Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to wspaniały przykład tego, jak rozwijając technikę budowlaną można uzyskać oszczędności, a jednocześnie znacznie zmniejszyć zużycie energii i uczestniczyć w walce z ociepleniem klimatu. Korzyści takiego rozwiązania są niezaprzeczalne szczególnie, że od 1 stycznia 2009 roku zacznie obowiązywać certyfikat energetyczny, który będzie określał klasę budynku, co bezpośrednio wpłynie na cenę nieruchomości.

Chcielibyśmy zainteresować Państwa zastosowaniem naszych rozwiązań w realizowanych przez Państwa inwestycjach dla podwyższenia standardu budowanego domu, ale także by zapewnić uzyskanie realnych oszczędności podczas eksploatacji budynku.
MODA czy STANDARD?
1. Dzięki obecnie zaawansowanej technologii budowlanej i nowoczesnym materiałom i produktom budowlanych, jakie są używane umiemy wreszcie budować „ciepłe” domy. Dom dobrze zaizolowany to znaczy dom szczelny, lecz bez właściwej eksploatacji narażony jest na wilgoć, która nie ma ujścia. Dlatego tak ważna jest wentylacja, a niestety często zastosowane systemy nie gwarantują utrzymania wysokiego standardu budynku i nie zapobiegają powstawaniu grzyba, który jak już powstanie jest bardzo trudno usuwalny. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją w budynku ogranicza zagrożenie występowania niepożądanego grzyba – a co za tym idzie zapobiega kłopotliwym reklamacją i remontom.
2. Zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozwala na zmniejszenie ilości i wielkości źródła ciepła, jakie należy zaprojektować w pomieszczeniach.
3. Istotny jest fakt, że proponowane zastosowanie central rekuperacyjnych dla domu umożliwia regulacje przepływu powietrza odpowiadającym naszym indywidualnym potrzebom.
4. Zastosowanie systemu wentylacji z rekuperacją ciepła jest niewątpliwie nowoczesnym rozwiązaniem podnoszącym walory oferowanego domu przy spełnieniu wysokich standardów ekologicznych, co ma znaczenie biorąc pod uwagę wkrótce obowiązujący certyfikat energetyczny.
5. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła gwarantuje stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach bez konieczności otwierania okna, a co za tym idzie bez utraty zgromadzonego ciepła. Technologia rekuperacji (wymiany) ciepła polega na tym, że z powietrza zużytego (które jest usuwane) odbieramy ciepło, które następnie jest oddawane do powietrza świeżego (zasysanego) i dzięki temu oszczędzamy energię, która utrzymuje nam właściwą temperaturę w domu. Dzięki zastosowaniu rekuperatora koszty eksploatacji (ogrzewania domu) znacznie spadają i wiedząc, że koszty energii będą tylko rosły, to zastosowanie rekuperatora jest inwestycją gwarantującą nam w przyszłości zyski.
6. Dzięki takiemu systemowi mamy gwarancję wysokiej jakości powietrza w domu, (po zassaniu jest ono przefiltrowane), co w dobie wysokiego zanieczyszczenia powietrza i wzrastającej liczby alergików ma bardzo duże znaczenie dla jakości życia, a w szczególności jest to bardzo istotne, gdy w pomieszczeniach znajdują się małe dzieci.
7. System ten zapewnia stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Nie ma sytuacji, że w jednym pokoju jest chłodniej (bo np. okno otwarte), a w drugim jest duszno.
8. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją gwarantuje utrzymanie dobrej wartości rynkowej domu w przyszłości, gdyż dom będzie spełniał obowiązujące normy ochrony środowiska i energetyczne.
Firma Fincomfort posiadająca długoletnie doświadczenie w zakresie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją ciepła ścisło współpracuje z najwyższej klasy specjalistami w tej dziedzinie, gwarantując swoim klientom profesjonalną obsługę i wysoki standard realizacji całego systemu. Fachowość i duży zasób wiedzy w tym zakresie są bardzo istotne by system działał poprawnie. Stąd ogromne znaczenia ma sam projekt systemu. Nie można takiego systemu wykonać bez projektu opracowanego przez specjalistę projektanta w zakresie wentylacji, który właściwie rozplanuje kanały wentylacyjne, uwzględniając ilość i prędkości przepływu powietrza, co w rezultacie pozwoli na dokonanie doboru najstosowniejszej centrali rekuperacyjnej.

RADY dla UŻYTKOWNIKA

Decydując się na system wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła dobrze jest
1. zapoznać się z dostępną ofertą na rynku;
2. wybrać firmę specjalizującą się w tego typu systemach;
3. zapoznać się z danymi technicznymi poszczególnych central rekuperacyjnych;
4. sprawdzić zakres oferowanych usług przez firmę (projekt, dobór materiałów, montaż, serwis);
5. upewnić się, że montowane kanały wentylacyjne będą kanałami sztywnymi (nie miękkimi).
Na rynku dostępnych jest wiele różnych central, lecz pamiętajmy by nie kierować się jedynie ceną. Inwestując w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją musimy zwrócić uwagę na różnice poszczególnych rekuperatorów i ich realny poziom odzysku ciepła, co stanowi dla nas podstawę do wyliczenia okresu zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych.
Warto też mieć świadomość, że dostępne są już na rynku polskim rekuperatory (np. ILTO), które umożliwiają nam odzysk ciepła znad kominka, czy też rekuperatory, które możemy podłączyć pod ogrzewanie CO lub ogrzewanie wodne podłogowe.
Dokonując wyboru centrali należy zwrócić uwagę na:
- poziom hałasu rekuperatora – bardzo ważny czynnik zapewniający komfort eksploatacji, dostępne są bardzo ciche systemy, które nie „buczą” w czasie pracy;
- zużycie energii przez sam rekuperator;
- możliwość podłączenia rekuperatora pod okap kuchenny (dodatkowe wykorzystanie ciepła znad kuchni);
- ilość biegów pracy rekuperatora.
Należy pamiętać, że system wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła nie jest systemem klimatyzacyjnym, jednak niektóre rekuperatory mają by-passy zima-lato zapewniając, że latem zasysając świeże powietrze nie przechodzi ono przez wymiennik ciepła (jeśli tylko jest to możliwe lokalizacja czerpni powietrza powinna być od strony północnej lub wschodniej – zacienionej). Istnieje również możliwość podłączenia takiego systemu do gruntowego wymiennika ciepła, ale jak w przypadku samego systemu wentylacji, konieczna jest współpraca z firmą wyspecjalizowaną.
Centrale rekuperacyjne ILTO są dostępne na rynku od przeszło 30 lat. Przez te lata system wymienników został dopracowany a same centrale rozbudowane o wiele dodatkowych funkcji takich jak:
- czujnik poziomu CO2
- czujnik przeciw zamarzaniu
- czujnik zabrudzenia filtrów
- fotokomórki
- zegarowy sterownik umożliwiający zaprogramowanie pracy rekuperatora tydzień/dzień.

PORADY

Niezależnie od ostatecznej decyzji, firma Fincomfort zachęca wszystkich zainteresowanych do kontaktu z naszymi specjalistami w celu szczegółowego rozeznania zagadnienia i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Firma Fincomfort współpracuje z Politechniką Warszawską i Stowarzyszeniem „Stowarzyszenie Polska Wentylacja” przyczyniając się do promocji systemów wentylacji mechanicznej z rekuperacją i dbając o wysoką jakość wykonania.
Na koniec należy podkreślić, że choć to nie jest zbytnio skomplikowany system, to wymaga on wiedzy fachowej i właściwego zaprojektowania oraz eksploatacji zgodnej z instrukcją obsługi. Dbając o nasz system wentylacji i samą centralę (wymiana filtrów raz na rok) możemy być pewni, że będzie ona funkcjonowała bez zarzutu przez wiele, wiele lat!
2008 rok firma Fincomfort rozpoczyna wprowadzając na rynek nowe produkty spełniające najwyższe wymagania techniki, rekuperacji i klienta. Są to ILTO W 80, ILTO W 100, ILTO X 100 Premium i ILTO 440 Premium – więcej informacji na naszych stronach www.fincomfort.pl
Artykuł pobrany ze strony: http://www.fincomfort.pl/artykuly/instalacje-02-2008-44.html

Źródło: ''