Mieszkańcy Śląska wybierają jakość i naturalność.

Targi SIBEX 2010 - podsumowanie
Okiennice i naturalne materiały wracają do łask, a mieszkańcy Śląska i Zagłębia coraz chętniej kupują droższe, ale lepsze gatunkowo produkty budowlane – takie wnioski można wyciągnąć z Targów budowlanych Silesia Building Expo – SIBEX, które między 26 a 28 lutego odbywały się w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu. Tegoroczna edycja SIBEX miała znacznie większy rozmach od poprzednich, odwiedziło ją też więcej wystawców i zwiedzających, co pozwala zaklasyfikować targi SIBEX na trzecim miejscu w Polsce, wśród imprez targowych tej branży.

Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie remontów i inwestycji budowlanych, dlatego przez trzy dni najlepsi specjaliści radzili jak się do tego zabrać, a fachowcy prezentowali swoje usługi. Tegoroczne Targi Budowlane Silesia Building Expo – SIBEX były zdecydowanie większe od ubiegłorocznych. Na 2 555 metrów kwadratowych w Expo Silesia swoje wyroby i usługi prezentowało 180 wystawców – mówi menedżer Sibex, Henryk Skup. Uczestniczący w targach SIBEX producenci i dystrybutorzy zgrupowani byli w SALONACH TEMATYCZNYCH, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszyły się: odbywający się po raz pierwszy Salon Stolarki Budowlanej oraz rozwijający się Salon Techniki Grzewczej i Instalacyjnej SILTERM-INSTAL. W tym samym terminie zaplanowano Targi Mieszkaniowo-Developerskie. Wzięły w nich udział firmy zajmujące się obrotem mieszkaniami (na rynku pierwotnym i wtórnym), developerzy i inwestorzy mieszkaniowi, projektanci i architekci, doradcy finansowi oraz instytucje kredytujące (banki). Można było zapoznać się z najnowszymi technologiami i materiałami budowlanymi, wybrać dla siebie projekt domu czy aranżacji mieszkania, uzyskać informacje na temat możliwości kredytowych, a nawet na miejscu skorzystać z korzystnych rabatów; wybrać umeblowanie i wyposażenie, rodzaj i kolor drzwi czy okien, rodzaj pokrycia dachu, ogrodzenia, czy aranżację ogrodu. Z łatwością szło też znaleźć wykonawcę wybranego projektu.

Najlepsze produkty prezentowane na Silesia Building Expo SIBEX 2010 nagrodzono medalami i wyróżnieniami. Medale zdobyły firmy: „DEKORGIPS” Sp. J. za system murowania na zaprawę w piance, oraz P. H. „Art-Ceramika” za płytki gresowe porcelanowe jednolite w masie „Bios”-antybakteryjne. Zaś wyróżnienia otrzymali: Polfiltrex za piecyk na pelet LS8IPN design stoves, PHU Global-Tech za centralę wentylacyjną z pompą ciepła Genius 500, ZPHU Drewex za deskę podłogową dębową dwuwarstwową „Marzone 017/300” i firma Noel za pojemnościowy wielofunkcyjny wymiennik ciepła z trzema wężownicami (700/3W). Medal za najciekawszy sposób promocji otrzymał Zakład Stolarski GEBAUER.

Odwiedzający targi, w sumie 6700 osób, z zainteresowaniem śledzili nowinki w branży budowlanej – bogatą ekspozycję producentów pieców c.o., okien, drzwi i fasad. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza elementy stolarki budowlanej. Najwięcej osób pytało o okna z okiennicami, interesowały ich zwłaszcza funkcje dodatkowe, takie jak zabezpieczenie przed włamaniem, czy możliwość wentylacji, ale także jakość wykonania i sam styl – powiedział inż. Artur Honisch z Zakładu Stolarskiego Jan Gebauer. Takie okna mogą być w różnych trendach, np. z okiennicami malowanymi w folklorystyczne wzory, klasyczne, z lamelami, regulującymi ilość dopływającego światła, lub ultranowoczesne – dodał. Wszystkie okna tego producenta są drewniane, co daje łatwość w kreowaniu ich charakteru.

Naturalne materiały cieszą się zresztą znów coraz większą popularnością. Wielu klientów pytało o osłony i żaluzje drewniane, lub bambusowe – zdradził nam Tomasz Grzegorz, dyrektor MAG Żaluzje Rolety z Dąbrowy Górniczej. Oczywiście nadal są klienci, którzy szukają tego co najtańsze, ale oni raczej nie zaglądają na targi, tu przychodzą klienci, którzy są w stanie wydać nieco więcej pieniędzy, ale za to chcą mieć produkt naprawdę dobrej jakości – uważa Grzegorz.
Koneserzy i amatorzy luksusowych, rzadkich rozwiązań z błyskiem w oku oglądali też charakterystyczne, żółto- czarne, fazowane płytki firmy Tubądzin, z designerskiej kolekcji Macieja Zienia, prezentowane przez gliwicką Art-Ceramikę. Przykuwają uwagę zarówno tych, którzy znają nazwisko i styl tego projektanta, jak i osobom zupełnie nie interesującym się sztuką użytkową. Podobnie jest z płytkami łazienkowymi zdobionymi kryształkami Swarovskiego – stwierdził wystawca.

Targom SIBEX 2010 towarzyszyły: V Konferencja Naukowo-Techniczna Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla związana z techniką grzewczą oraz 1. Międzynarodowy Kongres Stolarki Polskiej zorganizowany przez Związek „Polskie Okna i Drzwi”. W 2-dniowych obradach Kongresu uczestniczyło około 200 osób – przedstawicieli i właścicieli, ponad 100 największych polskich producentów stolarki budowlanej i fasad. W trakcie kongresu można zaprezentowano najnowsze wyniki prac działów badawczo-rozwojowych, instytutów badawczych i biur konstrukcyjnych najbardziej znanych europejskich firm i instytucji. We współpracy m.in. z Instytutem Techniki Budowlanej z Warszawy, Instytutem Techniki Okiennej w Rosenheim, Kongresem Przemysłu Szklarskiego z Tampere oraz Instytutem Szkła i Ceramiki z Krakowa przygotowano przegląd najnowszych rozwiązań i wdrożeń w dziedzinie szkła, okuć, profili, akcesoriów i maszyn do produkcji okien i fasad. Polska jest największym eksporterem stolarki budowlanej.

Czy ta tendencja może się utrzymać i jak długo ocenili autorzy raportu pod tytułem „Kryzys gospodarczy i jego wpływ na rynek budowlany", przygotowanego i prezentowanego wspólnie z Pentorem przez Portal Budujesz-Kupujesz.pl

Goście zagraniczni
Dzięki współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach targi Sibex gościły też trzydziestoosobową grupę przedsiębiorców budowlanych z Algierii i Maroka. Goście z Afryki zwiedzili ekspozycję i spotkali się z wystawcami, była więc okazja do spotkań business to business.Źródło: Kolporter EXPO Sp. z o.o.