Mimo że dni są jeszcze upalne, noce i poranki stają się coraz chłodniejsze zwiastując nadchodzącą jesień. Warto więc zatroszczyć się już teraz o swoje ciepło na zimę. Wcale nie musimy odczuwać chłodu i wilgoci wstając co rano z łóżka.

Zwróćmy uwagę na to, jak nasz budynek jest przygotowany do chłodu i do zimy. Jeśli ciepło do budynku dostarcza Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej a nasz budynek jest podłączony do węzła cieplnego SPEC, to jest on standardowo wyposażony w automatykę pogodową. Dowiedzmy się czy nasz administrator zadbał, byśmy mogli z niej korzystać.

Dzięki „pogodynce” nasz budynek nie będzie ani niedogrzany, ani przegrzany. Budząc się co rano, po wyjściu spod kołdry będziemy czuć się komfortowo – nie ma mowy o wychłodzonym mieszkaniu czy o niewyspaniu z powodu zbyt ciepłych kaloryferów. Uprane rzeczy będą schły szybciej i unikniemy wilgoci w mieszkaniu. Komfort cieplny pomoże także przetrwać nadchodzący jesienny okres przeziębień i grypy. Ile kosztuje korzystanie z automatyki pogodowej?

Za korzystanie z pogodynki nie płacimy zupełnie nic! Automatyka pogodowa jest bezobsługowym urządzeniem sterującym dostawami ciepła do budynku, zgodnie z oczekiwaniami jego mieszkańców. Żeby mieć ciepło, nie musimy wcale dzwonić ani do administracji, ani do SPEC. Zapłacimy tylko za to ciepło, którego faktycznie potrzebowaliśmy i które rzeczywiście zostało dostarczone do naszego budynku. Pogodynka automatycznie uruchomi dostawę ciepła na potrzeby ogrzewania, jeśli temperatura spadnie poniżej dowolnego poziomu wskazanego przez administratora w umowie ze SPEC. Najczęstszą temperaturą podawaną przez warszawskie administracje jest 12°C. To oznacza, że jeśli w sierpniową noc temperatura spadnie poniżej tego poziomu – włączy nam się ogrzewanie i będzie działać do momentu, gdy temperatura zewnętrzna znowu przekroczy 12°C. Dzięki temu zyskujemy komfort korzystania z ciepła, niezależnie od pory roku.

A jeśli nie korzystamy z pogodynki?

Jeśli nasz budynek nie korzysta z automatyki pogodowej, wspólnie z sąsiadami możemy poprosić administrację, by zawarła ze SPEC odpowiednią umowę na całoroczne dostarczanie ciepła. Inaczej ciepło dla ogrzewania nadal będzie uruchamiane ręcznie. W takiej sytuacji administrator musi wezwać pracowników SPEC, by przyjechali do węzła i odkręcili odpowiednie zawory. Jedno odkręcenie i jedno zakręcenie tych zaworów w ciągu roku jest bezpłatne, ale odpłatność za każde następne wynosi 75 zł. O ciepło włączane przez pogodynkę warto zadbać odpowiednio wcześniej, bo ubiegły rok spłatał nieprzyjemnego figla. Chłodne noce zaczęły się już 16 września – zrobiło się tak zimno, że w ciągu następnych czterech dni ogrzewanie było włączone we wszystkich warszawskich budynkach przyłączonych do sieci ciepłowniczej.

Jak zatrzymać ciepło?

Gdy już zadbamy o to, by ciepło włączała automatyka pogodowa, zróbmy wszystko, by było ono jak najlepiej wykorzystywane w naszych mieszkaniach. Korzystając z jeszcze pięknej pogody, przyjrzyjmy się naszym oknom. Być może to dobry moment, by je wreszcie wymienić na szczelniejsze i zapobiec uciekaniu ciepła zimą przez szpary…

Skoro już zdecydujemy się wymienić okna na nowe, to zwróćmy uwagę na parapety. Pełnią bardzo ważną rolę. Jeśli są wystarczająco szerokie, stanowią skuteczną barierę, by ciepło z kaloryferów nie kierowało się w kierunku okna, ale do wnętrza pokoju. A jeśli bardziej nam zależy na dobrym wykorzystaniu ciepła, możemy na ścianie za grzejnikiem umieścić specjalny ekran, który dodatkowo będzie zapobiegał wydostawaniu się ciepła przez ścisnę.

Jeśli jesteśmy estetami, urządźmy mieszkanie tak, by było ono przy okazji praktyczne. Grube kotary zasłaniające zimą nasze okna i grzejniki spowodują, że ciepło nie będzie mogło łatwo i szybko przedostać się do środka pokoju. Tak samo stanie się, jeśli zasłonimy kaloryfery obudowami lub np. kanapą.

SPEC właśnie rozpoczął kampanię „Włącz ciepło”, której celem jest upowszechnienie korzystania z automatyki pogodowej. Kampania jest adresowana zarówno do mieszkańców Warszawy, jak i do zarządców budynków. Zarządcy razem z lipcowymi i sierpniowymi fakturami za ciepło otrzymają specjalnie przygotowane ulotki.

W komunikacji z mieszkańcami SPEC wykorzysta bannery internetowe (Onet.pl, TVN Warszawa, gazeta.pl. wp.pl, adnet) z linkiem do specjalnie dedykowanej podstrony www.spec.waw.pl, reklamy prasowe oraz spoty w lokalnych stacjach radiowych.