Dwudniowy (1-2 grudnia br.) program wydarzenia ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO 2005 podzielono na dwie części: wystawienniczą i dyskusyjną.Dwudniowy program wydarzenia ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO 2005 podzielono na dwie części: wystawienniczą i dyskusyjną. Część wystawiennicza obejmie prezentację całościowej oferty producentów materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz oraz najnowsze produkty, technologie i rozwiązania stosowane w budownictwie XXI wieku. Do udziału zaproszono producentów i dystrybutorów: wyrobów konstrukcyjnych, ceramicznych elementów elewacyjnych i konstrukcyjnych, systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wielofunkcyjnych modułów budowlanych, systemów profili, pokryć dachowych, izolacji i chemii budowlanej, przemysłowych materiałów wykończeniowych, systemów alarmowych i zabezpieczeń oraz profesjonalnego oprogramowania w dziedzinach: architektura, konstrukcje, geodezja, kosztorysowanie, a także instytucje finansowe.
Część dyskusyjną rozpocznie, 1 grudnia 2005 roku, seminarium pod hasłem „Kształtowanie przestrzeni publicznych a jakość architektury”, którego gospodarzem jest Oddział Warszawski SARP. Przewidziano również rozprawy i debaty poświęcone istotnym środowiskowym problemom m. in.: relacji przestrzeni osobistej i społecznej w kontekście architektury i urbanistyki Warszawy, nietypowości form w architekturze, możliwości oddziaływania miasta na osobistą przestrzeń jego mieszkańców czy też kształtowania postaw społecznych w wyniku tworzenia relacji z architekturą i urbanistyką. W seminariach i dyskusjach panelowych uczestniczyć będą m. in. architekci: Dariusz Hyc, Dariusz Herman, Andrzej Kiciński, Konrad Kucza-Kuczyński, Michał Owadowicz, Rafał Szczepański czy Grzegorz Stiasny.
Równolegle z targami ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO odbywać będzie się wystawa fotografii obiektów nagrodzonych w VI edycji konkursu architektonicznego ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze warszawskie budynki, które zostały ukończone w latach 2004-2005. Organizatorem konkursu jest redakcja miesięcznika „ARCHITEKTURA-murator”.
"Schody już wychodzą z mody - architektura dostępna" to hasło, które przyświeca seminarium poświęconemu osobom niepełnosprawnym i ich problemom wynikającym z barier architektonicznych. Do udziału w seminarium zaprasza organizator konkursu "Warszawa przyjazna niepełnosprawnym": Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Celem konkursu jest wyróżnienie nowatorskich rozwiązań architektonicznych ułatwiających codzienne życie niepełnosprawnym mieszkańcom stolicy.
Dla wszystkich uczestników przygotowano m. in.: dyskusję "Powszechna dostępność miasta jako wyraz kultury" z udziałem architekta Krzysztofa Chwaliboga oraz debatę dotyczącą prawa budowlanego i standardów europejskich, którą poprowadzi Elżbieta Janiszewska-Kuropatw - Dyrektor Departamentu Inspekcji Budowlanej w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.
Drugiego dnia targów ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO, odbędzie się debata: "Przestrzeń osobista - przestrzeń społeczna". Będzie ona omawiała zagadnienia: relacji przestrzeni osobistej i społecznej w kontekście architektury i urbanistyki Warszawy, kształtowania postaw społecznych w wyniku tworzenia relacji z architekturą i urbanistyką, możliwości oddziaływania miasta na osobistą przestrzeń jego mieszkańców. Uczestnikami spotkania będą m. in.: Zbigniew Bania, Andrzej Basista, Marta Leśniakowska i Krystyna Styrna-Bartkowicz.
W programie imprez towarzyszących nie zabraknie szkoleń i warsztatów dla inżynierów i techników budownictwa odbywających się pod patronatem Instytutu Techniki Budowlanej i Centrum Technicznego Budownictwa WACETOB. Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w cyklu prelekcji poświęconych m. in.: renowacji starego budownictwa, hydroizolacji balkonów i tarasów, czy pomieszczeń wilgotnych i mokrych.
Na targach ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO poznamy zwycięzców konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na magisterskie prace dyplomowe z dziedziny urbanistyki i planowania przestrzennego ukończone
i obronione w 2004 roku.
Program seminariów i inne szczegóły na stronie Targi ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO
Seminaria i targi odbędą się w Warszawie, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, przy Placu Politechniki 1.
Targi można zwiedzać w dniach 1-2 grudnia, w godz. 10.00-18.00
Strona internetowa targów: www.muratorexpo.pl/architektura