Dzisiaj, 5 czerwca br. obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego.


Dzisiaj, 5 czerwca 20009 r. obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego.


World Environment Day został ustanowiony w 1972 roku w Sztokholmie na pierwszej konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, poświęconej ochronie środowiska. Ideą uchwalenia święta była promocja działań, inwestycji oraz zachowań, których celem jest przyjazne współżycie człowieka z przyrodą.
Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło "Twoja planeta potrzebuje CIEBIE do walki ze zmianami klimatycznymi". Gospodarzem centralnych obchodów w tym roku jest Meksyk. Tradycyjnie tego dnia są organizowane otwarte imprezy w plenerze, podczas których prezentuje się technologie sprzyjające ochronie środowiska naturalnego, zdrową i ekologiczną żywność oraz działania promujące aktywny styl życia. Chętni mogą wziąć udział w warsztatach z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, zabawach edukacyjnych i konkursach.
Od początku czerwca w Bonn trwają negocjacje klimatyczne pod egidą ONZ, zaplanowane na dwa tygodnie. Podczas prac, będących przygotowaniem do konferencji COP 15, która odbędzie się w grudniu w Kopenhadze, zostaną przedstawione propozycje nowego, globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu.