Najbliższe dni przyniosą spore ochłodzenie i przymrozki, a to oznacza, że sezon grzewczy ruszy „pełną parą”. To ostatni dzwonek, aby zrobić przegląd systemów instalacyjnych w naszych domach i zabezpieczyć altany ogrodowe przed przykrymi skutkami niskich temperatur. Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Sprawdź jak skutecznie zadbać o instalację grzewczą zimą
Niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak woda, śnieg, czy lód potrafią wyrządzić nieodwracalne szkody. Odpowiednia konserwacja instalacji grzewczych zminimalizuje ryzyko wystąpienia niespodziewanych awarii.
W domowym zaciszu

Po sezonie letnim domowe grzejniki często przykrywa gruba warstwa kurzu. Niedokładnie oczyszczony kaloryfer rozprzestrzeni pył w pomieszczeniu i niekorzystnie wpłynie na układ oddechowy domowników. Oczyszczony z kurzu grzejnik należy przemyć od wewnątrz wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu. Kolejnym ważnym krokiem jest odpowietrzenie grzejników. Jeśli zauważymy, że urządzenia nierówno się nagrzewają, należy je możliwie najszybciej odpowietrzyć. Grzejniki płytowe posiadają przeznaczony do tego celu ręczny odpowietrznik w postaci pokrętła. Inne kaloryfery odpowietrzymy za pomocą śrubokrętu. Warto zaopatrzyć się w specjalny zbiornik, który wyłapie krople wody wypływające z odpowietrzanej instalacji.

Co ważne, w trakcie całego sezonu grzewczego należy szczególnie uważać, aby nie zarysować grzejników i nie wieszać na nich mokrych, nasiąkniętych detergentami ścierek. W obu przypadkach można uszkodzić powłokę lakierniczą urządzeń, która chroni je przed korozją. Każdą drobną rysę należy zabezpieczyć lakierem. Po zakończeniu przeglądu instalacji grzewczych powinniśmy skontrolować panujące w nich ciśnienie. Jeżeli – w porównaniu do wartości sprzed roku – uległo znaczącemu obniżeniu, może być to oznaką nieszczelności instalacji. W takim wypadku zwróćmy się o pomoc do specjalisty.

Na działce i w ogrodzie
Jak zadbać o ogródkowe altanki i pomieszczenia, w których nie będziemy przebywać w sezonie zimowym? Eksperci budowlani zalecają spuszczenie wody ze wszystkich doprowadzających ją urządzeń. W przeciwnym wypadku mróz i lód mogą spowodować straty. Z kolei instalacje, z których chcemy korzystać cały czas, należy dobrze zaizolować – grubość izolacji rur nie powinna być mniejsza niż 13-20 mm. W miarę możliwości zimą powinno się pozostawiać włączone ogrzewanie, bo w wyniku mrozów woda może zamarznąć w rurach grzewczych i wodociągowych.

W poszukiwaniu alternatywy warto sięgnąć po przepływowe ogrzewacze wody marki DAFI Systems. Nie magazynują ciepłej wody, w związku z czym nie będziemy zmuszeni spuszczać jej na zimę. Ekologiczne tworzywa, z których zostały wykonane zabezpieczają ogrzewacze przed korozją, minimalizują ryzyko wystąpienia uszkodzeń i nie stanowią zagrożenia zatrucia toksycznym tlenkiem węgla, który uwalnia się podczas eksploatacji tradycyjnych systemów rozprowadzania ciepłej wody.

Staranny przegląd i konserwację systemu grzewczego – zarówno w domach, mieszkaniach, jak i domkach typu letniskowego – należy przeprowadzać przed nadejściem minusowych temperatur. Pamiętajmy, że sprawnie działające i wyregulowane urządzenia charakteryzuje większa efektywność, a koszty przeglądu urządzeń grzewczych będą o wiele niższe od wydatków na naprawę ewentualnych awarii.