Dlaczego należy czyścić przewody wentylacyjne? Gdyby były ze szkła nie byłoby takich pytań! Niezaprzeczalnym faktem jest to, że w trakcie lat eksploatacji instalacje wentylacyjne kumulują zanieczyszczenia, które z biegiem czasu stają się niebezpieczne dla zdrowia ludzi przebywających w wentylowanych pomieszczeniach. Z tego względu nieodzownym elementem konserwacji instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest ich okresowe czyszczenie i ewentualna dezynfekcja.Fot. 1. Wygląd kanału wentylacyjnego PRZED i PO czyszczeniu
Triventek A/S jako jeden z czołowych światowych producentów od wielu lat dostarcza na światowy rynek profesjonalne urządzenia do inspekcji i czyszczenia kanałów wentylacyjnych.
Przeznaczenie urządzeń produkcji TRIVENTEK A/S można podzielić na kategorie:
- sprzęt inspekcyjny
- urządzenia do czyszczenia mechanicznego
- urządzenia do czyszczenia sprężonym powietrzem
- zestawy do odciągu zanieczyszczeń
- akcesoria.

INSPEKCJA

Inspektor Jetvent wykonany jest w nowoczesnej technologii, zapewniającej komputerową ewidencję obrazów.

Fot. 2. Inspekcja instalacji wentylacyjnej przy pomocy robota
Ten szczególnie wytrzymały robot o czterokołowym napędzie pozwala na dokonanie inspekcji do 100 mb kanału w jednym przejściu roboczym, zdolność pokonywania wzniesień do 40o oraz pracę w pozycji “do góry nogami”, Jetvent może być stosowany w kanałach o średnicy już od 160 mm. Wysokosprawne oświetlenie gwarantuje dobrej jakości zdjęcia i pewną pracę.
Doskonałe uzupełnienie urządzenia Jetvent Inspector stanowi kolorowa minikamera z oświetleniem przydatna do inspekcji wąskich przewodów (średnica głowicy to 48mm).

MECHANICZNE CZYSZCZENIE WENTYLACJI

TDB ROBOT

Dzięki dużej zwrotności i bogactwu funkcji to nowoczesne wielozadaniowe urządzenie umożliwia pełną optymalizację procesu inspekcji i czyszczenia.
Obsługujący ma stałą wizualną kontrolę nad procesem czyszczenia. Umocowana na giętkim ramieniu kolorowa kamera o wysokiej rozdzielczości może być każdorazowo dowolnie ukierunkowana. Z pomocą odpowiedniego adaptatora szczotki możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych naroży kanału. Ruchomy system wysięgnika umożliwia pozycjonowanie szczotki w środku kanału, aby umożliwić czyszczenie w jednym przejściu roboczym. TDB może pracować z kablem o dł. do 60 m.
Robot może być zaopatrzony również w lancę zraszającą do spryskiwania wewnętrznych ścianek przewodów za pomocą chemicznego środka dezynfekcyjnego.

Fot. 3. Robot wielozadaniowy TDB

URZĄDZENIE DO MECHANICZNEGO CZYSZCZENIA KANAŁÓW
(Jetvent Duct Cleaner) firmy Triventek, jest wynikiem wieloletnich doświadczeń w czyszczeniu kanałów wentylacyjnych. Wałki napędowe posiadają specjalną konstrukcję, zwiększającą ich wytrzymałość.
To wszystko sprawia, że Jetvent Duct Cleaner to wytrzymałe i niezawodne urządzenie, którego zasięg pracy w kanałach wynosi 30m.
Nieznaczna waga wału i giętkość umożliwiają czyszczenie nie tylko poziomych, ale także pionowych kanałów.
Firma Triventek opracowała własny system tworzenia szczotek na bazie aluminiowej głowicy, w której mocuje się włosie przycięte do dowolnej długości dla każdej średnicy kanału.
Oferowane gotowe do użytku szczotki z różnych materiałów posiadają wymiary od 60 do 800 mm. Jetvent Duct Cleaner posiada także regulator czasowy zmiany kierunku ruchu sterowany falownikiem. Za jego pomocą zmieniany jest kierunek ruchu wałka, tym samym następuje zmiana kierunku ruchu szczotek.

Fot. 4. Jetvent Duct Cleaner
CZYSZCZENIE ZA POMOCĄ SPRĘŻONEGO POWIETRZA
Jetvent/ Scand Tech oferuje kompletne rozwiązanie silnego i efektywnego oczyszczania za pomocą sprężonego powietrza. Technologoia Scand Tech to m. in. specjalna dysza z obrotowym strumieniem powietrza do czyszczenia pionowych kanałów, szybko wirujące szczotki w połączeniu z wysokociśnieniowymi dyszami dla okrągłych kanałów oraz pełny wybór dysz dla szczególnych przypadków oczyszczania.
Czyszczenie za pomocą sprężonego powietrza jest bardzo skutecznym sposobem usunięcia pyłu i gruzu z kanałów wentylacyjnych, znajduje zastosowanie w czyszczeniu kanałów od największych do najmniejszych rozmiarów.
Podstawowym warunkiem uzyskania dobrej jakości oczyszczania i sprawnej pracy jest połączenie wysokiego ciśnienia i dużej objętości powietrza.
Wydajność oferowanych dysz wynosi od 0,3 do 5,2 m3 /min przy ciśnieniu 8 bar.
Ważny jest także odpowiedni dobór węża do dyszy, co ma decydujący wpływ na efektywną pracę, dając pełną kontrolę zarówno w okrągłych jak i prostokątnych kanałach, pozwalającą na uzyskanie doskonałych rezultatów w krótszym czasie pracy.
Duży wydatek powietrza w połączeniu z dobrze dobranym modelem dyszy daje jeszcze inną korzyść – podciśnienie tworzące się przed dyszą wraz z silnym strumieniem powietrza będzie wspierało wentylator VT w transporcie luźnych pyłów i gruzów do zestawu filtracyjnego.

Fot. 5. Zestaw urządzeń do czyszczenia sprężonym powietrzem

ZESTAW DO ODCIĄGU ZANIECZYSZCZEŃ

W celu usunięcia pyłu z kanału potrzebna jest w procesie czyszczenia sprawna instalacja odciągająca. Parametry techniczne (odpowiedni wydatek i ciśnienie statyczne) wentylatorów Jetvent Extractor firmy Triventek pozwalają na skuteczny transport zanieczyszczeń a wybór filtrów do zastosowania pozwala na wykorzystanie urządzenia w procesie czyszczenia lekkich i silnych zabrudzeń. Modele wentylatorów Jetvent Extractor firmy Triventek są tak zaprojektowane, aby przy zachowaniu maksymalnej mocy i sprawności jednocześnie być łatwymi w obsłudze i transporcie.
Firma Intervent Sp. z o.o. z Katowic, będąca wyłącznym dystrybutorem firmy TRIVENTEK A/S na terenie Polski zapewnia fachowe doradztwo w doborze urządzeń, przeprowadza prezentacje pracy urządzeń, pokazowe inspekcje. Więcej informacji na temat opisywanych urządzeń oraz specyfiki czyszczenia kanałów wentylacyjnych można uzyskać na stronie www.intervent.com.pl

Komentarze

  • w czyszczeniu

    tylko Clinikka .....czyszczenie wentylacji .

  • TYLKO CHŁOPCY Z EURO CLEAN - AIRA

    Polecam KOLESI Z EURO CLEAN -AIR a. I LIGA.

    Sprawdzcie sami.

    www.euroair.pl