Nie tylko pojedyncze uderzanie w bębny, lecz cały huragan dobrego humoru towarzyszył imprezie z okazji otwarcia nowego zakładu produkcyjnego pomp ciepła STIEBEL ELTRON w Holzminden - i to w autentycznym znaczeniu: około 400 gości, w tym między innymi Minister Gospodarki Dolnej Saksonii Filip Rösler, Minister Środowiska Han Heinrich Sander oraz 200 studentów różnych szkół wyższych z regionu, uderzając w bębny w rytm muzyki estradowej, wyrazili akustyczny zapał i poparcie dla energii odnawialnych.

Uruchamiając nową fabrykę STIEBEL ELTRON reaguje na ogólnoświatowy, mocno rosnący popyt na pompy ciepła. W przyszłości będzie teraz produkowane aż do 60.000 jednostek rocznie w Niemczech. Koncern zainwestował około 8.000.000 Euro w nową halę produkcyjną. Tym samym niemiecka Firma jako wiodący producent pomp ciepła daje zielone światło dla tego asortymentu w ogólnogospodarczo trudnym czasie.

Minister Gospodarki Dolnej Saksonii Filip Rösler docenił zaangażowanie przedsiębiorstwa, które od jego założenia w roku 1924 pozostaje własnością rodzinną. Dał wyraźny dowód zaufania w technologiczną sprawność niemieckich inżynierów oraz robotników wykwalifikowanych w badaniu, rozwoju, innowacji i technice produkcji. "STIEBEL ELTRON jest typowym przykładem potęgi niemieckiego stanu średniego, i obiecuję im: krajowa polityka będzie godnym zaufania partnerem dla Państwa!" Kiedy w 2007 roku STIEBEL ELTRON otworzył w Holzminden jeden z największych i najnowocześniejszych fabryk pomp ciepła na świecie, potencjał produkcyjny już po 2 latach z powodu tempa wzrostu w zakresie energii odnawialnych stał się zbyt mały. Produkcja została zwiększona w hali o wielkości 4000m2 do około 20.000 jednostek pomp rocznie. Teraz firma może wytwarzać na wszystkich liniach produkcyjnych w halach 1 i 2 ponad 100 różnych modeli pomp ciepła dla Niemiec i rynków ogólnoświatowych.

Do 200 miejsc pracy utworzonych w 2007 roku doszło kolejne 100. Nowi współpracownicy znajdują teraz w nowej hali odpowiednie otoczenie produkcji. Przy dodatnim rozwoju rynku jest możliwe utworzenie w Holzminden dalszych 50 nowych miejsc pracy.

Wspólnie z około 400 gośćmi, entuzjastycznie bębnią dla pomp ciepła także:(od lewej) Karlheinz Reitze (Dyrektor STIEBEL ELTRON), Dr Filip Rösler (dolnosaksoński Minister Gospodarki), Han Heinrich Sander (dolnosaksoński Minister Środowiska).

Długotrwałe budowanie

Już podczas planowania budowy nowej hali wzięto pod uwagę nie tylko gospodarność, ale również użycie materiałów konstrukcyjnych w dużej mierze przyjaznych dla środowiska. Hala została zbudowana w standardzie niskoenergetycznym, co dla budowli tego rzędu wielkości nie jest oczywiste. Wolne ciepło z produkcji jest powtórnie wykorzystywane przez wysokosprawne urządzenia odzyskujące energię do celów ogrzewania. Skrzydło biurowca jest ogrzewane pompą ciepła solanka-woda. Tylko ten zabieg oszczędza koszty energii na poziomie kilkudziesięciu tysięcy Euro rocznie.

Uroczystość inauguracyjna była częścią dnia studenckiego przy STIEBEL ELTRON z mottem "Zukunftschance Energiewandel - Perspektiven erleben", w którym brało udział ponad 200 studentów wyższych szkół zawodowych i uniwersytetów z Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej - Westfalii. Za kulisami była prezentowana zarówno fascynująca technologia, jak również perspektywy pracy i kariery zawodowej.

STIEBEL ELTRON osiąga obrót roczny około 460 milionów Euro (z tego ponad 40 % za granicą). Z firmowej centrali w Holzminden i w sąsiednim Eschwege zaopatruje w produkty "Made in Germany" w zakresie ciepłej wody, energii odnawialnych, klimatyzacji i ogrzewaczy pomieszczeń nie tylko Europę, lecz także USA, rynek azjatycki i Australię. Sprzedaż w ponad 120 krajach organizuje 15 filii oraz przedstawicielstwa handlowe w ponad 20.

Dr Aksel Freiherr Ruedorffer (Przewodniczący Rady Nadzorczej), Dr Ulrich Stiebel (współwłaściciel STIEBEL ELTRON), Tatiany Klassen (Planistka produkcji), Dr Filip Rösler (dolnosaksoński Minister Gospodarki), Han Heinrich Sander (dolnosaksoński Minister Środowiska) i Rudolf Sonnemann (Prezes Zarządu STIEBEL ELTRON)(od lewej) naciśnięciem guzika z głośnym uderzeniem bębna otwierają oficjalnie nową halę produkcyjną pomp ciepła.