W lutym br. Reynaers uzupełnił swoją ofertę o nowy system wentylacyjny – VENTALIS, który jest odpowiedzią na rosnące wymagania architektów związane z estetyką, wydajnością oraz integracją takiego rozwiązania w konstrukcjach okiennych firmy Reynaers.


Informacja prasowa PR.otwarty.pl - lipiec 2009
Nowość w ofercie Reynaers


Coraz wyższe wymagania mające na celu wzrost efektywności energetycznej budynków niejednokrotnie są realizowane kosztem dobrej wentylacji pomieszczeń. To z kolei przekłada się na wyższą wilgotność w pomieszczeniach zwiększając ryzyko kondensacji pary wodnej na elementach ścian o najniższej izolacyjności termicznej. Aby zapobiec tego typu zjawisku, koniecznym stało się stworzenie kontrolowanego systemu wentylacji w celu zapewnienia wystarczającej ilości świeżego powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu nadmiernego schładzania pomieszczeń. Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Reynaers jest idealną odpowiedzią na te potrzeby.
Maciej Przybylski, Prezes Reynaers Polska: „Wprowadzając na rynek nasz nowy system wentylacyjny, pozostajemy wierni kluczowej wizji Reynaers, jaką jest dostarczanie przyjaznych dla środowiska, funkcjonalnych rozwiązań z aluminium i szkła, które podwyższają wartość architektoniczną budynków. VENTALIS jest tego znakomitym przykładem.”

Wentylacja kontrolowana

Zasada dobrej wentylacji oparta jest na poprawnej kolejności wprowadzania świeżego powietrza od pomieszczenia o najniższej wilgotności (pokoju dziennego, sypialni) do pomieszczeń o najwyższej wilgotności (kuchni, łazienek, toalet, pralni itp.) poprzez przestrzenie pomiędzy nimi, takie jak: hole czy schody, i wyprowadzenia go na zewnątrz budynku. Wentylacja grawitacyjna opiera się na różnym ciśnieniu wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, a także na przemieszczaniu się ogrzanego powietrza ku górze. Przy zastosowaniu standardowych rozwiązań wentylacyjnych (rozszczelnienie okien, nawietrzaki) przepływ powietrza może być regulowany przez użytkownika tylko poprzez mechaniczną zmianę przekroju otworu, przez który przedostaje się powietrze.
System proponowany przez firmę Reynaers zawiera zespoły samoregulujące, instalowane pomiędzy profilem bazowym (ościeżnicy okiennej) a dodatkowym profilem specjalnej „poprzeczki” systemu VENTALIS. Ilość zespołów dobierana jest odpowiednio do wymaganej wielkości przepływu powietrza. System wentylacyjny może być umieszczony na górze lub po bokach konstrukcji, w zależności od preferencji estetycznych użytkownika.

Jak działa VENTALIS?

Opatentowane zespoły samoregulujące wyposażone są w membranę zwiększającą lub zmniejszającą wielkość otworu, przez który przepływa powietrze zależnie od wzrostu lub spadku ciśnienia na zewnątrz budynku, przez co ilość powietrza trafiającego do wnętrza budynku jest stała. Dodatkowo, wielkość przepływu powietrza może być regulowana przez użytkownika w zależności od ustawienia jednej z pięciu pozycji profilu zasłaniającego otwór wentylacyjny. W każdej pozycji zespoły samoregulujące utrzymują przepływ powietrza na pożądanym poziomie.
Kratka w korpusie zespołu samoregulującego zapobiega przedostawaniu się do wewnątrz budynku insektów, zaś zastosowanie od strony zewnętrznej dodatkowego profilu osłaniającego zwiększa szczelność na wodę opadową systemu wentylacyjnego i znacznie poprawia jego estetykę.
Przy projektowaniu rozwiązania zwrócono również uwagę na aspekt związany z zapewnieniem odpowiedniej izolacyjności termicznej rozwiązania VENTALIS.

Wszechstronność

Jedną z najbardziej atrakcyjnych dla producentów cech systemu będzie uproszczona instalacja rozwiązania. Zespoły samoregulujące można łatwo umieścić pomiędzy profilem wentylacyjnym a ramą okna/drzwi przesuwnych. Wymagana ilość przepływającego powietrza determinuję liczbę jednostek wentylacyjnych potrzebnych do montażu. To nie tylko ułatwia montaż elementów, ale także umożliwia bezproblemowe czyszczenie i utrzymanie.
W przeciwieństwie do ograniczeń jakie dotyczą standardowych nawietrzaków które, z małymi wyjątkami, mogą być stosowane tylko w górnej części konstrukcji okiennych, VENTALIS może być montowany w dowolnym położeniu w konstrukcji. Możliwe jest to dzięki budowie rozwiązania, którego profil bazowy, łączony do konstrukcji głównej za pomocą specjalnych aluminiowych łączników, tworzy integralną całość z profilem ramy, w której jest montowany.
Jak podkreśla Marek Rudyk, Kierownik ds. Wsparcia Technicznego Reynaers Polska: „To co wyróżnia VENTALIS spośród innych produktów tego typu to możliwość współpracy z całym zakresem grubości przeszkleń, które mogą być stosowane w danym systemie okiennym, w którym system wentylacyjny jest instalowany”.
Rozwiązanie wentylacyjne VENTALIS w chwili obecnej dostępne jest w systemach ECO, CS68, CS77 oraz CP130. Zastosowanie w większości artykułów uniwersalnych (zespół samoregulujący, łączniki aluminiowe, elementy wypełniające…) znacznie ogranicza gospodarkę magazynową producenta.
Użytkownikom pomieszczeń, w których zamontowany jest VENTALIS, rozwiązanie to oferuje estetyczną, pozbawioną kratek konstrukcję i jej znacznie większą transparentność, poprzez ograniczenie szerokości widocznego elementu napowietrzającego. System podlega automatycznej regulacji, co przyczynia się do uzyskania przyjaznego dla zdrowia, energooszczędnego budynku.

VENTALIS – charakterystyka techniczna elementu z automatyczną regulacją

Infiltracja powietrza: 2 (300 Pa)
Szczelność na wodę opadową: 650 Pa w pozycji zamkniętej, 450 Pa w pozycji otwartej
Odporność na obciążenie wiatrem: C5 (2000 Pa)
Przepływ powietrza: 2 Pa = 50 +/- 3 m3/h/m
Automatyczna regulacja: P3

Reynaers PolskaFirma Reynaers Polska powstała w 1990 roku, jako oddział Grupy Reynaers Aluminium. Reynaers Polska jest jednym z głównych dostawców na rynku polskim profili aluminiowych, używanych przez wytwórców okien, drzwi, systemów przesuwnych, ogrodów zimowych, fasad, świetlików, osłon przeciwsłonecznych oraz innych konstrukcji aluminiowych wykorzystywanych w budownictwie. Profile te obejmują pełną gamę rozmiarów, kształtów i kolorów, kilka poziomów izolacyjności termicznej, okucia do różnych sposobów otwierania. Stosowane są zarówno do budynków typowo mieszkaniowych, jak i usługowo-handlowych oraz użyteczności publicznej. Na swoje produkty Reynaers Polska daje 10-letnią gwarancję systemową. Działania firmy spełniają wymagania międzynarodowej normy zarządzania jakością ISO 9001:2000.