System climatherm nadaje się do zastosowania go w instalacjach grzewczych jak również w instalacjach klimatyzacyjnych, które są jego specjalnym przeznaczeniem (stąd nazwa).

W wykorzystywanych dotychczas najczęściej w klimatyzacji rurach stalowych wielkim problemem były szkody, jakie powodowała korozja. W przypadku systemów climatherm ze zjawiskiem korozji nie spotykamy się w ogóle i dzięki temu żywotność instalacji wielokrotnie wzrosła.


Charakterystyczne niebieskie rury tego systemu wykonane są bowiem, tak jak większość systemów niemieckiej firmy aquatherm, z tworzywa sztucznego – polipropylenu PP-R.
Dodatkowo rury climatherm, podobnie jak rynkowy przebój aquatherm w ostatnich latach – Stabi Glass- są stabilizowane specjalną warstwą, składającą się cieniutkich odcinków włókna szklanego. Jest to innowacyjne rozwiązanie firmy aquatherm, którego do tej pory nie udało się „podrobić” żadnemu innemu producentowi. Dzięki takiej stabilizacji zwiększyła się sztywność rur oraz zmniejszyła się wydłużalność cieplna (obecnie porównywalna z rurami metalowymi), zwiększyła się szybkość i łatwość montażu (łatwiejsza obróbka, krótszy czas łączenia: już od 8 s. dla średnicy zewnętrznej 20 mm). Pozostałe, szczególne zalety systemu climatherm wyglądają następująco:
• zmniejszona grubość izolacji – dla wszystkich średnic potrzebna jest izolacja o grubości zaledwie 10 mm
• wysoka stabilność


• całkowita odporność na korozję
• niższa cena
• mniejsza waga
Dodatkową zaletą nowego systemu climatherm jest jego kompatybilność – może on być łączony z wszystkimi dotychczas produkowanymi kształtkami systemu fusiotherm®. System climatherm występuje zarówno w wersji stabilizowanej, jak i tradycyjnej i jest dostępny w średnicach 20-125 mm.
Źródło: materiały frmy aquatherm-Polska