Australia, w której od kilku dni szaleje ogień, jest najsuchszym na świecie zamieszkanym przez człowieka obszarem, ale to ocieplenie klimatu odpowiada za niespotykaną skalę pożarów i jego skutki - ostrzegli eksperci.


"Ocieplenie, klimat i susza modyfikują naturę, niespotykaną, niszczycielską siłę i czas trwania pożarów buszu" - wyjaśnił Gary Morgan, szef centrum badawczego Bushfire Cooperative z Sydney. Według niego, pożary, które w ten weekend trawiły południowo- wschodnią Australię, "ilustrują konieczność prowadzenia badań naukowych, żeby poprawić naszą zdolność rozumienia" różnych zjawisk.
Od 7 lutego pożary kosztowały życie co najmniej 131 ludzi, co jest najbardziej tragicznym żniwem ognia w historii kraju. Ponad 750 domów zostało zniszczonych.
Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjała niebezpieczna mieszanka: rekordowo wysokie temperatury, niespotykana susza i gwałtowne wiatry. W sobotę słupek rtęci koło Melbourne sięgnął 47 stopni Celsjusza, co jest rekordową wartością w lutym.
Ekspert z uniwersytetu w Sydney Mark Adams podkreślił: "Nigdy nie widziałem tak ekstremalnych warunków klimatycznych, jak te, które wystąpiły w sobotę. To bez precedensu".
Podczas gdy południowy wschód walczy z ogniem stan Queensland na północnym wschodzie niedawno zmagał się z powodziami wywołanymi przez ulewy po przejściu cyklonów. Z kolei w 2007 roku Australia padła ofiarą rekordowej suszy, w wyniku której produkcja rolna zmniejszyła się o 10 proc.
"Nie mamy jeszcze dość dowodów, by całkowicie wyjaśnić to, co stało się w ostatnich dniach w aspekcie ocieplenia klimatu, ale wszystkie elementy naukowe, którymi dysponujemy do tej pory, pokazują, że możemy oczekiwać skrajnych warunków meteorologicznych w najbliższych latach" - ostrzegł Adams.
Czarne scenariusze dla Australii w związku z ociepleniem klimatycznym przygotowała też organizacja ekologiczna Greenpeace, według której Australii grożą "częstsze okresy suszy, wyższe temperatury, bardziej intensywne pożary, a także cyklony i powodzie o poważniejszych konsekwencjach".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce