Dnia 28 lutego 2013 zakończyła się XVI edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX w Kielcach, poświęconych najnowocześniejszym technologiom wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii. Podczas trzydniowego wydarzenia firma Uponor zaprezentowała kompleksowe rozwiązania ogrzewania i chłodzenia dedykowane rolnictwu.

Uponor energetyzuje na Targach ENEX – Nowa Energia
Stoisko firmy Uponor na Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki ENEX –  Nowa Energia Fot. UponorOdbywające się równocześnie wystawy ENEX i ENEX - Nowa Energia stanowią ugruntowaną platformę wymiany informacji pomiędzy światem nauki, technologii, biznesu i ekologii. Aż 97% odwiedzających to właściciele firm produkcyjnych z branży energetycznej, handlowcy i dystrybutorzy produktów oraz osoby związane z tą branżą. Co roku w halach wystawienniczych kompleksu Targi Kielce prezentowane są najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii. Poruszane są także szeroko kwestie eksploatacji urządzeń energetycznych i modernizacją istniejących sieci. Imprezie targowej towarzyszy cykl debat poświęconych ekologii, pozyskiwaniu energii czy utylizacji odpadów. W tym roku wzięło w niej udział ponad 1500 osób. O zaletach ekologicznego ogrzewania niskotemperaturowego można się było dowiedzieć w hali G, na stoisku G-24, gdzie firma Uponor przedstawiła kompletne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, dystrybucji wody użytkowej oraz grzewczej sieciami preizolowanymi. Nowością było premierowe rozwiązanie ogrzewania fermentatorów w biogazowniach dla przemysłu rolnego.Uponor – rozwiązania dla rolnictwa


Pomimo spowolnienia gospodarczego, sektor budownictwa energooszczędnego i energii odnawialnych rozwija się dynamicznie, czego dowodem było duże zainteresowanie zrównoważonymi rozwiązaniami firmy Uponor dla budownictwa i rolnictwa. Już w pierwszym dniu warsztatów towarzyszących targom ENEX uczestnicy mogli po raz pierwszy zapoznać się bliżej z nowymi systemami Uponor dla biogazowi. W trakcie spotkania zatytułowanego „Budujemy biogazownie rolnicze jako mikro i małe źródła OZE” Marek Gawroński, Agricultural Segment Manager w firmie Uponor Sp. z o.o. zaprezentował systemy ogrzewania fermentatorów Uponor i chętnie odpowiadał na pytania zgromadzonych. Na stoisku firmy, elementem ekspozycji skupiającym uwagę odwiedzających był fragment instalacji ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Niskotemperaturowe systemy wykorzystują zjawisko promieniowania cieplnego z powierzchni ścian, podłóg czy sufitów. Równomierny rozkład temperatur zapewnia komfort cieplny i energooszczędność. Takie rozwiązania znajdują szerokie zastosowanie w budynkach mieszkalnych, gospodarczych oraz szklarniach, magazynach czy warsztatach. Wysoka wydajność systemu pozwala również na wykorzystanie go do ogrzewania płaszczyznowego powierzchni zewnętrznych, m.in. ramp załadunkowych i wyładunkowych oraz dróg dla bydła. Inteligentny system ogrzewania płaszczyznowego do topienia śniegu i lodu Uponor Meltaway całkowicie eliminuje konieczność czasochłonnego odgarniania śniegu szufladami oraz sypania piasku lub szkodliwej dla środowiska naturalnego soli. Może on być wyposażony w automatyczny system sterowania, który włącza ogrzewanie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Na stoisku firmy Uponor można było również obejrzeć ekspozycję obrazującą sposób połączenia rur preizolowanych z rozdzielaczem. System preizolowanych rur jest przeznaczony do zaopatrywania budynków w zimną i ciepłą wodę użytkową oraz wodę grzewczą. Niewielka waga i elastyczność systemu pozwala na możliwość łatwego ominięcia istniejących przeszkód na drodze układanego rurociągu bez stosowania dodatkowych elementów w postaci kolan. Instalacja sieci jest przeprowadzana szybko i wydajnie, nawet w najcięższych warunkach panujących na budowie. We wszystkich tych rozwiązaniach znajdują zastosowanie prezentowane na stoisku rury PE-Xa z polietylenu sieciowanego, gwarantujące wysoką elastyczność i odporność na skrajne temperatury.

Źródło: ''