Budowa domu należy do jednych z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka, ponieważ dotyczy stworzenia miejsca do życia, które ma służyć pokoleniom. Budynek wykonany z prefabrykowanych modułów, dzięki zastosowaniu w procesie budowy wysokiej jakości surowców, stanowi trwałe, tanie w eksploatacji, ekologiczne rozwiązanie na długie lata.

Trwały i przyjazny środowisku dom z modułów
Budowa domu należy do jednych z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka, ponieważ dotyczy stworzenia miejsca do życia, które ma służyć pokoleniom. Budynek wykonany z prefabrykowanych modułów, dzięki zastosowaniu w procesie budowy wysokiej jakości surowców, stanowi trwałe, tanie w eksploatacji, ekologiczne rozwiązanie na długie lata.

Budynki modułowe powstają szybciej niż domy murowane. Mogą przybierać dowolne kształty i rozmiary, zachowując wytrzymałość nieosiągalną dla konwencjonalnego budownictwa. Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się przygotowane odpowiednio wcześniej w fabryce gotowe moduły. Po przygotowaniu specjalnych rysunków montażowych i projektu roboczego dostosowanego do technologii, przystępuje się do montażu ścian zewnętrznych i nośnych na wielkopowierzchniowym stole, co czyni proces produkcji bardzo dokładnym. Gotowe elementy trafiają następnie na plac budowy gdzie w ciągu kilku dni są montowane. Na cały budynek w stanie deweloperskim czeka się nie dłużej niż 3 miesiące. W procesie przygotowania modułów najlepiej sprawdzają się komponenty pochodzące ze Skandynawii: gwoździe, wkręty, kleje montażowe i w szczególności drewno.

- Drewno z północy Europy jest wytrzymałym surowcem. Wpływa na to mroźny klimat, w którym powoli rośnie. Po poddaniu właściwej obróbce staje się bardziej wytrzymałe i elastyczne. Dzięki temu jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz ogień - mówi Maciej Wojniłowicz, dyrektor techniczny w firmie Tektum Polska. - Trwałość konstrukcji domu modułowego szacowana jest nawet na około 300 lat, głównie ze względu na wydłużony proces starzenia skandynawskiego drewna - dodaje Wojniłowicz.

Drewno, jako surowiec naturalny, ma wyjątkowe cechy ekologiczne: jest zdrowe, dzięki czemu przyczynia się do stworzenia niepowtarzalnego mikroklimatu. Wpływa zarówno na komfort mieszkania, funkcjonowanie ludzkiego organizmu, jak i otaczające środowisko. Dom wzniesiony z w oparciu o szkielet drewniany stanowi ukłon nie tylko w stronę ekologii ale przede wszystkim jest wyrazem odpowiedniego podejścia do kwestii zdrowotnych. Współczesny człowiek spędza prawie 90% życia w zamkniętych przestrzeniach, dlatego warto zapewnić zdrowy i przyjazny klimat przynajmniej we własnym domu.

- Ludzie chcą mieszkać w komfortowych warunkach. Podpatrują rozwiązania pochodzące ze znanej z ekologicznego stylu życia Skandynawii, które na polskim gruncie zyskują popularność głównie ze względu na ich trwałość, ale także i przyjazność względem środowiska - mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum Polska, oferującej domy w technologii modułowej. - Nie można jednak zapominać, iż zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ochrona środowiska związane są także wynikiem wymogów prawnych, narzucanych przez Unię Europejską - dodaje Jankowski.

Planując budowę domu najlepiej decydować się na niezbyt duży budynek. Dużą popularnością cieszą się projekty o powierzchni do 150m2. System modułowy, który łączy w sobie cechy nieosiągalne dla konwencjonalnego budownictwa, sprawia, że budowa tego typu domu nie jest tak skomplikowana, jak można by sądzić. Dzięki temu inwestor w krótkim czasie uzyskuje trwały i przyjazny środowisku dom na pokolenia.