VIESSMANN - lider systemów grzewczych, wykorzystujący m.in. odnawialne źródła energii, jako pierwszy wprowadził na polski rynek nową usługę - bezpłatną infolinię, przeznaczoną nie tylko dla instalatorów i monterów, ale przede wszystkim dla zwykłych użytkowników ich produktów.

Pod bezpłatnym numerem telefonu, przez 24 godziny na dobę, czeka specjalistyczna pomoc. Klienci otrzymają wyczerpujące porady dotyczące produktów i usług firmy VIESSMANN, a także będą mogli zamówić potrzebne części czy umówić wizytę serwisanta.

Najwyższa jakość obsługi

Marka Viessmann od wielu lat stara się być synonimem dobrej jakości, postępu technologicznego i przede wszystkim dostarczania swoim klientom coraz to lepszych rozwiązań. Dla firmy Viessmann współpraca z klientami oznacza nie tylko sprzedaż produktów, ale przede wszystkim utrzymanie najwyższej jakości obsługi podczas całego procesu eksploatacji.

Ponieważ tak naprawdę - dopiero po sprzedaży rozpoczyna się współpraca. Od tego momentu klienci oczekują obsługi posprzedażowej związanej z eksploatacją urządzeń grzewczych i serwisu, który będzie reagował na ich potrzeby.

Rozbudowana sieć serwisowa

Świadomość oczekiwań klientów oraz szersze pojęcie procesu sprzedaży wyznaczają najwyższe standardy obsługi i współpracy z bezpośrednimi użytkownikami jak i partnerami handlowymi. Efektem takiego podejścia jest powstanie rozbudowanej sieci serwisowej pokrywającej szczelnie cały obszar kraju. 20 specjalistów Viessmann i 120 serwisantów z firm serwisowych, którzy mają do dyspozycji sprzęt diagnostyczny oraz części zamienne sprawia, że klienci mogą odczuwać pełne bezpieczeństwo i zadowolenie w związku z eksploatacją urządzeń grzewczych.

Dzięki tej strukturze, już kilka lat temu, Viessmann zaoferował użytkownikom kotłów wiszących bezpośrednią gwarancję serwisową , która przyczyniła się do podwyższenia jakości usług naprawczych oraz zapewnienia maksymalnie korzystnych warunków pracy urządzeń.

Usługa serwisowa nowej generacji

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku potwierdziło uznaną jakość marki Viessmann i niezawodność jej produktów. Ale współpraca to nieustanny proces, który powinien zmieniać się wraz z zachowaniami oraz potrzebami nabywców urządzeń grzewczych. Dzisiaj klienci firmy Viessmann są bardziej mobilni, bo tego wymaga od nich praca i tryb życia. Dlatego obsługa serwisowa powinna być też bardziej elastyczna.

I właśnie dla ich komfortu i zadowolenia z usług - we wrześniu 2007 r. uruchomiony został dodatkowy kanał komunikacji – infolinia serwisowa, czynna przez całą dobę każdego dnia roku, niezależnie od dni wolnych od pracy i świąt.

Błyskawiczne zgłoszenie – błyskawiczna pomoc

Pod bezpłatnym numerem telefonu czeka specjalistyczna pomoc techniczna, zarówno dla bezpośrednich użytkowników jak i instalatorów oraz montażystów. Do ich dyspozycji pozostają dwa numery: ogólnopolski numer tel. 0 801 081 999 (dla dzwoniących z tel. stacjonarnych) i 032 222 0 370 (dla tych, którzy korzystają z tel. komórkowych).

Pod numerem infolinii klienci mogą:
- otrzymać wyczerpujące porady dotyczące produktów i ich obsługi
- zamówić części zamienne wraz z dostawą pod wskazany adres
- umówić wizytę serwisanta w miejscu montażu urządzenia
- otrzymać bezpłatną pomoc w ciągu 24 godzin od zgłoszenia naprawy - dla osób, które korzystają z programu Assistance.

Fachowość obsługi infolinii oraz skuteczność jej działania gwarantują wyszkoleni konsultanci oraz pozostający do ich dyspozycji serwisanci, gotowi udzielić pomocy technicznej na miejscu, kiedy porada telefoniczna okaże się niewystarczająca.

Klienci firmy Viessmann mogą teraz spać spokojnie – bo każdego dnia roku o każdej porze dnia lub nocy pozostają pod opieką serwisu, który czeka na ich zgłoszenia i gotowy jest do błyskawicznej pomocy.