Polscy naukowcy znaleźli sposób na zagospodarowanie uciążliwych dla środowiska odpadów opakowaniowych. Zamiast spalać czy składować, postanowili przerabiać je na płyty wykorzystywane w budownictwie.

Stare opakowania można wykorzystać w budownictwie
Opracowali technologię, która pozwala na wykonywanie kompozytowych płyt termoizolacyjnych z wykorzystaniem odpadów pianki poliuretanowej i termoplastycznych tworzyw sztucznych.

"Produktami do wytwarzania płyt termoizolacyjnych mogą być odpady papieru papieru kredowego, lakierowanego, etykietek z butelek po piwie, wielomateriałowe odpady tworzyw sztucznych, m.in. zawierających wypełniacze klejowe, a także odpady pianki poliuretanowej" - mówi jeden z twórców metody Zbigniew Paluchiewicz.

Odpady rozdrabnia się do wielkości ziaren 2 do 8 mm i miesza z komponentami, które zapewniają spoistość i odpowiednie parametry użytkowe płyt, np. ograniczenie palności i odpowiedni kolor.

Z tej mieszanki formuje się, a następnie prasuje na zimno, arkusze płytowe. Arkusze przenosi się na prasy gorące, gdzie pod wpływem ciśnienia i temperatury 180 st. C następuje uplastycznienie materiału i zagęszczenie ich wewnętrznej struktury. Po wyjęciu z prasy płyty są sezonowane - stabilizuje się ich temperatura i wilgotność, tak by uniknąć deformacji powierzchni. Następnie płyty są przycinane do wymaganych wymiarów.

Powstałe w ten sposób elementy można wykorzystywać w budowie ścianek działowych, stropów, sufitów czy podłóg. Opracowane produkty charakteryzują się dobrymi właściwościami fizyko-chemicznymi, porównywalnymi z płytami pilśniowymi i płytami izolacyjnymi, np. z wełny drzewnej.

Naukowcy mają nadzieję, że płyty jeszcze w tym roku trafią na rynek. Podjęli już współpracę z jedną z firm, która planuje wdrożenie technologii. Technologia została zgłoszona w 2008 r. w Urzędzie Patentowym RP, a w styczniu 2009 r. w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Foto: sxc.hu

Źródło: PAP - Nauka w Polsce