W dniach 31 marca – 2 kwietnia 2006 roku odbyła się w nowym Centrum Targowym Murator EXPO w Blue City (Al. Jerozolimskie 179) w Warszawie siódma edycja największych na Mazowszu Ogólnopolskich Targów Budowlanych Murator EXPO.Uroczystego otwarcia VII edycji Targów pierwszego dnia imprezy dokonał Prezes Zarządu Murator EXPO Jacek Oryl w obecności przedstawicieli patronów honorowych targów: Piotra Stycznia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, Bożenny Kity z Departamentu Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki, Jarosława Leśniewskiego zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie, Marka Mikosa Przedstawiciela Naczelnego Architekta Miasta w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, Stefana Nawrockiego Prezesa Polskiej Izby Przemysłowo – Handlowej Budownictwa oraz Sylwestra Foltyna Prezesa i Bogdana Porzęckiego Dyrektora Oddziału Mazowieckiego Izby.

W VII edycji Ogólnopolskich Targów Budowlanych swoje wyroby i usługi zaprezentowało 140 producentów i dystrybutorów wyrobów budowlanych, chemii budowlanej, materiałów wykończeniowych i wyposażenia wnętrz, a także pracownie projektowe, firmy wykonawcze i doradztwa technicznego, organizacje, stowarzyszenia, instytucje finansowo-ubezpieczeniowe, media. Ponadto, przedstawiono dostępne na rynku produkty i rozwiązania z zakresu instalacji sanitarnych, wentylacyjnych i grzewczych, które w znaczący sposób warunkują jakość i prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnych domów.

Do dyspozycji Wystawców oddano nowoczesną powierzchnię wystawienniczą, o powierzchni blisko 4 500 m² . Ekspozycja targowa podzielona była branżowo na sektory. Targom, podobnie jak poprzednim edycjom, przyświecała idea prezentacji kompletnej oferty dla planujących budowę własnego domu - od kredytu, przez projekt, do domu pod klucz.
Siódma edycja imprezy adresowana była zarówno do indywidualnych inwestorów jak i profesjonalistów.

Z myślą o potrzebach indywidualnych inwestorów uruchomiono Targowe Centrum Bezpłatnych Porad, w którym na pytania odpowiadali: inspektor nadzoru budowlanego, inżynier budownictwa, eksperci w dziedzinie wentylacji, instalacji grzewczych oraz sanitarnych. Goście Targów dowiedzieli się m. in. jak prawidłowo uszczelnić połączenia między ościeżnicą a murem, jak najskuteczniej izolować termicznie i przeciwwilgociowo fundamenty, jak prawidłowo położyć posadzkę, jak poradzić sobie z ubytkami tynków na ścianach, co zrobić, aby dom stał się miejscem bezpiecznym. Dyżurowali konsultanci gotowi pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego - zarówno pod względem funkcji, jak i kosztów realizacji - z kolekcji ponad 350 projektów domów parterowych, z poddaszem użytkowym i piętrowym, zaprojektowanych w różnych stylach architektonicznych.

Architekci wnętrz pomagali w wyborze funkcjonalnych rozwiązań i interesujących pomysłów aranżacji i modernizacji pomieszczeń tak, aby wnętrze było funkcjonalne nie tracąc przy tym indywidualnego charakteru. Styliści podpowiadali, jakie rozwiązania zastosować w dekoracji okien; jak dobrać, korespondujące z wystrojem dodatki - poduszki, narzuty, baldachimy. Pomagali w wyborze odpowiednich tkanin, zarówno pod względem barwy jak i faktury, aby tworzyły one harmonijną całość we wnętrzu.

Na targach odbyły się pokazy układania parkietu, szlifowania oraz wykańczania powierzchni drewnianej podłogi metodą olejowania, przygotowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy. Przy stanowiskach demonstracyjnych funkcjonował punkt konsultacyjny Stowarzyszenia, w którym można było zasięgnąć rady i opinii w zakresie doboru materiałów na podłogi z drewna, sposobów ich konserwacji oraz metod olejowania podłóg różnymi technikami, poznać podstawowe zasady łączenia na jednej powierzchni podłogi drewnianej z terakotą, korkiem czy kamieniem. Zainteresowani dowiedzieli się, od czego zależy ostateczny efekt ułożenia parkietu, jaką rolę odgrywa kierunek padania światła, a także, w jaki sposób różne wzory podkreślają lub maskują cechy wnętrza.

Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy zaprezentowali wykonywanie pokryć dachowych w różnych technologiach (pokrycie dachu kalenicowego blachą dachówkową z zastosowaniem orynnowania z blachy stalowej powlekanej, pokrycie dachu kalenicowego dachówką ceramiczną oraz montaż akcesoriów do okien połaciowych). Przedstawiono także prace: montaż deski okapowej, wyłożenie folii na pas, montaż pasów nad i pod rynnowych, montaż rynajz i rynien czy wykonanie obróbek blacharskich wiatrownicy. Pokazy odbywały się z udziałem doradcy omawiającego poszczególne etapy prac.

Specjaliści z firmy Abus Polska zaprezentowali sposoby zabezpieczeń antywłamaniowych. Omówili metody zabezpieczenia domu przed włamaniem. Wskazali, co zrobić, aby dom stał się miejscem bezpiecznym, by drzwi balkonowe nie były wejściem dla włamywaczy. Przedstawili techniki zabezpieczania mieszkań i domów urządzeniami mechanicznymi (zamki, sztaby, kłódki) oraz rozwiązaniami elektronicznymi (alarmy, kurtyny).

Targom towarzyszył bogaty program edukacyjny. Zainteresowani goście Targów mogli uczestniczyć w wykładach i prelekcjach poświęconych m. in.: skutecznym sposobom wentylowania w budownictwie, izolacji tarasów, balkonów, pomieszczeń pod budynkami i pomieszczeń wilgotnych i mokrych. Dla inwestorów rozpoczynających realizację marzeń o własnym domu od złożenia wniosku o kredyt przewidziano seminarium pod tytułem „Jak zapłacić bankowi mniej? Sprawdź swój kredyt”.

Na targach odbyły się szkolenia i warsztaty dla profesjonalistów z branży i dla Wystawców. Już pierwszego dnia targów odbyło się seminarium „Oznakowanie CE lub znakiem budowlanym B warunkiem wprowadzenia wyrobów budowlanych do obrotu w myśl obowiązujących przepisów prawa. Korzyści wynikające z oznakowania CE”, którego gospodarzem był Instytut Techniki Budowlanej – partner programu merytorycznego targów. Zaś Państwowa Inspekcja Pracy zaprosiła zainteresowanych na debatę, w której przedstawiono aspekty prawne i techniczne zagrożeń na placu budowy i sposoby ich eliminowania.

Ogólnopolskie Targi Budowlane Murator EXPO były miejscem kilku godzinnej debaty zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zaproszeni goście: Magdalena Staniszkis – architekt, Katarzyna Kozłowska – Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo – Mięśniowych, St. Michał Czerniak – Przewodniczący grupy roboczej „Widziane z chodnika” projekt realizowany przy okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Niewidomych i Piotr Pawłowski – Prezes Stowarzyszenia dyskutowali o dobrych przykładach projektowania domów i wnętrz dla osób niepełnosprawnych. Odbyła się także konferencja inicjującej projekt „Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu drzewnego”, którego współrealizatorem jest Fundacja Demokracji Lokalnej.
Tradycyjnie już podczas Targów Murator EXPO Wystawcom wręczono: nagrody i wyróżnienia Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa w Konkursie o „ZŁOTY KASK” oraz nagrody w konkursie Murator EXPO na Najładniejsze Stoisko.
W tym roku przyznano trzy ZŁOTE KASKI:
• firmie P.P.H.U. „MILEWSKI” z Dąbrowy Zielonej za drzwi zewnętrzne z płaskorzeźbą sterowane elektrycznie
• firmie EMKA Maciej Kozłowski z Wrocławia za system wentylacyjny COMO CONTROL
• firmie „Silikaty Białystok” sp. z o.o. z Białegostoku za system ścian silikatowych S-250 W+W
W konkursie Organizatora na „Najładniejsze Stoisko”, którego celem jest wyłonienie najlepiej zaaranżowanej pod względem estetycznym i funkcjonalnym ekspozycji targowej przyznano dwa równorzędne wyróżnienia i Nagrodę Główną.
Wyróżnienie przypadło firmie Butzbach Poland w uznaniu eleganckiej i wyjątkowo estetycznej prezentacji różnorodnych produktów z oferty firmy. Równorzędne Wyróżnienie w Konkursie przyznano firmie KARO OKNA DREWNIANE za ciekawie przygotowaną ekspozycję na niewielkiej powierzchni wystawienniczej oraz pomysłowe i efektowne wykorzystanie do budowy stoiska produktów z oferty firmy.

I Nagroda w Konkursie „Najładniejsze Stoisko na Targach Murator EXPO 2006” przypadła firmie BRUK BET. Nagroda przyznana została za profesjonalnie przygotowaną ekspozycję produktów firmy podkreślającą indywidualny charakter oferowanych wyrobów.
Organizator:

Murator EXPO sp. z o.o.