W Polsce istnieje duży potencjał dla poprawy efektywności wykorzystania energii potrzebnej do ogrzania domów i mieszkań. Aby go wykorzystać, niezbędny jest sprawny i uporządkowany system promocji energooszczędnego budownictwa.

Energooszczędne budownictwo generuje oszczędności dzięki zmniejszaniu kosztów ogrzewania. Zwiększa tym samym dostępność kredytu (niższe koszty utrzymania oznaczają większą zdolność kredytową) oraz przynosi zyski zarówno inwestorom, jak i producentom materiałów budowlanych, firmom wykonawczym i deweloperskim. Wygenerowane dzięki temu środki finansowe mogą być zainwestowane, a pewna ich część, będąca w gestii budżetu państwa i gmin, może być wykorzystywana na stymulację i dalszy rozwój takiego budownictwa. Jak widać, ten system może sam się utrzymywać i jeszcze generować środki do budżetu państwa.

W Polsce system promocji energooszczędnego budownictwa dopiero jest tworzony. Dotychczas składała się na niego Ustawa o wspieraniu termomodernizacji wraz z funduszem termomodernizacyjnym i funduszem mieszkalnictwa, który wspierał tylko budownictwo bardziej energooszczędne niż typowe. Bardziej kompleksowe podejście do tego zagadnienia przyniosły nowe przepisy wdrażające unijną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynku, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku.Precyzują one, m.in. formę i zakres świadectwa energetycznego. Jednocześnie wprowadzają zmiany w istniejących warunkach technicznych i wymaganiach odnośnie zakresu projektu budowlanego. To ważny, ale dopiero pierwszy krok w kierunku zdecydowanej poprawy energooszczędności polskich budynków. Dzięki niemu nie tylko koszt budowy, ale również koszty eksploatacji realizowanych obiektów staną się przedmiotem większego zainteresowania nie tylko inwestorów, ale także projektantów i deweloperów. Materiał został przygotowany na podstawie Raportu „Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy” opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska.

Pełen raport dostępny jest na www.rockwool.pl.

Rockwool Polska Sp. z o.o. należy do Grupy Rockwool - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej. Firma specjalizuje się w dostarczaniu produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych. Grupa Rockwool posiada 70-letnie doświadczenie, a ponad 8000 pracowników w przeszło 35 krajach obsługuje klientów na całym świecie. Rockwool Polska działa od 1993 roku i wytwarza wysokiej jakości produkty ze skalnej wełny mineralnej w dwóch fabrykach – w Cigacicach i Małkini.

Od początku istnienia firmy Grupa Rockwool zainwestowała w Polsce ponad 800 mln zł w proces technologiczny i instalacje proekologiczne. W 2003 roku Rockwool Polska otrzymał certyfikat potwierdzający, że system zarządzania jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2000. O dbałości o wysoką jakość świadczą także liczne nagrody przyznane produktom Rockwool, m.in. Złoty Medal Targów Budma 2006 za płytę Megarock, „Izolacja Roku 2006” za samoprzylepna matę Klimafix, „Izolacja Roku 2005” za system ociepleń Ecorock Max, „Izolacja Roku 2004” za System Zabezpieczeń Ognioochronnych FirePro czy "Produkt Przyjazny Architekturze" dla systemu płyt spadkowych Dachrock SPS.

Produkty Rockwool uzyskały trzykrotnie (w 2005, 2007, 2008 roku) ogólnopolskie godło „Laur Klienta” w kategorii izolacji budowlanych, a marka Rockwool została czterokrotnie uznana za Budowlaną Markę Roku w rankingu prowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku. Rockwool Polska przykłada także dużą uwagę do ochrony środowiska naturalnego. Firma dwukrotnie została uhonorowana tytułem „Lider Polskiej Ekologii” - po raz pierwszy w 2001 r. w kategorii „Przedsiębiorstwo” za produkcję prowadzoną z poszanowaniem środowiska naturalnego, natomiast w 2003 r. w kategorii „Wyrób” za wyjątkowe ekologiczne walory wytwarzanych produktów. W roku 2007 Rockwool Polska został laureatem międzynarodowej nagrody „The Green Apple Award”, dzięki projektowi „Szóste Paliwo – energooszczędne rozwiązania Rockwool”.

ECOFYS jest europejską firmą założoną w 1984 r. działającą w dziedzinie efektywnego wykorzystywania i produkcji energii oraz ochrony środowiska, zwłaszcza problematyki gazów cieplarnianych. Ecofys zajmuje się doradztwem strategicznym dla klientów ze stref: biznesu, samorządów, agencji rządowych, administracji państwowej i Komisji Europejskiej. ECOFYS zatrudnia ok. 250 pracowników w 14 biurach w 8 krajach Europy. Od 2000 r. Ecofys posiada swoje biuro w Polsce zlokalizowane w Poznaniu. W roku 2006 rozpoczęło działalność biuro Ecofys w Warszawie.