Człowiek jest kapryśny jak pogoda. Zimą jest mu za zimno a latem zbyt gorąco. Zimą grzejemy się, czym możemy i tworzymy bardziej komfortowe warunki od tych, które proponuje na aura. Latem jednak często jesteśmy bezradni.

Radą na upał i żar lejący się z nieba są klimatyzatory.
Urządzenia te do niedawne znane nam były tylko z amerykańskich filmów. Jednak coraz cieplejsze i dłuższe lato, które właściwie zaczyna się tuż po okresie zimowym powoduje, że coraz częściej myślimy o klimatyzacji. Czyż nie chętniej odwiedzamy sklepy, restauracje czy puby posiadające komfortowe warunki? Coraz częściej klimatyzatory stają się elementem naszego życia. Łatwe w obsłudze, ciche, prawie niewidoczne – dają poczucie komfortu często za o wiele niższą cenę niż sądzimy.
Do czego jednak służy klimatyzator?
Większość zapytanych osób powiedziałaby, że chłodzi. Jednak zadaniem klimatyzatorów nie jest wytwarzanie chłodu, ale tak naprawdę – transport energii cieplnej z pomieszczenia klimatyzowanego na zewnątrz.
Można powiedzieć, że klimatyzator pozwala stworzyć optymalne warunki pod względem temperatury w pomieszczeniu. Ale nie tylko, bo oprócz tego osusza powietrze, oczyszcza je i steruje jego przepływem. Ponadto niewiele osób wie, że klimatyzator może nam służyć przez cały rok. Wiele modeli nie tylko chłodzi powietrze latem, ale i ogrzewa zimą.
Organizm człowieka ma zdolność samoczynnej regulacji temperatury ciała. Polega ona na oddawaniu ciepła do otoczenia. Żeby organizm był chłodzony (a raczej nie uległ przegrzaniu) podczas upału krew przemieszczana jest w kierunku skóry. Im wyższa jest temperatura otoczenia i większa wilgotność powietrza tym mniej skuteczny jest ten efekt. Obniżając jednocześnie temperaturę i wilgotność oraz utrzymując określoną prędkość przepływu powietrza, można sprawić, by osoba przebywająca w pomieszczeniu czuła się komfortowo. Warunki idealne dla człowieka to temperatura 21-260C, wilgotność 40-60% i prędkość powietrza około 20 cm/sek.
Na rynku możemy znaleźć wiele typów urządzeń klimatyzacyjnych. Najprostsze są klimatyzatory kompaktowe. Przeważnie są to urządzenia przenośne lub okienne. Przeznaczone są do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń i nie wymagają specjalnych zabiegów instalacyjnych. Najpopularniejsze klimatyzatory do domków jednorodzinnych to urządzenia typu monosplit lub multisplit.
Monosplit składa się z dwóch części – wewnętrznej i zewnętrznej (sprężarkowej).


Komentarze

 • PORADA

  Bardzo interesujący artykuł jednak na konicu przydałoby się zestawienie cen i przegląd przez produkty dostępne na naszym rynku.Mozna stworzyć nawet własną ocenąproduktów pod wzglkędem relacji cena/jakość

 • parametry nie dla zwykłych ludzi

  Bardzo interesują mnie klimatyzatory.Jednak to co znajduję na stronach internetowych to jest wiedza nie
  dla zwykłego człowieka.Ja potrzebuję wychłodzić moje mieszkanie 40m kwadratowych.
  Interesują mnie takie parametry
  klimatyzatorów jak:
  1\ o ile stopni Celcj.potrafi obniżyć temperaturę
  2\ile kosztuje
  3\jak wygląda.
  Mimo usilnych poszukiwań nie znajduję danych do punktu 1 i 2.
  Czy nie można by dowiedzieć się
  np.:taki klimatyzator potrafi obniżyć temperaturę w mieszkaniu o powierzchni 40 m kwadr. z 30 stopni do 15 stopni w ciągu np.godziny?
  Kosztuje on :.........zł.
  W tej cenie sa następujące urządzenia,które powodują ,że
  już nic nie potrzeba dokupić?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 • kilka watpliwosci

  Wydaje sie ze aparaty wymienione w tresci artykulu nie maja wad - same zalety? - nie jest zupelne tak - jezeli chodzi np o cicha prace jest to praeda w wypadku kilku fabrykantow - maszyna zewnetrzna potrafi doprowadzic do szalu sasiadow i wlasciciela - warto spojrzec na poziom halasu podany przez fabrykanta.
  PRAWIE NIEWIDOCZNE ? -macie na mysli rynek ? - wymiary maszyny zewnetrznej ok 80 x60x45 cm waga od 30-40 kg - urzadzenie wewnetrzne 80x 35 x 15 cm oprocz tego bardzo istotna sprawa nie poruszona w artykule - urzadzenie wewnetrze jest wyposazone w rure odplywowa na odprowadzenie skroplonej pary wodnej ustawienie tego drenazu bez spadku moze spowodowac powazna awarie - kapanie na balkon lub chodnik ........podobnie kapie urzadzenie zewnetrzne.
  Dzialanie urzadzen typu split tak jak autor podaje -moze dac "zimno lub cieplo " nalezy pamietac ze urzadzenia te posiadaja limity prac w lecie i w zimie - np powyzej 42 C i ponizej - 15 C w zaleznosci od fabrykanta y gazu jaki zastosowano w sprezarce.
  Nie jest mi bardzo zrozumiale co ma na mysli autor piszac o prawidlowej wentylacji pomieszczenia wspominajac ze te czesc instalacji powinna wykona firma instalujaca - firmy zajmujące się klimatyzacją powinny się o to zatroszczyć. W przypadku urządzeń Splendid, Dolce Klima wymogi te są spełnione - nalezy rozumiec ze te urzadzenia sa wyposazone w system wymiwny i nawiewu swiezego powietrz ? - jezeli jest to split - napewno takiego rozwiazanie nie zaproponowano - jezeli jest to urzadzenie wywieszane przez okno -sam fakt zostawienia uchylonego okna powoduje wymiane powietrza.
  Instalacja jest w miare prosta jednak wymagajaca kilku specjalistycznych narzedzi - oprocz tego umiejetnosci murarskich - oraz podstawowych wiadomosci o elektryce.
  Zanim jednak zdecydujesz sie na temn niewatpliwy luksus dobrze jest sprawdzic cene 1 Kw i pobor mocy tych urzadzen.....
  Marek.