Ograniczona ilość i stopniowe wyczerpywanie się zasobów kopalnych surowców energetycznych jest powodem stale rosnących kosztów wytwarzania energii cieplnej. Coraz wyższe rachunki za ogrzewanie domu i wody użytkowej, a także wzrastające zanieczyszczenie środowiska, skłaniają do poszukiwania alternatywnych sposobów generowania ciepła. Jak pozyskać darmową energię słoneczną, obniżając koszty eksploatacji domu i przyczyniając się do aktywnej ochrony klimatu radzi Michał Burkiewicz, prezes z firmy Hoven.

Słoneczne źródło, czyli jak pozyskać darmową energię cieplną
Słońce stanowi główne źródło ciepła na ziemi, a dostarczana przez jego promienie energia przekracza roczne zapotrzebowanie całego świata około trzy tysiące razy. Nieograniczony potencjał zawarty
w promieniach słonecznych czyni więc z nich doskonałą konkurencję dla tradycyjnych i kosztownych sposobów wytwarzania ciepła. Jednym z narzędzi, które daje możliwość posługiwania się ekologicznym i, co najważniejsze, odnawialnym źródłem są systemy solarne. To nowoczesne rozwiązanie, wykorzystując naturalną moc słońca, pozwala w prosty sposób pozyskać darmową energię. Dzięki temu zachowana zostaje równowaga w środowisku naturalnym, a koszty eksploatacji domu znacznie się obniżają.


Energia z natury

Duża część budżetu przeznaczanego na utrzymanie domu pochłaniana jest przez wydatki związane z jego ogrzewaniem oraz przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
W perspektywie nieustannie rosnących cen paliw kopalnych i prądu coraz większą popularność zyskują więc ekologiczne sposoby pozyskiwania energii cieplnej wprost z natury, jak np. systemy solarne.

Kolektory słoneczne to innowacyjne urządzenia, które pochłaniają energię słoneczną i transportują ją za pomocą płynu solarnego do specjalnego wymiennika. Wygenerowane w ten sposób ciepło wykorzystać można do podgrzewania wody w domach jednorodzinnych, przydomowych basenach, a także jako wspomaganie centralnego ogrzewania” – tłumaczy ekspert z firmy Hoven. Nowoczesna konstrukcja systemów solarnych pozwala na ich całoroczne użytkowanie, a specjalny zbiornik magazynujący daje możliwość korzystania z ciepłej wody również wieczorem. Jest to rozwiązanie pozwalające aktywnie dbać o środowisko, a przede wszystkich znacznie wpływać na kwestie ekonomiczne gospodarstwa. Odpowiednio dobrany do potrzeb użytkowników zestaw solarny pozwala bowiem wygenerować oszczędności za gaz i prąd nawet do 70% w skali roku.

Zasoby energii słonecznej w Polsce szacowane są na ok. 1200 kWh/m2/rok. W takich warunkach praktycznie od kwietnia do września kolektory słoneczne są w stanie prawie w 100% pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Przy ich użyciu dostępna jest więc ona właściwie za darmo” – wyjaśnia Michał Burkiewicz z firmy Hoven.


Energia dla każdego

Do niedawna ekologiczna energia odnawialna kojarzona była jedynie z dużymi zakładami przemysłowymi, które mogły pozwolić sobie na montaż kosztownej instalacji. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom możliwość korzystania z dobrodziejstw natury dostępna jest również w prywatnych domach.

Współczesne kolektory słoneczne to stosunkowo łatwy i niedrogi sposób pozyskiwania energii cieplnej. Urządzenie nie wymaga skomplikowanych instalacji, zakłada się je prosto i bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów” – tłumaczy Michał Burkiewicz, ekspert z firmy Hoven. Dzięki temu, że współpracują niemal z każdym systemem ogrzewania nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je z już istniejącą instalacją grzewczą. Świetnie sprawdzą się więc nie tylko w nowobudowanych domach, ale i starym budownictwie. Generowane w ich wyniku oszczędności i niedroga instalacja sprawiają, że przy obecnych kosztach surowców energetycznych inwestycja ta zwraca się w bardzo krótkim czasie, bo już po około 5 latach.

Niewątpliwą zaletą montażu kolektorów słonecznych jest również dofinansowanie z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które znacznie zmniejsza koszt całej inwestycji. Przy zakupie kolektorów spełniających europejskie normy i posiadających certyfikat Solar KeyMark możliwe jest uzyskanie 45% dopłaty do kredytu na ich zakup oraz montaż. W ten sposób zwrot włożonych środków możliwy jest już po 3 latach ” – radzi ekspert z firmy Hoven.


Wykorzystywanie promieni słonecznych jest ekologicznym i coraz bardziej popularnym sposobem pozyskiwania energii cieplnej, a w dobie drożejących surowców energetycznych, również rozwiązaniem korzystnym finansowo. Przy pomocy innowacyjnych systemów solarnych znacznie obniża się więc koszty eksploatacji domu, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla środowiska naturalnego.


Hoven sp. z o.o. to ogólnopolski dostawca kompleksowych i nowoczesnych rozwiązań z zakresu techniki solarnej, które stanowią znak rozpoznawczy firmy. Oferta Hoven to przede wszystkim najwyższej jakości kolektory słoneczne, ale również profesjonalna obsługa na wszystkich etapach montażu instalacji solarnej. Firma oferuje profesjonalny audyt inwestycji, przygotowanie projektu instalacji niezbędnego do uzyskania dotacji, kompleksową pomoc w pozyskaniu dofinansowania, montaż oraz serwis. Obecnie firma posiada 11 oddziałów na terenie całego kraju (Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa, Katowice, Rzeszów, Bielsko-Biała, Lublin, Łódź, Kielce oraz Białystok), a także dwóch punktów sprzedaży (Bielsko-Biała i Kielce).Hoven sp. z o.o.
Ul. Szydło 14
32-085 Modlnica k. Krakowa
tel. 801 801 221
e-mail: info@hoven.pl
www.hoven.pl

Źródło: ''