Rynek klimatyzatorów typu split rozwija się bardzo dynamicznie. Przodujące firmy nieomal co miesiąc wprowadzają nowe lub udoskonalone poprzednie rozwiązania. W niniejszym artykule przyjrzymy się kilku najnowszym propozycjom jakie w ostatnim czasie pojawiły się na rynku.Jednostki wewnętrzne

Redukcja hałasu

W celu zmniejszenia obciążenia akustycznego obsługiwanych pomieszczeń wiele prac zmierza do redukcji hałasu emitowanego przez urządzenia. Ponad rok temu większość producentów wprowadziła zaokrąglone krawędzie żaluzji powietrza nawiewanego (rys. 1), co znacznie zmniejszyło turbulencję i zredukowało hałas.

Bardzo duży nacisk kładziony jest również na cichą pracę wentylatora. Niektórzy producenci wprowadzają dodatkowy, niski bieg wentylatora (dający przepływ powietrza 3-4 m3/h) [1, 2]. Innym zabiegiem w przypadku urządzeń kanałowych jest wykonanie w specjalnej, masywniejszej obudowie przez co jednostki zastosowane w pomieszczeniach hotelowych są mniej uciążliwe.


Nawiew powietrza

Od zeszłego roku mamy do dyspozycji jednostkę wewnętrzną z obwodowym nawiewem powietrza (rys. 3). Zwiększa to znacznie komfort w pomieszczeniu ze względu na powiększenie efektywnej powierzchni wypływu i jednocześnie zmniejszenie prędkości nawiewanego powietrza. Pozwala również doprowadzić powietrze do większej przestrzeni.


W przypadku jednostek przypodłogowych wielu producentów zwróciło uwagę na zdalne sterowanie kierunkiem nawiewu oraz na możliwość nawiewu pionowego (rys. 5).

Ciekawe rozwiązanie proponuje Mitsubishi Electric. Czujnik zwany i-see (ang. „widzę”), reagując na obszary o podwyższonej temperaturze w pomieszczeniu tam właśnie kieruje strumień ochłodzonego powietrza. Czujnik „i-see sensor” obraca się powoli z 5 sekundowymi przerwami niezbędnymi do prawidłowego pomiaru temperatury na całej powierzchni podłogi. W ten sposób zapobiega się nierównomierności rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Zasadę działania i efekty pracy czujnika przedstawiają rysunki 6 i 7.


Inna ciekawostką wprowadzoną przez tego producenta jest również możliwość indywidualnego sterowania sposobem nawiewu powietrza z jednostki kasetonowej dla każdego kierunku (rys. 8).


Serwis

(...)

Filtracja

(...)

Wygląd zewnętrzny

(...)

Jednostki zewnętrzne

Rotacja

(...)

Praca przy niskich temperaturach zewnętrznych

(...)

Efektywność energetyczna urządzeń

(...)
Pełna treść artykułu "Tendencje w rozwoju klimatyzatorów typu split" w nr 4/2009 Chłodnictwo&Klimatyzacja