Noce zimne a dni choć słoneczne, to chłodne. Za to w kaloryferach płynie miłe ciepełko. Już 90% warszawskich budynków korzystających z ciepła SPEC ma włączone ogrzewanie.

W tym roku najbardziej ciepłolubną dzielnicą okazał się Żoliborz – tutaj już 1 października ogrzewało się 86% budynków. Jednak miniony weekend okazał się decydujący dla pozostałych części Warszawy - obecnie ogrzewa się już 90% spośród 19 tys. budynków zasilanych przez SPEC. Ciepło, które teraz płynie w naszych kaloryferach, jest dostarczane podziemnymi rurociągami z elektrociepłowni na Żeraniu i Siekierkach. W razie silniejszych mrozów Warszawa ma w zapasie jeszcze dwie profesjonalne ciepłownie: Kawęczyn i Wolę.

Ciepło dostarczane do naszych budynków służy nie tylko ogrzewaniu, ale także przygotowywaniu ciepłej wody. Oznacza to, że ciepło systemowe jest stale dostępne przez 365 dni w roku. Dlatego nie trzeba czekać z włączeniem ogrzewania do pierwszych nocnych przymrozków. Może to zrobić za naszych administratorów automatyka pogodowa. Pogodynka wyręczy nasze administracje w składaniu wniosków o włączenia ogrzewania. Jako mieszkańcy sami możemy zdecydować, kiedy pogodynka ma uruchomić dostawę ciepła do naszych kaloryferów. Zadba o to, by nasze mieszkanie nie wychłodziło się ani nie było w nim zbyt gorąco. Automatyka pogodowa pomoże nam racjonalnie korzystać z ciepła – bo dostarczy tyle ciepła ile potrzebujemy i wtedy kiedy potrzebujemy. Nie zapłacimy za ciepło, z którego nie skorzystamy. Nie będziemy też musieli dogrzewać się innymi sposobami narażając się na dodatkowe koszty – ciepło ze SPEC jest o ok. 30% tańsze od gazowego i o ok. 40% od olejowego.

Jeśli jeszcze w naszym budynku nie zostało uruchomione ogrzewanie, poprośmy administratora, by złożył wniosek do SPEC o jego włączenie albo by pozwolił, by naszym komfortem cieplnym zarządzała pogodynka. Ciepło jest stale w naszym zasięgu, wystarczy po nie sięgnąć i nie narażać się dłużej na marznięcie, przeziębienia, droższe dogrzewanie i niewygodę.

Źródło: SPEC SA