Systemy powietrza obiegowego, znane na arenie międzynarodowej w języku IT także jako CRAC (Computer Room Air Conditioning) zostały zaprojektowane specjalnie do chłodzenia i odprowadzania ciepłego powietrza z centrów obliczeniowych, serwerowni lub tym podobnych kompleksowych i wrażliwych otoczeń.

System powietrza obiegowego Rittal CRAC

CRAC podzielono na różne klasy mocy, do tego na dwa typy czynnika chłodniczego: z czynnikiem chłodniczym wodą - CW (chilled water) lub z czynnikiem chłodniczym – DX (direct expansion).

W zależności od wyposażenia i projektu spełniają specyficzne wymagania dla różnych sytuacji lokalowych, jednak zawsze posiadają następujące podstawowe funkcje:
- maksymalne bezpieczeństwo działania
- wysoka efektywność energetyczna
- zaprojektowane do bieżącej pracy.

Urządzenia CRAC służą także, w zależności od wersji, do chłodzenia, wentylowania, nawilżania i osuszania, filtrowania i ogrzewania powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, całych budynkach lub przemysłowych instalacjach procesowych. CRAC nie zostały zaprojektowane do przetwarzania powietrza w otoczeniu mieszkalnym.

Unikalne cechy Rittal CRAC:
1. Zwieszony wymiennik ciepła przy mniejszej powierzchni ustawienia
2. W odniesieniu do punktu 1 - wykorzystanie wyższych temperatur dopływu i tym samym wyższy udział chłodzenia swobodnego (oszczędność kosztów eksploatacji).
3. Efektywność energetyczna dzięki wentylatorowi EC w podłodze technologicznej (brak strat na zmianę kierunku).
4. Optymalna wydajność wraz z grodzią zimnego ciągu Rittal.
5. Łatwa konserwacja krytycznych części (dostęp od przodu)

Źródło: Rittal Sp. z o.o.