Vattenfall podnosząc bezpieczeństwo dostaw ciepła dla Stolicy, rozpoczyna budowę Akumulatora Ciepła w Elektrociepłowni Siekierki. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w skali kraju.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbędzie się 3 czerwca roku o godz. 12:00, w Elektrociepłowni Siekierki, ul. Augustówka 30. Spotkanie otworzy seminarium pt. Program Inwestycyjny Elektrociepłowni Siekierki a Bezpieczeństwo Energetyczne Warszawy.Gośćmi będą przedstawiciele lokalnych władz i urzędów oraz firm związanych z energetyką i tych, które projektowały i budują Akumulator Ciepła.

Budowa akumulatora to kolejny krok Vattenfall w działaniach zwiększających bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Warszawy. Firma w ciągu najbliższych kilku lat planuje kolejne inwestycje zwiększające bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz w urządzenia ochrony środowiska. Umożliwi to zaspokojenie zapotrzebowania mieszkańców Warszawy na ciepło i energię elektryczną oraz znacznie poprawi bezpieczeństwo zasilania miasta.

Nowobudowany akumulator ma średnicę 30m, wysokość 47m i pojemność około 30 tysięcy m3. Jego rozmiary możemy przyrównać np. do … olbrzymiego termosu na 150 milionów filiżanek kawy lub do..… 100 tysięcy wanien ciepłej wody.Moc cieplna akumulatora wynosi 300MW, zaś ilość energii, jaką można w nim zgromadzić - 1600 MWh. Taka ilość energii wystarczy do jednoczesnego ogrzania około 25 000 mieszkań w Warszawie przez całą dobę.

Przekazanie inwestycji do eksploatacji planowane jest w lutym 2009 roku.

Źródło: Vattenfall