Firma VBW Clima Engineering stawia na centrale klimatyzacyjne z odzyskiem ciepła w Polsce. Dzięki trwałości, niezawodności, a także estetyce wykonania urządzeń odpowiadają one wysokim standardom jakościowym określonym przez zintegrowany system zapewnienia jakości i zarządzania środowiskowego wg. norm ISO 9001 i ISO 14001. W ostatnim czasie coraz częściej stosujemy formę odzysku ciepła w postaci układów z pompa ciepła, które wprowadziliśmy do swojej oferty jako pierwsi producenci urządzeń klimatyzacyjnych w naszym kraju.

Obserwowane wśród inwestorów dążenie do stałego obniżania kosztów eksploatacji urządzeń klimatyzacyjnych przy jednoczesnej dbałości o zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu i komfortu użytkowania dało impuls do zaprojektowania urządzeń klimatyzacyjnych z pompą ciepła.
Oferta firmy VBW Clima Engineering obejmuje centrale z układem sprężarkowej pompy ciepła, w której realizowany jest lewobieżny obieg parowy, identyczny z obiegiem stosowanym w urządzeniach chłodniczych (np. chłodziarkach domowych). W układach tych ciepło jest przenoszone ze źródła dolnego o niższej temperaturze do źródła górnego o wyższej temperaturze przy pomocy energii napędowej dostarczonej z zewnątrz (energii elektrycznej).
W układach klimatyzacyjnych dolnym źródłem ciepła jest powietrze usuwane z klimatyzowanego pomieszczenia, które niesie ze sobą ogromne ilości energii.
Ciepło pobrane z dolnego źródła, w zależności od życzenia klienta, przekazywane jest do:
- powietrza nawiewanego do pomieszczenia,
- ciepłej wody użytkowej,
- wody basenowej - w przypadku obiektów basenowych.
W skład układu pompy ciepła oferowanego przez naszą firmę wchodzą:
- sprężarka hermetyczna (lub sprężarki) tłokowa lub spiralna,
- parownik,
- skraplacz powietrzny czynnika chłodniczego (pełniący rolę nagrzewnicy powietrza),
- zbiornik czynnika chłodniczego z zaworem bezpieczeństwa,
- automatyka i armatura oraz łączące wszystko w całość rurociągi miedziane.
W wyposażeniu dodatkowym układ może zawierać:
- skraplacz wodny do podgrzewania wody użytkowej,
- skraplacz wodny do podgrzewania wody basenowej - w centralach basenowych typu Okeanos.
Stosowane przez nas pompy ciepła wykorzystują jako czynnik roboczy głównie freon R22. Jednakże na życzenie klienta możemy zastosować nowsze, ekologiczne czynniki chłodnicze, takie jak: R404A i R407C.
Wydajności pomp ciepła są dobierane w zależności od wymaganych parametrów powietrza nawiewanego. Wyprodukowano już układy o mocy grzewczej 100 kW, ale na życzenie klienta możliwe jest wyprodukowanie układu o wyższej mocy.


Komentarze

 • "ogromne ilości ciepła do odzyskania"

  oczywiście rozwiązanie jest interesujące , nie należy jednak zapominać że te " ogromne ilości ciepła" są ograniczone poprzez ilość powietrza wywiewanego a sprawność odzysku mocno zależy od różnicy temperatur pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła.
  Biorąc pod uwagę , że sprawność wymienników obrotowych wynosi około 70-80% przy śladowej ilości doprowadzanej energii wydaje się że w typowych zastosowaniach mają one zdecydowaną przewagę. Oczywiście pompa ciepła może dużo więcej od wymiennika obrotowego ale nie zawsze się to opłaca.

 • im to nie chodzi

  Im to nie chodzi !
  Zrobili parę sztuk takich maszynerii na C.H. Targówek w W-wie.
  I lipa! Interior dostał przez nich po "plerach". Do dzisiaj toto nie łazi jak należy.