Sprzęty domowe zasilane prądem elektrycznym stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia. Pomagają nam w codziennych obowiązkach, zapewniają rozrywkę, sprawiają, że nawet kłopotliwe czynności stają się łatwe i przyjemne. Oglądając telewizor, włączając elektryczny grzejnik, czy też korzystając z lokówki rzadko zdajemy sobie sprawę, że przedmioty te mogą doprowadzić do powstania pożaru. O tym, jak zminimalizować ryzyko zapalenia się urządzeń oraz prawidłowo walczyć z powstałym w ten sposób zagrożeniem radzi Przemysław Knura – specjalista z firmy D+H.

Stop płomieniom, czyli  jak postępować przy zapaleniu się urządzeń elektrycznych
Postaw na bezpieczeństwo

Zwarcie w urządzeniach elektrycznych jest jedną z najczęstszych przyczyn powstania pożaru w naszym domu, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć sprzęt znajdujący się w naszym domu. Należy pamiętać, że przedmioty te w wielu przypadkach zajmują się ogniem w skutek wewnętrznych wad technicznych, stąd tak ważne jest wcześniejsze sprawdzenie nowo zakupionych przez nas urządzeń. Przed podłączeniem do zasilania warto jest przyjrzeć się im uważnie, poszukać widocznych uszkodzeń, a po włączeniu obserwować przez kilka minut. Bez nadzoru nie należy pozostawiać nawet naszego starego, z pozoru sprawdzonego sprzętu, gdyż nierzadko defekty potrafią ujawnić się nawet po dłuższym czasie eksploatacji. Ważne jest również, aby zawsze używać urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem. Niewłaściwe ich wykorzystywanie, np. suszenie ubrań na grzejniku elektrycznym, w wielu przypadkach może doprowadzić do powstania i rozprzestrzenienia się ognia. Musimy także zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie naszego domowego sprzętu, zwłaszcza na to, by nie miał on kontaktu z wodą. Starajmy się także, aby w pobliżu miejsca, gdzie stoją tego typu urządzenia, nie znajdowały się żadne materiały łatwopalne, które szybko mogą stanąć w płomieniach. Pamiętajmy, że nie zawsze sprzęt elektryczny zapala się w sposób nagły oraz widoczny na pierwszy rzut oka. W niektórych przypadkach zwarcie nie prowadzi do szybkiego zajęcia się płomieniami całego przedmiotu, lecz następuje powolne spalanie poszczególnych jego elementów, któremu towarzyszy specyficzny zapach oraz duszący dym. Gdy zauważymy, że podczas korzystania z naszego sprzętu występuje chociaż jeden z tych czynników, należy jak najszybciej przystąpić do akcji gaśniczej.

Pożar i co dalej?

Mimo, iż do pożarów urządzeń elektrycznych dochodzi stosunkowo często, nie zawsze wiemy jak prawidłowo postępować w takim wypadku. Jeśli dostrzeżemy, że coś niepokojącego dzieje się z naszym sprzętem, nie bagatelizujmy tego. Pierwszą czynnością, którą musimy podjąć jest wezwanie straży pożarnej oraz odłączenie przedmiotu od źródła prądu. Jeżeli z powodu dużych płomieni lub dymu nie jest to możliwe, należy wyłączyć bezpieczniki w całym domu. W przypadku, gdy nie pozbawimy urządzenia zasilania, może dojść do jego wybuchu oraz szybszego rozprzestrzenienia się ognia. Następnym krokiem powinna być próba stłumienia płomieni. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie gasić przedmiotu za pomocą wody lub piany gaśniczej, zwłaszcza, gdy nie udało się nam go pozbawić źródła prądu. Może to spowodować porażenie osoby podejmującej akcję ratunkową, a także doprowadzić do zwiększenia się zwarcia w urządzeniu. Właściwym sposobem jest wykorzystanie gaśnicy proszkowej ABC, która jest specjalnie przystosowana do tego typu działań. Dzięki niej w szybki, a także bezpieczny sposób możemy stłumić ogień i zażegnać niebezpieczną sytuację. Pamiętajmy również o tym, aby podczas akcji nie otwierać w pomieszczeniu okien ani drzwi, ponieważ nagły dopływ powietrza może przyśpieszyć rozprzestrzenianie się płomieni. Pomieszczenie możemy przewietrzyć dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że pożar został ugaszony. Dla pewności po skończonej akcji poczekajmy jeszcze na opinię straży pożarnej.

Podczas codziennego użytkowania urządzeń elektrycznych, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stanowią one źródło potencjalnego pożaru i mogą okazać się dla nas niebezpieczne. Naszą tajną bronią w zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom powinna być wiedza o tym, jak uniknąć sytuacji związanych z zapaleniem się tego typu przyrządów oraz jak w razie potrzeby walczyć z ogniem.


Źródło: ''