Ograniczona ilość i stopniowe wyczerpywanie się zasobów kopalnych surowców energetycznych jest powodem stale rosnących kosztów wytwarzania energii cieplnej. Coraz wyższe rachunki za ogrzewanie domu i wody użytkowej, a także wzrastające zanieczyszczenie środowiska, skłaniają do poszukiwania alternatywnych sposobów generowania ciepła. Jak pozyskać darmową energię słoneczną, obniżając koszty eksploatacji domu i przyczyniając się do aktywnej ochrony klimatu radzi Michał Burkiewicz, ekspert z firmy Hoven.

Słoneczne źródło, czyli jak pozyskać darmową energię cieplną
Słońce stanowi główne źródło ciepła na ziemi, a dostarczana przez jego promienie energia przekracza roczne zapotrzebowanie całego świata około trzy tysiące razy. Nieograniczony potencjał zawarty w promieniach słonecznych czyni więc z nich doskonałą konkurencję dla tradycyjnych i kosztownych sposobów wytwarzania ciepła. Jednym z narzędzi, które daje możliwość posługiwania się ekologicznym i, co najważniejsze, odnawialnym źródłem są systemy solarne. To nowoczesne rozwiązanie, wykorzystując naturalną moc słońca, pozwala w prosty sposób pozyskać darmową energię. Dzięki temu zachowana zostaje równowaga w środowisku naturalnym, a koszty eksploatacji domu znacznie się obniżają.


Energia z natury

Duża część budżetu przeznaczanego na utrzymanie domu pochłaniana jest przez wydatki związane z jego ogrzewaniem oraz przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

W perspektywie nieustannie rosnących cen paliw kopalnych i prądu coraz większą popularność zyskują więc ekologiczne sposoby pozyskiwania energii cieplnej wprost z natury, jak np. systemy solarne. „Kolektory słoneczne to innowacyjne urządzenia, które pochłaniają energię słoneczną i transportują ją za pomocą płynu solarnego do specjalnego wymiennika. Wygenerowane w ten sposób ciepło wykorzystać można do podgrzewania wody w domach jednorodzinnych, przydomowych basenach, a także jako wspomaganie centralnego ogrzewania” – tłumaczy ekspert z firmy Hoven. Nowoczesna konstrukcja systemów solarnych pozwala na ich całoroczne użytkowanie, a specjalny zbiornik magazynujący daje możliwość korzystania z ciepłej wody również wieczorem. Jest to rozwiązanie pozwalające aktywnie dbać o środowisko, a przede wszystkich znacznie wpływać na kwestie ekonomiczne gospodarstwa. Odpowiednio dobrany do potrzeb użytkowników zestaw solarny pozwala bowiem wygenerować oszczędności za gaz i prąd nawet do 70% w skali roku. „Zasoby energii słonecznej w Polsce szacowane są na ok. 1200 kWh/m²/rok. W takich warunkach praktycznie od kwietnia do września kolektory słoneczne są w stanie prawie w 100% pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Przy ich użyciu dostępna jest więc ona właściwie za darmo” – wyjaśnia Michał Burkiewicz z firmy Hoven.


Energia dla każdego

Do niedawna ekologiczna energia odnawialna kojarzona była jedynie z dużymi zakładami przemysłowymi, które mogły pozwolić sobie na montaż kosztownej instalacji. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom możliwość korzystania z dobrodziejstw natury dostępna jest również w prywatnych domach. „Współczesne kolektory słoneczne to stosunkowo łatwy i niedrogi sposób pozyskiwania energii cieplnej. Urządzenie nie wymaga skomplikowanych instalacji, zakłada się je prosto i bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów” – tłumaczy Michał Burkiewicz, ekspert z firmy Hoven. Dzięki temu, że współpracują niemal z każdym systemem ogrzewania nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je z już istniejącą instalacją grzewczą. Świetnie sprawdzą się więc nie tylko w nowobudowanych domach, ale i starym budownictwie. Generowane w ich wyniku oszczędności i niedroga instalacja sprawiają, że przy obecnych kosztach surowców energetycznych inwestycja ta zwraca się w bardzo krótkim czasie, bo już po około 5 latach. „Niewątpliwą zaletą montażu kolektorów słonecznych jest również dofinansowanie z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które znacznie zmniejsza koszt całej inwestycji. Przy zakupie kolektorów spełniających europejskie normy i posiadających certyfikat Solar KeyMark możliwe jest uzyskanie 45% dopłaty do kredytu na ich zakup oraz montaż. W ten sposób zwrot włożonych środków możliwy jest już po 3 latach ” – radzi ekspert z firmy Hoven.

Wykorzystywanie promieni słonecznych jest ekologicznym i coraz bardziej popularnym sposobem pozyskiwania energii cieplnej, a w dobie drożejących surowców energetycznych, również rozwiązaniem korzystnym finansowo. Przy pomocy innowacyjnych systemów solarnych znacznie obniża się więc koszty eksploatacji domu, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla środowiska naturalnego.


www.hoven.pl