Wśród najnowszych, kluczowych realizacji firmy Saint-Gobain Glass widać pewną prawidłowość. Jest nią to, że najchętniej wybieranym produktem w gamie szkieł zewnętrznych są szkła z grupy SGG COOL-LITE. To produkt nowoczesny, ceniony przez architektów, przetwórców oraz instalatorów.

Szkło przeciwsłoneczne SGG COOL-LITE w zastosowaniu
Budynek administracyjny kancelarii Sejmu w Warszawie, Teatr w Tarnowie, nowoczesny kompleks biurowców Green Office oraz Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) w Krakowie – cztery inwestycje w różnych miejscach kraju łączy zastosowane szkło. Jest to SGG COOL-LITE SKN 174 II – hartowane szkło z powłoką przeciwsłoneczną z oferty firmy Saint-Gobain Glass. To szkło na miarę potrzeb współczesnego świata, ponieważ inteligentne działanie powłoki przeciwsłonecznej oszczędza energię i zmniejsza koszty klimatyzacji budynków.

Szkło SGG COOL-LITE oferowane jest w kilku gamach produktów, różniących się od siebie parametrami technicznymi, możliwościami obróbki oraz wyglądem zewnętrznym (kolorem, intensywnością, właściwościami refleksyjnymi). Z uwagi na szerokie spektrum możliwości przetwórczych najbardziej cenione przez klientów są szkła z gamy ST oraz szkła z grupy SKN charakteryzujące się doskonałą selektywnością i neutralnym zabarwieniem. Oznaczenie II w nazwie produktu oznacza, że jest to szkło w opcji hartowanej – specjalnie przygotowane tak, by było odporne na uderzenia, obciążenia mechaniczne oraz pęknięcia spowodowane naprężeniami termicznymi. Użycie szkła hartowanego w miejscu przybywania ludzi korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku pęknięcia, szyba ze szkła hartowanego rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, co zmniejsza ryzyko zranień.

Jednym z interesujących przykładów zastosowań szkła SGG COOL-LITE SKN 174 II jest budynek administracyjny kancelarii Sejmu RP. Budynek o tyle niezwykły, że 7/8 jego kubatury znajduje się pod ziemią. Tak oryginalny projekt wymogły względy lokalizacyjne: teren, na którym znajduje się obiekt podlega ścisłej kontroli konserwatorskiej, ponadto budynek nie mógł być większy niż parkowy pawilon, co rozmijało się z potrzebami inwestora, który potrzebował dużego obiektu gdzie miały się znaleźć pomieszczenia administracyjne Sejmu, sortownia listów, magazyny oraz garaż. Architekt sięgnął więc po niestandardowe środki wyrazu i trzykondygnacyjny budynek umieścił pod ziemią, wzorem łodzi podwodnej na powierzchnię wystawiając tylko „kiosk”, czyli szklany pawilon w którym mieści się recepcja oraz windy. Konstrukcja pawilonu oparta została na szkle firmy Saint-Gobain Glass.

Budynek administracyjny kancelarii Sejmu w Warszawie
To z niego wykonane są pionowe, rytmicznie powtarzające się elementy fasady pawilonu widocznego nad ziemią oraz fragmenty budynku, który znajduje się poniżej powierzchni gruntu. Szkło daje efekt transparentności i wizualnej lekkości obiektu oraz maksymalnie wtapia go w zabytkową tkankę krajobrazu. W szkle, niczym w lustrze, przeglądają się drzewa, które multiplikując swoje odbicia zwiększają optycznie ilość zieleni otaczającej pawilon. Ponadto, dzięki wykonaniu budynku ze szkła, ze światła dziennego korzysta również druga kondygnacja obiektu (poniżej gruntu) która jest doświetlona światłem dziennym przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej proporcji przepuszczalności energii.

Inną reprezentatywną realizacją z użyciem szkła SGG COOL-LITE jest kompleks biurowy Green Office realizowany w Krakowie. To inwestycja szczególna pod względem idei, ponieważ nowoczesna architektura łączy się tu z najwyższej klasy technologią, której filarem jest proekologiczna idea stworzenia miejsca przyjaznego człowiekowi i naturze. Do realizacji tych założeń inwestor oraz architekt wybrali sprawdzonych partnerów, których produkty i technologie spełniają surowe normy w zakresie energooszczędności i ekologii. Jednym z nich jest firma Saint-Gobain Glass, producent szkła budowlanego, dostawca materiału przeszkleń elewacji wszystkich trzech budynków Green Office, o łącznej powierzchni biurowej ponad 21 tys m2. W tej realizacji szkło SGG COOL-LITE SKN 174 II stanowi wypełnienie szyb zespolonych w budynkach. Zaletą zastosowania powłoki przeciwsłonecznej są m.in. niższe koszty klimatyzowania budynku.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Wreszcie zaś MOCAK (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie), dynamiczny projekt przygotowany przez studio Claudio Nardi Architects na terenie dawnej Fabryki Schindlera. Ze szkła SGG COOL-LITE SKN 174 II wykonany jest w dużej mierze przeszklony front wejścia głównego, szklane „nadbudówki” oraz szyby zespolone w pozostałych budynkach muzeum. W tym miejscu wartością szkła firmy Saint-Gobain Glass oprócz zalet energooszczędności i bezpieczeństwa jest również neutralna kolorystyka, która podkreśla piękno architektury budynku.

Kompleks biurowy Green Office
Jak cię widzą, tak cię piszą – mówi stare przysłowie. W przypadku firmy Saint-Gobain Glass lista obiektów referencyjnych i ich ranga są najlepszym listem polecającym i rekomendacją dla przyszłych zastosowań szkła SGG COOL-LITE oraz innych szkieł zewnętrznych z powłokami funkcyjnymi.