Grzejnik Tubus jest nowej generacji radiacyjno – konwekcyjnym grzejnikiem członowym wprowadzonym na rynek przez polskiego producenta firmę Instal – Projekt.Estetyczna i elegancka forma, szeroki zakres mocy i dostępnych rozmiarów oraz wysokie właściwości higieniczne to główne zalety nowego typoszeregu o nazwie Tubus. Korpus grzejnika wykonany z rur i profili stalowych. Standardowo produkowane są segmenty 5,10,15 oraz 20-elementowe, które można łączyć uzyskując określoną szerokość. Możliwe jest wykonanie na zamówienie grzejnika niestandardowego o uzgodnionej indywidualnie liczbie elementów. Warto zaznaczyć, iż grzejnik Tubus występuje w wersjach 2, 3 lub 4 kolumnowych (rys. - liczba rurek w jednym żeberku), zatem głębokość grzejnika w zależności od typu wynosi od 66 do 148 mm. Wysokość grzejnika Tubus może wynosić od 161 do 2000 mm.

Grzejniki Tubus występują w wersjach 2, 3 lub 4 kolumnowych
Grzejniki Tubus malowane są na biały kolor 9003 RAL, ale oczywiście istnieje możliwość wykonania ich w jednym z ponad 100 kolorów z palety RAL. Grzejniki poddawane są procesom zabezpieczenia antykorozyjnego. Do pokryć zewnętrznych stosuje się utwardzaną termicznie epoksydowo – poliestrową farbę proszkową. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych zapewnia ona dużą gładkość powierzchni grzejnika, a także łatwość utrzymania go w czystości. Wg PN-EN 442 Zaleca się, aby grzejniki Tubus były stosowane w zamkniętych układach wodnych centralnego ogrzewania. W instalacjach tych woda oraz stykające się z nią materiały muszą być zgodne z wymaganiami normy PN-93/C-04607. Grzejniki Tubus produkowane są zgodnie z normą PN-EN 442 i przystosowane do pracy pod ciśnieniem roboczym 1,0 MPa (ciśnienie próbne 1,3 MPa). Należą do grupy najnowocześniejszych produktów w swojej klasie, o czym świadczą następujące ich cechy:
- przystosowanie do eksploatacji w niskotemperaturowych systemach grzewczych;
- możliwość współpracy z każdym typem instalacji c.o. – z miedzi, tworzywa i stali;
- wysoka moc grzewcza - 75/65/20°C: od 11,5W do 180W (dane dotyczą jednego elementu);
- bezpieczeństwo użytkowania, dzięki zaokrąglonym krawędziom;
- łatwość utrzymania w czystości;
- spełnienie wysokich wymagań higienicznych – atesty PZH HK/M0282/01/2004 HK/M0282/02/2004;
- 6 letnia gwarancja poprawnej pracy i trwałości;
Typy przyłączy Grzejniki produkowane są w różnych wariantach przyłączy. Standardowo jest to podłączenie boczne o rozstawie od 105 do 1944 mm, w zależności od wysokości grzejnika. Jeśli łączymy kilka segmentów grzejnika (powyżej 20 elementów), zalecane jest podłączenie krzyżowe. Tubus jest także produkowany z podłączeniem dolnym typu VKO o rozstawie 50 mm, co pozwala na wygodne podłączenie grzejnika do instalacji prowadzonej w podłodze lub ścianie.

Podłączenie boczne

Podłączenie dolne
Przeznaczenie Grzejnik Tubus dzięki swojej funkcjonalności oraz prostocie kształtów doskonale komponuje się w różnych aranżacjach. Może być montowany zarówno w pokoju, holu, jak również w kuchni czy łazience. Producent przygotował również specjalną wersję grzejnik o podwyższonym standardzie higienicznym przeznaczoną do pomieszczeń szpitalach, przedszkoli i szkół oraz do pomieszczeń, gdzie produkowana i magazynowana jest żywność. Zastosowanie specjalnego kółka oraz zaworów obrotowych umożliwia sprawne odsunięcie grzejnika od ściany i dostęp do jego tylnej części. Zawory obrotowe pozwalają obrócić grzejnik względem ściany o kąt: 180°. Dodatkowo wersja ta charakteryzuje się większymi odległościami między żeberkami, co ułatwia jego czyszczenie. Opracował: mgr inż. Paweł Frankowski
Źródło: Instal-Projekt Gawłowscy, Ścierzyńscy Sp. J.