Latem 2005 r. przeprowadzony został remont jednej z najlepszych pod względem akustycznym sal koncertowych w Europie – sali Filharmonii im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.
Źródło: www.zobaczpolske.pl
Remont liczącego już prawie pół wieku gmachu, obejmował m.in. modernizację instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej w dużej sali koncertowej oraz sali kameralnej. W sumie zainstalowano około 1000 m² instalacji. Największe zamontowane przewody miały wymiary 1000 x 800 mm.
W filharmonii zastosowano technologię akustycznych kanałów wentylacyjnych TOP AIR z wełny szklanej. Prace przeprowadziła firma instalacyjna posiadająca doświadczenie w ww. technologii.
To właściwości akustyczne (tłumiące) zadecydowały o wyborze tego materiału. Płyty TOP AIR to również zaleta „lekkiej instalacji”, co ma znaczenie zwłaszcza w remontowanych budynkach. Kanały z wełny szklanej nie obciążają konstrukcji, ponieważ są 3 razy lżejsze od tradycyjnych blaszanych. Każdą kształtkę wykonuje się ponadto na miejscu budowy, mając możliwość „dopasowania jej na miarę” w zależności od warunków rzeczywistych.
Mimo swoich istotnych zalet technicznych TOP AIR nie jest technologią skomplikowaną. Wygodę stosowania tej technologii doceniają więc zarówno projektanci, jak i wykonawcy, a przede wszystkim inwestorzy, którym zależy na cichej instalacji. Z tego też względu TOP AIR często stosowany jest w takich obiektach jak filharmonie, teatry, kina, ale również w pomieszczeniach: biurowych, apartamentowych i mieszkalnych.
Źródło:

Komentarze

  • czyszczenie

    Ciekawe jak te kanały się czysci?
    zwłaszcza te z czarną wykładziną tłumiącą od wewnątrz .
    Bardzo fajnie wygląda powłoka zz aluminium po kilkudniowym montażu intalacji elektrycznych.
    Z drugiej strony wymagają przestrzegania wykonywania wzmocnień z blachy na łączeniach itd.