Naukowcy Tokijskiego Uniwersytetu Państwowego opracowali efektywną metodę przetwarzania zanieczyszczającego atmosferę dwutlenku węgla w metan.


Zaproponowana przez nich metoda oparta jest na wykorzystaniu w starych odwiertach ropy naftowej bakterii określonego gatunku, mogących zamieniać wodę i dwutlenek węgla w metan.
Kierowana przez prof. Kodzo Sato grupa naukowców w przedstawionym na zorganizowanej w Tokio dorocznej konferencji geologicznej twierdzi, że taką drogą można bardzo skutecznie wydobywać z pompowanego w podziemne warstwy niepotrzebnego i szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla - gaz metanowy, który będzie następnie wykorzystywany jako paliwo.
Według naukowców, konwersja taka możliwa jest przy spełnieniu sześciu warunków, w tym zapewnieniu temperatury 65 stopni C i koncentracji CO2 na poziomie 80 proc.
Prof. Sato i jego koledzy są przekonani, że wpompowanie w pustą podziemną przestrzeń w miejsce wyeksploatowanych złóż ropy w prefekturze Akita na północy wyspy Honsiu 6,2 mln ton dwutlenku węgla umożliwi wytwarzanie do 2,25 mln ton metanu w ciągu ośmiu lat. Jest to ok. 8 proc. ilości gazu ziemnego, wykorzystywanego rocznie w Japonii dla potrzeb przemysłu i gospodarstw domowych.
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dep=361723