W ostatnim czasie wyraźnie daje się zauważyć rosnącą troskę użytkowników urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych o zachowanie czystości instalacji. W dużej mierze spowodowane jest to coraz częściej pojawiającymi się w mediach informacjami na temat chorób i dolegliwości, wywoływanych przez drobnoustroje, jakie mogą się w tych systemach rozwinąć.


Z pewnością pozytywnym zjawiskiem jest wzrost świadomości zagrożeń, jednak dobrze, jeśli idzie za nią również wiedza, w jaki sposób zagrożeniom tym zapobiegać. Dotyczy to zarówno samych użytkowników, jak i osób zawodowo związanych z obsługą i konserwacją urządzeń klimatyzacyjnych oraz chłodniczych.
Rozwój bakterii, grzybów, pleśni czy innych drobnoustrojów to możliwość wystąpienia szeregu przypadłości – od mniej lub bardziej poważnych infekcji i uczuleń aż do słynnej legionellozy. To także przyczyna prozaicznego nieprzyjemnego zapachu. Z drugiej natomiast strony, zanieczyszczenie instalacji prowadzi do pogorszenia efektywności pracy urządzeń, zwiększenia zużycia energii i kosztów obsługi a w skrajnych przypadkach nawet ich zniszczenia.
Jakkolwiek na problem nie spojrzeć wniosek nasuwa się jeden: o urządzenia trzeba dbać i nie wolno dopuszczać do ich nadmiernego zanieczyszczenia.
Utrzymaniu instalacji w należytym stanie służą (a w każdym razie służyć powinny) regularne przeglądy. Ich efektywność w dużej mierze zależy od posiadanych przez konserwatora środków i narzędzi, umożliwiających skuteczną diagnostykę, konserwację i serwis. Stały rozwój technologiczny sprawia zaś, że warunkiem świadczenia usług na wysokim poziomie staje się nieustanne podążanie za najbardziej nowoczesnymi osiągnięciami.
Z takimi właśnie nowoczesnymi rozwiązaniami mamy do czynienia w przypadku wyrobów amerykańskiej firmy Rectorseal - producenta wysokiej klasy środków chemicznych dla chłodnictwa i klimatyzacji. Pokaźną część oferty stanowią właśnie różnego rodzaju preparaty czyszczące, odkażające, bakteriobójcze itp., znajdujące zastosowanie przy konserwacji skraplaczy, parowników, tac ociekowych, wież chłodniczych oraz innych elementów układów klimatyzacyjnych i chłodniczych. Wyroby Rectorseal szczególnie powinny więc zainteresować wszystkich, którzy zawodowo zajmują się naprawą takich instalacji i urządzeń, choć z pewnością docenią je również sami użytkownicy.
Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę wybranych środków Rectorseal:


COIL DISINFECTANT
Bezkwasowy środek o działaniu bakteriobójczym, czyszczącym, dezodorującym i dezynfekującym jednocześnie. Przeznaczony do wymienników lamelowych, tac ociekowych klimatyzatorów, pomp ciepła, kanałów wentylacyjnych, urządzeń filtrujących powietrze a także do wszelkich powierzchni ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, metali, drewna, ceramiki oraz powierzchni emaliowanych.
Zabija bakterie chorobotwórcze i grzyby, niszczy oraz powstrzymuje wzrost pleśni - zapobiegając uczuleniom i infekcjom wywoływanym przez skażone drobnoustrojami powietrze. Zwalcza m.in. Pseudomonas Aeruginosa, Staphylococcus Aureus, Salmonella Choleraesuis, Influenza A/Hong Kong, Herpes Simplex Typ 2, Trichophyton Mentagraphytes. Pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach.
Sprzedawany w wygodnej butli ze spryskiwaczem. Posiada atest PZH. Może być stosowany w domach, szpitalach, gabinetach medycznych i dentystycznych, przedszkolach, restauracjach, hotelach, fabrykach, biurach, samochodach itd.


RENEWZ
Bezkwasowy, pianowy środek czyszczący i rozjaśniający, przeznaczony przede wszystkim do skraplaczy chłodzonych powietrzem. Skutecznie usuwa trudno zmywalne osady tłuszczów kuchennych z wymienników ciepła a także osady tytoniowe z filtrów powietrza. Z tego względu jest szczególnie polecany do stosowania w kuchniach, restauracjach i innych miejscach nasilonego występowania tego rodzaju zanieczyszczeń.
Renewz swą wysoką skuteczność zawdzięcza m.in. powierzchniowo czynnej pianie, która - silnie penetrując powierzchnie wymiennika - oddziela oleje, tłuszcz, brud oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się pomiędzy lamelami i w efekcie umożliwia spłukanie całego zanieczyszczenia wodą. W pięć minut powierzchnie metalowe stają się czyste, jasne i lśniące.
Renewz przeznaczony jest do mycia niskociśnieniowego. Zawiera inhibitor korozji, nie uszkadza aluminium, miedzi, stali ani tworzyw sztucznych. Ulega biodegradacji, posiada atest PZH. Dostępny jako koncentrat oraz w aerozolu.


CLEAN’N’SAFE
Jest środkiem przeznaczonym do nisko- i wysokociśnieniowego czyszczenia lamelowych wymienników ciepła. Usuwa zabrudzenia i naloty z rur i lameli parowników oraz skraplaczy, przywracając zarazem pierwotną, wysoką wydajność wymienników. Rozjaśnia ściemniałe powierzchnie. Nie zawiera kwasów ani substancji żrących i nie powoduje korozji czyszczonych elementów, otaczających je metalowych części, armatury oraz innych powierzchni. Nie stwarza zagrożenia dla ludzi, zwierząt, fauny wodnej ani roślin i ulega całkowitej biodegradacji. Posiada atest PZH. Pozwala na skrócenie czasu czyszczenia - pomiędzy myciem a płukaniem nie jest bowiem konieczne robienie przerwy. Dostępny w postaci koncentratu lub w aerozolu.COIL-RITE, FOAM-A-COIL

Bezkwasowe środki czyszczące i odtłuszczające przeznaczone dobaterii skraplaczy i parowaczy, urządzeń mechanicznych oraz filtrów powietrza. W ciągu kilku minut usuwają olej, tłuszcz, okopcenia, kurz oraz rdzę (Foam-A-Coil) - dzięki silnie emulgującej pianie także z miejsc trudno dostępnych. Idealne do czyszczenia zabrudzeń charakterystycznych dla lokali gastronomicznych.


Używanie Coil-Rite lub Foam-A-Coil zabezpiecza przed przedwczesną awarią sprzętu, podwyższa wydajność urządzeń i obniża pobór prądu.
Oba środki nie powodują korozji, są bezpieczne dla aluminium, miedzi, stali nierdzewnej i powierzchni malowanych. Z powodzeniem mogą być użyte do czyszczenia elementów metalowych, na których nie można stosować środków kwasowych. Po użyciu nie wymagają spłukiwania i ulegają biodegradacji. Foam-A-Coil dostępny także w postaci aerozolu, szczególnie wygodnej przy czyszczeniu małych jednostek.


EVAPORATOR COIL CLEANER
Preparat odtłuszczający i czyszczący, przeznaczony do baterii chłodnic, skraplaczy oraz filtrów powietrza. Zawiera środek odświeżający, niwelujący powstałe uprzednio nieprzyjemne zapachy. Usuwa osady dymu tytoniowego. Odznacza się wysoką skutecznością działania, dzięki połączeniu organicznych środków powierzchniowo czynnych i nieorganicznych środków dyspergujących.
Jest samospłukujący, nie zawiera kwasów i nie powoduje korozji. Może być bezpiecznie stosowany do aluminum, miedzi, i innych zmywalnych powierzchni.


ALGAEGON (9, 12)
Płyn do uzdatniania wody w chłodniach wody obiegowej i skraplaczach natryskowo-wyparnych. Jest nieutleniającym biocydem, posiadającym szeroki zakres inwazji biologicznej. Niszczy i powstrzymuje wzrost glonów, grzybów i kolonii bakterii. Chroni przed zarastaniem rur instalacji i szczelin w skraplaczach, osadami pod warstwą korozji oraz przed zamuleniem i związanym z tym blokowaniem przepływu wody lub powietrza w kanałach. Nie wytwarza piany, nie wywołuje korozji, może być użyty w środowiskach kwaśnych i zasadowych. Nie traci aktywności pod wpływem ciepła.


REFRESH
Tabletki Refresh eliminują rozwój flory bakteryjnej i powstawanie przykrych zapachów w klimatyzatorach, nawilżaczach i w chłodniach natryskowo-wyparnych. Powstrzymują wzrost: thermoactinomyces vulgaris, pseudomonas aerogenous, bacillus circulans, bacillus licheniformis, bacillus megaterium i aerobacter aerogenes i escherichia coli.
Ekonomiczne zużywanie tabletek zapewnia ich budowa fizykochemiczna: po dodaniu bezpośrednio do zbiornika lub tacy ociekowej, do wody uwalniana jest stopniowo tylko taka ilość składników aktywnych, jaka jest potrzebna do utrzymania odpowiedniego stężenia preparatu.
Stosowanie Refresh podnosi efektywność urządzeń i ogranicza koszty eksploatacyjne, pozostawiając przy tym przyjemny zapach.ACTABS (ACTABS, ACTABS EE, JR, XX)

Tabletki chroniące przed zablokowaniem układy odprowadzania skroplin w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Zapobiegają powstawaniu i eliminują istniejący kamień, rdzę, muł, kurz, osady, pył technologiczny i inne cząstki stałe. Przeciwdziałają rozrostowi flory bakteryjnej i powstawaniu przykrych zapachów. Zwalczają: thermoactinomyces vulgaris, pseudomonas effusa, pseudomonas aeruginosa, bacillus circulans, bacillus licheniformis, bacillus megaterium i aerobacter aerogenes.
Actabs chroni pomieszczenia przed zalaniem, spowodowanym przepełnieniem tac ociekowych. Dołączony dozownik (nie dot. Actabs JR) zapewnia równomierne uwalnianie środka czynnego, gwarantując właściwy cykl pracy preparatu przez okres 3 miesięcy. Cztery rodzaje opakowań (dawek) zapewnia optymalne użycie dla urządzeń o różnej wielkości (mocy chłodniczej).CTT EC

Tabletki do samoczynnej obróbki chemicznej wody chłodzącej w układach klimatyzacji oraz obiegach chłodni natryskowo-wyparnych. Chronią układ przed wytrącaniem się kamienia, korozją żelaza i innych metali oraz przed nagromadzeniem się mułu i zanieczyszczeń w chłodni. Ma to znaczenie nie tylko higieniczne, ale poprawia też efektywność pracy urządzeń, obniża zużycie energii i ogranicza ryzyko awarii. Pozwala utrzymać w czystości filtry, co zmniejsza częstotliwość koniecznych konserwacji.
Po umieszczeniu tabletek w zbiorniku, zawarty w nich środek czynny, jest równomiernie, proporcjonalnie do warunków pracy uwalniany do wody. Zapewnia to zarówno ekonomiczne użycie preparatu jak i eliminuje potrzebę stosowania specjalnych dozowników.


CTT SM
Tabletki do obróbki chemicznej wody w wieżach chłodniczych>. Zabezpieczają elementy układu przed korozją, chronią przed wytrącaniem się kamienia, zamuleniem, osadami i spienianiem się wody. Podobnie jak CTT EC nie wymagają dozownika - dzięki czasowemu uwalnianiu aktywnych składników wystarczy jedynie umieścić tubę z tabletkami w zbiorniku. Zawierają chemiczny wskaźnik aktywności (specjalne barwniki umożliwiające śledzenie ruchu wody i monitorowanie postępu uzdatniania).

LIQUID DESCALIT

Przeznaczony do usuwania osadów kamienia wapiennego w układach wodnych instalacji klimatyzacyjnych, chłodniczych oraz grzewczych - w chłodniach kominowych, systemach chłodzących, skraplaczach, układach odprowadzania skroplin, rurach, pompach, zaworach, podgrzewaczach wody, nagrzewnicach, częściach zanurzonych w wodzie i innych elementach instalacji. Zawiera inhibitor korozji i czynnik opóźniający osadzanie się kamienia. Nie pieni się. Zawiera chemiczny, barwny wskaźnik aktywności pozwalający na użycie w instalacjach o różnym stopniu zanieczyszczenia kamieniem. Posiada atest higieniczny PZH.EASY KLEAR

Trójdrożny zawór wyczystkowy przeznaczony do układów odprowadzania skroplin instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych. Budowa zaworu umożliwia łatwe odetkanie odcinka odpływu skroplin zarówno powyżej jak i poniżej miejsca zamontowania zaworu (odessanie lub przedmuchanie sprężonym azotem lub dwutlenkiem węgla). Zawór ułatwia ponadto stosowanie tabletek biocydowych w układach odprowadzania skroplin.
Autoryzowanym przedstawicielem
w Polsce jest firma Wigmors.

Komentarze

  • bojler grzewczy

    Po dluzszym okresie eksploatacyjnym, woda ciepla pobierana z boilera do mycia naczyn i do mycia pod prysznicem, ma nieprzyjemny zapach. Jakie srodki moga przeciwdzialac, wyelimunowac zapach?

  • Coil Disinfectant

    mam preparat bez instrukcji jak go zastosować w klimatyzacji samochodowej proszę o pomoc