System Munters PoolAire™ obniża koszty energii nawet o 30%.

System PoolAire™ na pływalni w Chadderton
Foto MuntersChadderton Wellbeing Centre to nowy lokalny ośrodek kulturalno-sportowy w Chadderton, jednej z miejscowości angielskiego dystryktu miejskiego Oldham: miejsce, w którym można zarówno zakosztować aktywnego wypoczynku, jak i skorzystać z gminnej biblioteki. Część sportowa obiektu, którą zarządza towarzystwo Oldham Community Leisure (OCL), mieści 25-metrowy, sześciotorowy basen, którego standardowa długość pozwala używać go zarówno do treningów, jak i zawodów, a także siłownię i salę taneczną. Ów nowoczesny, ekologiczny basen mieści jednocześnie nawet 90 użytkowników i korzysta z energooszczędnego systemu Munters PoolAire™, spełniając dzięki niemu obowiązujące wymogi w zakresie wilgotności i temperatury powietrza. System PoolAire™ zaprojektowano tak, aby obniżał on koszty energii związane z wentylacją nawet o 30%, pozwalając przy tym uzyskać doskonałe warunki do pływania.

Kondensacja w pomieszczeniach basenowych jest zjawiskiem nieuchronnym, wynikającym z silnego parowania powierzchni basenu. Nawet w przypadku średniej wielkości obiektu, dzienna ilość skraplającej się pary może sięgnąć tony. Jeżeli nie jest ona usuwana, może uszkodzić materiał budowlany i powodować dyskomfort tak użytkowników, jak i pracowników ośrodka. „Personel OCL trzyma się zasady, aby po spędzeniu 30 minut w pomieszczeniu basenu spędzić kolejne 30 poza nim,” tłumaczy Ian Flint z ośrodka w Chadderton. „Wystarczy jednak, że system PoolAire™ zostanie wyłączony, a okna basenu szybko tracą przejrzystość z powodu kondensującej się pary. Pracownicy momentalnie odczuwają pogorszenie warunków i trzeba skracać cykl pracy do 15 minut przy basenie i 15 minut poza.”

Sercem systemu PoolAire™ jest pochłaniające wilgoć koło sorpcyjne Munters. Powietrze z basenu im. Henry'ego Taylora, brytyjskiego pływaka olimpijskiego, jest wciągane do koła sorpcyjnego, które pochłania zawartą w nim wilgoć i zwraca osuszone, ogrzane powietrze do holu basenu i szatni. Osobny ciąg powietrza jest podgrzewany i wciągany przez inny sektor koła sorpcyjnego w celu wyparcia pochłoniętej przez nie wilgoci i wyrzucenia jej poza budynek pływalni.

Dzięki zastosowaniu systemu PoolAire™, pompy ciepła i wymienników płytowych, zarządca ośrodka uzyskuje niebagatelną redukcję kosztów. Ponadto, ponieważ system Munters PoolAire™ pozostaje w trakcie pracy suchy, unika się tym samym korozji elementów, która może wystąpić w alternatywnych technologiach odzysku ciepła, co wyklucza ryzyko nieszczelności sprężarki. Opracowana przez inżynierów firmy Munters instalacja dystrybucji powietrza spełnia zalecenia TUS i CIBSE, co gwarantuje korzystne warunki dla użytkowników i pracowników pływalni. Dzięki energooszczędnej konstrukcji, system PoolAire™ zainstalowany w ośrodku Chadderton Wellbeing Centre uwalnia do powietrza mniej dwutlenku węgla i nie zawiera nawet najmniejszej ilości czynników CFC. Ian Flint podsumowuje: „Dzięki PoolAire™ powietrze na basenie jest zawsze ciepłe i rześkie.”

- Oszczędności na kosztach energii sięgające 30%
- Zapobieganie kondensacji pary Idealne warunki do pływania
- Niskie wymagania w zakresie obsługi technicznej (ochrona budynku, duża żywotność dzięki pracy na sucho)
- Opcja zdalnego monitorowania pracy
- Niezawodne działanie, bez gazów CFC
- Niższa emisja CO2

Źródło: Munters