Od 1 września nie będzie można produkować żarówek stuwatowych i o większej mocy, z czasem znikną one całkowicie z rynku. Zgodnie z unijną dyrektywą, żarówki tradycyjne mają być całkowicie wycofane z rynku do 2016 roku i zastąpione energooszczędnymi świetlówkami kompaktowymi oraz żarówkami halogenowymi.


Proces jest podzielony na kilka etapów. W przyszłym roku znikną ze sklepów żarówki 75-watowe, w 2011 roku 60-watowe, zaś 1 września 2012 roku - żarówki 40- i 25 watowe.
Zastąpienie jednej tradycyjnej żarówki świetlówką przynosi oszczędności ponad 26 złotych rocznie, zaś mniej poboru energii oznacza zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla – wynika z danych Ministerstwa Gospodarki.
Resort gospodarki informuje, że Polacy rzadko stosują energooszczędne świetlówki. W gospodarstwach domowych stanowią one zaledwie 2,5 procent źródeł światła, co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej.
Odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi. Modernizacja źródeł światła w skali Unii Europejskiej pozwoli ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 15 milionów ton rocznie.
Decyzję w sprawie wycofania żarówek tradycyjnych z rynku unijnego KE podjęła 8 grudnia 2008. Zaakceptowały ją wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Z tej decyzji zadowolone są również organizacje ekologiczne jak Greenpeace czy WWF. Ekolodzy przekonują, że żarówka energooszczędna zużywa 5 razy mniej energii niż tradycyjna żarówka, zaś świeci do 10-ciu razy dłużej. Ekolodzy przypominają, że świetlówki pobierają najwięcej energii podczas włączenia światła, zatem należy używać ich w pomieszczeniach, z których korzysta się przez dłuższy czas. Ponadto nieprzewidziane skoki napięcia mogą skrócić czas działania świetlówek.
Z kolei Stowarzyszenie Elektryków Polskich apeluje, by przy wprowadzaniu na rynek świetlówek kompaktowych zachować umiar i rozsądek, gdyż klientów wciąż odstrasza wysoka cena energooszczędnych żarówek.

Komentarze

  • Zastąpienie jednej tradycyjnej żarówki świetlówką przynosi oszczędności ponad 26 złotych rocznie?

    A ile będzie trzeba zapłacić rocznie za usunięcie tej trucizny w nich zawartej - rtęci? A gdy się stłucze - ile weźnie fachowiec za zebranie związków rtęci? W USA biorą za to tysiace.