Pawilon ma futurystyczny kształt, z którym korespondują także elementy wnętrza, czyli restauracja oraz sale konferencyjne.

Targi Kielce: nowa hala warta niemal 35 milionów gotowa
Budowa hali trwała niespełna rok, co jak określają sami inżynierowie nadzorujący prace nad halą, jest tempem imponującym. - Pawilon ma futurystyczny kształt, z którym korespondują także elementy wnętrza, czyli restauracja oraz sale konferencyjne. Kształt to jednak tylko wierzchołek mocarnej konstrukcji skrywającej się wewnątrz – mówi inżynier budowy Maciej Rosiński z Polimexu Mostostal, generalnego wykonawcy – począwszy od fundamentów, które osadzone są na żelbetowych palach. Jest ich 194 sztuki o łącznej długości 1164 m. Każdy ma długość 6 m i średnicę 500 mm


Beton, szkło i stal
Same fundamenty to już 1300 m² betonu. Na takiej bazie dzień po dniu, bez względu na warunki atmosferyczne, powstawała stalowo – szklana konstrukcja. Waga stali tylko w fundamentach wynosi 250 ton, zaś stal wykorzystana do budowy pawilonu waży ponad 1,5 tys. ton – podaje z dokumentacji Marek Martinowski – kierownik robót z Polimexu Mostostal. Stal zabezpieczona jest ogniochronna farbą pęczniejącą Flame-Stal, która w razie ewentualnego pożaru pęcznieje i ochrania konstrukcję przed zniszczeniem. Później farbę zdrapuje się i maluje od nowa.

Oprócz stali główną rolę odgrywa szkło, którego w całości jest 4 tys. m². Zadaszenie czołowe to blisko 400 m², elewacja przednia i tylna to 1100 m², a świetliki ponad 1600 m². Do budowy wykorzystano szkło tzw. bezpieczne, czyli takie, które w razie rozbicia nie grozi okaleczeniem.

Posadzka umożliwia ruch ciężkich pojazdów i sprzętu, jest zbrojona stalowymi siatkami. Część nawierzchni wyłożona jest płytkami ceramicznymi, które łącznie wynoszą ponad 1200 m².

Na antresolę prowadzą schody ruchome oraz system wind. Jedna to winda panoramiczna do przewożenia osób niepełnosprawnych, druga to winda towarowa, przeznaczona do transportu produktów dla bazy gastronomicznej. Pawilon jest klimatyzowany, zaopatrzony także w pokój lekarski, zapewniając profesjonalną obsługę medyczną.

Zdarzenia monitorowane
- Pawilon jest wyposażony w system przeciwpożarowy i monitorowania zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu, na który składają się m.in. czujniki dymowe, telewizja przemysłowa, zasilanie awaryjne z baterii centralnej, system oddymiania i system ostrzegania DSO (Dźwiękowy System Ostrzegawczy) – mówi prezes zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń - Służy on do szybkiego i uporządkowanego zmobilizowania osób do opuszczenia budynku w sposób bezpieczny. System wykorzystuje sygnały tonowe i komunikaty głosowe. Wszystko to wchodzi w zakres BMS (Building Management System), czyli systemu dzięki któremu pawilon można nazwać mianem inteligentnego. Powierzchnia hali wraz z antresolą wynosi 6700 metrów kwadratowych, a wysokość 16,5 m. Konstrukcja bezsłupowa gwarantuje możliwość organizowania nie tylko targów i wystaw, ale także koncertów, wydarzeń kulturalno – artystycznych oraz kongresów.

Rekonstrukcja po pożarze
Pod koniec sierpnia oddana zostanie także druga hala, która jest ulepszoną rekonstrukcją hali, która w ubiegłym roku została dotknięta pożarem. Hala również zaopatrzona będzie w najnowocześniejszy system przeciwpożarowy. Ze starego pawilonu pozostanie wyłącznie fasada. Nowa hala F będzie mieć ponad 4,4 tys. m², a jej wnętrze będzie znacznie nowocześniejsze niż poprzednio. Konstrukcja dachu zostanie podniesiona o ponad 2 metry, a projekt wnętrza zakłada radykalne ograniczenie liczby słupów. Wysokość pawilonu sięgnie 12 metrów. Prace budowlane prowadzone są w ramach projektu „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Targów Kielce jako Międzynarodowego Ośrodka Wystawienniczo – Kongresowego” w ramach Działania III.2 Infrastruktura turystyki kongresowej i targowej Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, na łączną kwotę 166 913 929,09 PLN netto.

CHOPIN na otwarcie
12 sierpnia o godz. 21.00 rozpocznie się uroczystość otwarcia pawilonu, który jest częścią projektu rozbudowy infrastruktury ośrodka Targi Kielce. Inwestycja jest warta 170 mln zł. Spektakl przygotował Kielecki Teatr Tańca, a jego emisję telewizyjną przewidziano na połowę października poprowadzą: znana prezenterka Jolanta Fajkowska oraz były minister kultury Waldemar Dąbrowski. Na podstawie zarejestrowanego przez Telewizję Polską widowiska stworzony zostanie film muzyczny będący impresją artystyczną zbudowaną wokół wybranych kompozycji Fryderyka Chopina. Na scenie zobaczymy takie gwiazdy, jak Urszula Dudziak & Super Band, Aga Zaryan oraz Chór Voice Factory oraz tancerze Kieleckiego Teatru Tańca, Ballet Noir New York City, Ballet Arizona, American Ballet Theatre, Bayerisches Staatsballet Monachium i Polskiego Baletu Narodowego.

Źródło: Targi Kielce Sp. z o.o.