W tym roku zima zaskoczyła nie tylko drogowców. Właściciele zielonych balkonów i tarasów w pośpiechu chowali do domu swoje juki i draceny. Posiadacze ogrodów zimowych mogli spać spokojnie – ich rośliny nie były zagrożone.

Zabawa sylwestrowa pośród egzotycznej roślinności nie musi oznaczać wyjazdu na Karaiby, a prezenty znalezione pod drzewkiem pomarańczowym niekoniecznie mówią o świętach spędzonych w Brazylii – wystarczy pasja uprawy roślin oraz dobrze ogrzany ogród zimowy. Nowoczesne technologie w mniejszym bądź większym stopniu chronią nasze domy przed nadmiernymi stratami energii, dlatego ważne jest wybranie sposobu ogrzewania, który będzie odpowiadał danemu rodzajowi konstrukcji i jego zapotrzebowaniu na ciepło. Ogród zimowy jest obiektem szczególnym – większą część jego konstrukcji stanowi szkło zespolone. Dlatego też w porównaniu z domem z dobrze ocieplonymi ścianami, ogród będzie się wychładzał znacznie szybciej.

W jaki zatem sposób zapewnić optymalne ogrzewanie w ogrodzie zimowym? Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska, proponuje rozważyć kilka możliwości: ogrzewanie podłogowe, grzejniki kanałowe, naścienne grzejniki elektryczne oraz klimatyzację.

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne

Jest to rozwiązanie najpopularniejsze. Pomimo tego, że na dworze mróz i śnieg, podłoga jest ciepła i można chodzić po niej boso. Na posadzkach z wodnym lub elektrycznym ogrzewaniem podłogowym najlepiej sprawdza się terakota lub płyty kamienne. Z uwagi na małą przenikalność cieplną drewna nie poleca się stosowania parkietu lub desek.


Grzejniki ścienne

Atutem ogrzewania podłogowego jest jego niewidoczność oraz fakt, że ogród zimowy może być ogrzewany przez całą powierzchnię podłogi, dzięki czemu ciepło dochodzi wszędzie równomiernie i nie powstają strefy przegrzania lub niedogrzania. Wadę ogrzewania podłogowego stanowi natomiast jego bezwładność. Ponieważ „grzejnikiem” jest duża powierzchnia trudno szybko zmienić jej temperaturę. System ogrzewania podłogowego może nie „nadążyć” za zmianami temperatury wywołanymi np. przez wyjątkowo duże nasłoneczne − do zmiany temperatury o 1-20C w dół lub w górę potrzeba około 2-3 godzin.

Warto także pamiętać, że posadzka z ogrzewaniem podłogowym podczas zmian temperatury kurczy się i rozszerza – aby uniknąć pękania zewnętrznego fundamentu i płyty podłogowej należy instalację grzewczą oddzielić od nich specjalną elastyczną warstwą.

Grzejniki kanałowe

Cieszą się popularności m.in. ze względu na stosunkowo niski koszt wykonania. Grzejniki kanałowe (in. konwekcyjne) zasilane są poprzez istniejącą instalację grzewczą. Montuje się je w specjalnie przygotowanym kanale, poprowadzonym tuż przy wewnętrznej krawędzi szklanych ścian ogrodu. Kanał przykryty jest kratką wentylacyjną, która jest na tyle mocna, że można po niej chodzić. Takie ogrzewanie ma tę zaletę, że powietrze unoszące się z grzejników omywa i osusza taflę szkła ściany, przez co nawet przy dużej różnicy temperatur między wnętrzem ogrodu a zewnętrzem, na wewnętrznej powierzchni szyby nie osadza się para wodna.


Grzejniki kanałowe

Ponadto, grzejniki skonfigurowane z termostatem, szybko reagują na zmianę temperatury i skutecznie utrzymują zadaną temperaturę w pomieszczeniu ogrodu zimowego. Niedogodnością ogrzewania poprzez grzejniki konwekcyjne jest trudność oczyszczania kanałów grzewczych.

Grzejniki ścienne

Ze względu na niską cenę zakupu i montażu, jest to rozwiązanie często stosowane, choć nie zawsze udaje się uniknąć problemów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla umieszczenia grzejników. Można je powiesić na murowanej ścianie domu, do której dostawiono ogród – istnieje jednak zagrożenie, że będzie tam znacznie cieplej niż przy ścianach przeszklonych. Lepszym sposobem jest zatem zamontowanie grzejników tuż przy oknach. Wtedy jednak należy pomyśleć o tym, aby szyby nie sięgały do samej podłogi. Możemy wykonać mały murek klinkierowy lub ściankę z profili. Dzięki temu grzejniki nie przysłonią okna i nie będą widoczne od zewnątrz.


Grzejniki ścienne

Klimatyzatory

Stosowane są najczęściej w celu szybkiego kontrolowania warunków termicznych we wnętrzu. Na rynku dostępne są bardzo wydajne i nowoczesne klimatyzatory, w których precyzyjnie programuje się temperaturę. Ważne jest, żeby były to jednostki dwufunkcyjne (z możliwością chłodzenia i grzania powietrza), a także z rekuperacją, czyli możliwością wymiany powietrza we wnętrzu ogrodu zimowego. Dzięki temu klimatyzatory można stosować zarówno zimą jak i latem. Wadą takich systemów jest ich wysoka cena i kosztowna eksploatacja.


Klimatyzator

Ogród zimowy spełni swoją rolę, jeśli będziemy pamiętać, że nawet najlepsze ogrzewanie nie wystarczy do zapewnienia w nim optymalnej temperatury. Bez odpowiedniego, termoizolowanego systemu konstrukcyjnego (np. System Reynaers CR120) a także odpowiedniego oszklenia nie zapobiegniemy przedostawaniu się chłodu do wewnątrz a także utracie ciepła na zewnątrz ogrodu zimowego.

Więcej informacji nt. ogrodów zimowych na stronie: www.ogrodyzimowe.com.

Reynaers Polska

Wiodący producent systemów i technologii do produkcji ogrodów zimowych, jeden z głównych dostawców profili aluminiowych używanych przez wytwórców okien, drzwi, systemów przesuwnych, fasad, świetlików, osłon przeciwsłonecznych oraz wszelkich innych konstrukcji wykorzystywanych w budownictwie. Firma Reynaers stworzyła jako pierwsza w Polsce ofertę systemowych ogrodów zimowych wykonanych z aluminium i szkła. Oferta obejmuje 24 modele o różnych kształtach spełniających normy i wymogi techniczne na polskim rynku budowlanym; istnieje również możliwość wykonania ogrodu zimowego na specjalne zamówienie. Wykonawcami ogrodów zimowych są autoryzowane firmy partnerskie posiadające doświadczenie w produkcji konstrukcji z aluminium i szkła. Każdy autoryzowany producent przechodzi profesjonalne szkolenia organizowane przez centrum szkoleniowe w Polsce i w Belgii. Rygorystyczne warunki autoryzacji dla producentów gwarantują wykonywanie ogrodów zimowych o najwyższej jakości. Na swoje produkty Reynaers Polska daje 10-letnią gwarancję systemową. Działania firmy spełniają wymagania międzynarodowej normy zarządzania jakością ISO 9001:2000.

Reynaers Aluminium

Założona w 1965 roku, Reynaers Aluminium jest wiodącym europejskim dostawcą wysokiej jakości systemów aluminiowych. Firma specjalizuje się w rozwoju, tworzeniu i promowaniu konstrukcji z aluminium dla budownictwa. Należą do nich: fasady, okna, drzwi, systemy drzwi przesuwnych, ogrody zimowe i osłony przeciwsłoneczne. Reynaers Aluminium posiada jedno z największych na świecie prywatnych centrów badań branżowych. W Instytucie Reynaers wykonywane są testy i próby produktów oraz systemów, organizowane są szkolenia, seminaria i pokazy maszyn. Przedsiębiorstwo posiada biura w 27 państwach, a swoje produkty eksportuje do 50 krajów na 5 kontynentach.