Centrale wentylacyjne oprócz oczywistej funkcji przewietrzania, często wyposażone są w nagrzewnice, zapewniające ogrzewanie wentylowanych pomieszczeń. Nagrzewnice występują w dwóch odmianach zasilania: wodne i elektryczne. W przypadku nagrzewnic elektrycznych podzielone na sekcje grzałki załączane są poprzez styczniki sterowane termostatem lub z wyjść przekaźnikowych sterowników. Regulacja temperatury wiąże się z załączaniem grzałek przy wysokiej częstotliwości łączeń, co prowadzi do szybkiego zużycia styków styczników.

Sterowanie pracą nagrzewnic powietrza
W przypadku central umieszczonych na dachach budynków czy w innych trudno dostępnych miejscach, sprawna wymiana styczników nie jest czynnością prostą. Dodatkowo każda taka akcja pociąga ze sobą koszty znacznie większe niż cena samego aparatu. Konieczne staje się więc wypracowanie rozwiązania pozbawionego wyżej wymienionych wad.

Rozwiązanie:

Najważniejszym parametrem w odniesieniu do częstych łączeń jest ogromna żywotność stycznika elektronicznego ECI sięgająca nawet 50 000 000 operacji, przy nielimitowanej częstości załączeń na godzinę, co przy liczbie 1 000 000 cykli dla stycznika elektromechanicznego, daje gwarancję „dożywotniego” funkcjonowania obwodu sterowania. Ponadto wysoka częstość łączeń ma znaczenie dla osiągania wysokiej stabilności temperatury, a załączanie w zerze korzystnie wpływa na obniżenie poziomu emisji zakłóceń elektromagnetycznych. Jest on na tyle niski, że spełnia wymagania norm EN 50082-1 i EN 50082-2.


Stosowanie tych urządzeń w miejscach, gdzie nie sprawdziły się styczniki elektromechaniczne, jest łatwe ze względu na uniwersalne napięcie sterujące (24-230V ac/dc) oraz niewielkie gabaryty urządzenia np. szerokość zabudowy to tylko 45 mm co odpowiada wymiarowi tylko jednego typowego stycznika. Dodatkowym ułatwieniem jest sygnalizacja stanu pracy za pomocą diod LED, możliwość montażu na szynie DIN 35 mm oraz fabrycznie zabudowany radiator zapewniający potrzebną wymianę ciepła.

Styczniki elektroniczne

W zależności od wielkości nagrzewnicy, różne jest zapotrzebowanie na moc grzewczą, co pociąga za sobą wybór styczników odpowiednio 1,2,3 fazowych o różnych amperarzach. Oferta styczników elektronicznych Ci-tronic Danfoss zapewnia szerokie pokrycie mocowe od kilkuset watów na fazę do 13,8 kW.

>>więcej


Źródło: Danfoss Poland Sp. z o.o.