Pogoda oraz frekwencja dopisały – mieszkańcy Legnicy i okolic zebrali ponad 11 ton elektroodpadów podczas zorganizowanej w sobotę 8 maja akcji „Energicznie Chroń Środowisko”. Organizatorem zbiórki był KGHM Ecoren. Do kontenerów składano głównie sprzęt komputerowy i audio-wideo, ale nie zabrakło i zabytkowych sprzętów, takich jak prawie 40-letni czeski odkurzacz. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafia do firmy Ecoren DKE oraz do zakładu przeróbki elektroodpadów w Rynarcicach.

Udana zbiórka elektroodpadów w Legnicy
Partnerem akcji w Legnicy był hipermarket Auchan i to właśnie na parkingu przed sklepem zorganizowano miejsce zbiórki niepotrzebnych urządzeń. Podobnie jak w innych miastach, gdzie Ecoren już zorganizował zbiórkę, także i tym razem mieszkańcy zaczęli już wcześniej znosić na parking najróżniejsze sprzęty. Sprzyjała temu ładna pogoda, a na uczestników czekały na miejscu dodatkowe atrakcje i konkursy. W ciągu pierwszych trzech godzin uzbierano cały ogromny kontener, czyli 5 380 kg! Gdy po godz. 17.00 akcja została zakończona, a drugi, wypełniony po brzegi kontener wyruszył do specjalnie wyznaczonego i zabezpieczonego miejsca, okazało się, że trafiło tam w sumie 11 280 kg starych komputerów, telewizorów, telefonów komórkowych, odtwarzaczy audio-wideo oraz innych sprzętów.

Jako jedni z pierwszych w akcji wzięli udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 1 w Legnicy, którzy dowiedzieli się o niej z internetu. - Już w piątek naszykowaliśmy zużyty sprzęt: komputery, satelity analogowe, TV a nawet lodówkę, żeby oddać je podczas zbiórki – powiedział Piotr Kałakajło, młodszy ogniomistrz i dowódca zastępu. Strażacy energicznie rozładowywali sprzęt ze swojego busa do przygotowanego przez Ecoren kontenera.

Mieszkańcy Legnicy wykorzystali inicjatywę firmy i chętnie pozbywali się niepotrzebnych sprzętów. Tak zrobił pan Karol, który przywiózł cały bagażnik telewizorów, odtwarzaczy video, komputerów i klawiatur, trzymanych do tej pory na strychu. Część sprzętu zabrał też od kolegi. Alicja i Henryk Kądziołka mieszkający w Szczedrzychowicach przyjechali do Legnicy busem zapakowanym komputerami i sprzętem audio, a także starymi telefonami komórkowymi i kablami. - Chcemy zaadoptować pomieszczenia na strychu naszego domu a zalegający tam sprzęt tylko nam przeszkadzał – mówiła pani Alicja. Pojawiły się też niezwykłe przedmioty, jak radiomagnetofon marki Grundig, który u niektórych osób z obsługi wzbudził zainteresowanie i miłe wspomnienia. Grundig trafił na czasową wystawę, gdzie prezentowano co ciekawsze okazy. Jedno z legnickich małżeństw przyniosło wyjątkową dla nich rzecz: 36-letni odkurzacz produkcji czeskiej, który dostali w prezencie ślubnym.

Pod koniec akcji odbył się także konkurs z wiedzy ekologicznej, a o jego rozstrzygnięciu musiało zdecydować dodatkowe pytanie, ponieważ walka pomiędzy uczestnikami była zacięta. Zwycięzcą został 22-letni Michał Czarnecki z Jawora, który studiuje ochronę środowiska w legnickiej PWSZ. Otrzymał mini wieżę audio, a pozostali uczestnicy - nagrody pocieszenia. Nie zabrakło też upominków dla dzieci, które umiały wykazać się wiedzą o ekologii. Wszyscy najmłodsi uczestnicy zbiórki mogli również włączyć się do zabawy ze szczudlarzem, który rozdawał im cukierki i baloniki.

- Cieszy nas to, że mieszkańcy Legnicy i okolic tak licznie wzięli udział w kolejnej edycji akcji „Energicznie chroń środowisko” - mówi Joanna Szczepaniak, dyrektor departamentu promocji i komunikacji KGHM Ecoren. – Otrzymaliśmy wiele sygnałów, że taka akcja była potrzebna, aby w sposób legalny i mało kłopotliwy pozbyć się elektroodpadów. Wszystkim uczestnikom wręczaliśmy sadzonkę pięknie kwitnącej pelargonii lub ekologiczną torbę na zakupy, na której znajduje się też informacja o czasie potrzebnym na biodegradację niektórych odpadów.

Akcja „Energicznie chroń środowisko” będzie miała kolejne odsłony. Zbiórki zużytego sprzętu będą kontynuowane w dotychczasowych miejscach, jak i następnych miastach.

Zbiórka elektroodpadów w Legincy
Zbiórka elektroodpadów w Legincy

Zbiórka elektroodpadów w Legincy - strażacy
Zbiórka elektroodpadów w Legincy - wystawa ciekawych sprzętów

KGHM Ecoren S.A. to spółka z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi. Do grudnia 2006 roku działała pod nazwą KGHM Metale DSI. Początkowym celem firmy było zarządzanie podmiotami wydzielanymi z KGHM w ramach restrukturyzacji. Wiele z tych firm działa dzisiaj samodzielnie na rynku. Obecnie Ecoren jest właścicielem udziałów lub akcji w następujących spółkach:
INOVA, ZANAM – LEGMET, WFP Hefra, INTERFERIE, Walcownia Metali Łabędy, Ecoren DKE.
Zmodyfikowana strategia Ecorenu ogranicza rolę zarządzania kapitałowego podmiotami z własnej grupy, większą wagę przykładając do działalności produkcyjnej. Te plany mocno wpisują się w strategię KGHM Polska Miedź związaną z ekologią i obniżaniem kosztów podstawowego ciągu technologicznego. W 2011 roku Ecoren ma być spółką wyłącznie produkcyjną.
Ecoren w 2009 roku sprzedał 4,5 tony nadrenianu amonu, co daje firmie czwartą pozycję na świecie wśród firm produkujących ten rzadki metal. W budowie są kolejne linie produkujące ren. Spółka stawia na ekologiczne wykorzystanie odpadów i innowacyjne technologie. Oprócz renu specjaliści z Ecorenu chcą odzyskiwać inne metale nieżelazne oraz przetwarzać odpady przemysłowe i komunalne.
Ecoren produkuje także kruszywa drogowe, wykorzystując żużle hutnicze.