub
  nie zamieni się
  na ukierunkowane interesy
  wąskiej grupy założycieli.. ,
  jak to zazwyczaj bywało.
  Szumnie brzmi "grono naukowców,
  producentów, instalatorów i
  projektantów" -A mnie NIKT
  nie zaprosił,
  chociaż nasza firma KOSS
  od 12 lat chyba zrobiła najwięcej
  w technice standaryzacji i
  technice
  wentylacji (pod względem technologii
  produkcji)
  zobaczymy później jak
  Klub działa. Może się zapiszę...
  Pomimo tego powyżej, zawsze sie liczy
  inicjatywa .
  Powodzenia Klubowicze

 • do kossa

  jak się domyślam do KLUBU zapisać się nie można , do klubu można zostać jedynie zaproszonym ...
  to raczej klub na miarę angielskich korzeni gdzie przy koniaczku można pogadać o wentylacji a od tego i tak się świat nie zmiani :)
  pozdrowienia
  hmm

 • Jak w WP

  Napewno będzie tak jak w Stowarzyszeniu Wentylacja Polska, kto zasponsoruje ten ma rację, choć mijałby się z prawami fizyki i zdrowym rozsądkiem.