Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie podpisał wczoraj (23.07) ustawy o rekompensacie za wzrost podatku VAT na materiały budowlane. Ustawa miała złagodzić skutki podniesienia podatku z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Podatek VAT na materiały budowlane wzrósł wraz z 1 maja 2004 roku z 7 do 22%.


Sejm zajął stanowisko w sprawie rekompnensat 8 lipca br. Rekompensata za wzrost podatku VAT miała dotyczyć osób, które samodzielnie budują i remontują dom lub mieszkanie, a które dotknęła podwyżka podatku, wprowadzona z początkiem maja ubiegłego roku. Rekompensata ta wyniosłaby różnicę między stawką podatku 22% a 7%, oczywiście na podstawie posiadanej faktury VAT.
Nowe regulacje miały wejść w życie od 1 stycznia 2006 roku. Obliczono, że mogło z nich skorzystać nawet 10 milionów podatników. Argumentowano jednak, że rekompensaty mogłyby kosztować budżet nawet kilkanaście miliardów złotych i nie udałoby się uniknąć handlu fałszywymi fakturami.
Prezydent, odmawiając podpisania ustawy, wniósł o jej ponowne rozpatrzenie przez Sejm. Zgodnie z konstytucją weto prezydenta posłowie mogą obalić większością 3/5 głosów. Jest na to szansa: dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się ustawą o zwrocie VAT-u na materiały budowlane, odbędzie się w poniedziałek 29 lipca o godz. 16.