Trwające od wtorku opady śniegu w Pekinie są efektem ostrzeliwania chmur rakietami z pobudzającym tworzenie się kryształów wodnych jodkiem srebra - poinformowały w czwartek władze.


Sztuczne wywoływanie opadów podjęto dla złagodzenia skutków suszy, która od trzech miesięcy panuje w co najmniej 12 prowincjach Chin.
"Ponad 500 ładunków jodku srebra o rozmiarach papierosa zostało rozsianych w chmurach przez 28 znajdujących się w mieście wyrzutni rakiet meteorologicznych" - powiedział cytowany przez agencję Xinhua zastępca dyrektora pekińskiego Ośrodka Dowodzenia Modyfikowaniem Pogody Zhang Qiang.
Jak pisze agencja Associated Press, Chiny stosowały podobne metody w przeszłości, ale naukowe dowody na ich skuteczność są skąpe. Chiński rząd informował, iż dzięki użyciu jodku srebra deszcz nie zakłócił ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie.
Według pekińskiego biura meteorologicznego, opady śniegu ustaną w czwartek wieczorem. Do walki z zaspami i gołoledzią służby miejskie skierowały ponad 7,5 tys. ludzi i 2200 pojazdów.


Foto: http://www.theworldsbestever.com/2008/01/17/Beijing-birdsnest.jpg
Źródło: PAP - Nauka w Polsce