Rosyjskie top-targi SHK odniosły kolejny sukces.
Na terenach targowych w Krasnya Presnya w trzech halach oraz na przyległym do nich terenie od 12 do 15 maja br. podczas targów SHK MOSKOW 2008 wzięło udział wielu międzynarodowych wystawców. W sumie 315 wystawców z 23 krajów, prezentujących innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, chłodnictwa, techniki budowlanej i technologii sanitarnych. Organizatorzy targów SHK MOSKWA, Messe Düsseldorf GmbH wraz ze spółką zależną Messe Düsseldorf Moscow, szczególny nacisk w tej edycji wystawy połozyli na szeroko rozumiany temat energii odnawialnych.
16. międzynarodowych wystawców skoncentrowało się wyłącznie na prezetacji innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku. I nie bez powodu, biorąc pod uwagę, że alternatywne formy energii
w tym energii słonecznej i pomp ciepła są coraz popularniejsze na rosyjskim rynku, ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej. Takie marki jak Schüco, DeDietrich czy Bosch pokazały na targach najnowsze pomysły w tym sektorze.
Idealnym uzupełnieniem tego wiodącego tematu SHK w Moskwie była wystawa "Odnawialne źródła energii w Niemczech" zorganizowana przez Niemiecką Agencję Energii (Dena).
Targi SHK odwiedziało ponad 12.500 gości. W hali nr 7 umiejscowiono producentów kotłów grzewczych, palników, urządzeń pomiarowych i kontrolnych oraz wszystkich innych elementów, urządzeń i systemów związanych z technologiami odnawialnych źródeł energii. Powierzchnię hali nr 3 wypełnili producenci rur, armatury, uzdatniania wody, pomp oraz akcesoriów grzewczych; natomiast w Hall Forum zaprezentowano wszystko, co związane z tematem klimatyzacji, wentylacji i technik chłodniczych. Wystawę tego ostatniego sektora uzupelniło sympozjum na temat „Modern Energy Efficient HVAC Systems and Climate Control“, na które zapraszał czołowy rosyjski związek ABOK (Stowarzyszenie Inżynierów Ciepłownictwa, Wentylacji, Klimatyzacji, Ogrzewnictwa i Fizyki Budowli) i EHI (Europejski Związek Producentów Kotłów i Palników) przy poparciu Messe Düsseldorf.
W tegorocznej wystawie wzięła udział stosunkowo duża liczba zagranicznych wystawców, mających na uwadze chłonny rosyjski rynek. Wspólne stoiska miały firmy z Chin i Finlandii; najliczniej w historii SHK pojawili się wystawcy z Włoch. Niemieckich przedsiębiorstw było w sumie aż 56. i zajeli oni jedną czwartą z 20.000 metrów kwadratowych brutto powierzchni wystawienniczej. Swoje stoiska mieli tacy producenci jak Bosch Thermotechnik, Buderus, Vaillant, Viessmann, Weishaupt i wiele innych niemieckich marek.
SHK MOSKWA są wspierane przez liczne prestiżowe niemieckie i międzynarodowe
stowarzyszenia branżowe.
Zaangażowanie przy organizacji targów Niemieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Budowy, Energii i Ochrony Środowiska BDH (Bundesindustrieverband Haus-, Energie-und
Umwelttechnik e. V. ), partnera Messe Düsseldorf, świadczy o ogromnym znaczeniu rosyjskiego rynku dla niemieckiego przemysłu. Generalny dyrektor Andreas Lücke powiedział: "W Federacji Rosyjskiej, efektywność energetyczna budynków staje się wiodącym tematem, ponieważ ceny energii szybko rosną. Rosyjskich
inwestorów coraz bardziej interesuje stan wiedzy w dziedzinie oszczędnych technik ogrzewania, w tym systemów z odnawialnymi źródłami energii. Oferty prezentowane podczas SHK MOSKWA dają im doskonały przegląd rozwiązań w tych technologiach".
Podobnie jak w poprzednich latach, wystawa SHK została uzupełniona przez 8 konferencji biznesowych, z wystąpieniami i ożywionymi debatami ekspertów.
SHK MOSKAU 2008 - targi technologii ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, urządzeń sanitarnych i budowlanych - w Rosji są jedyną imprezą wyraźnie poświęconą zagadnieniu energii odnawialnych. Zwiedzający po raz kolejny potwierdzili wysoki poziom prezentowanej techniki jak i nawiązanych kontaktów.
Następne targi SHK MOSKWA zaplanowano w terminie od 26 do 29 maja 2009 roku.
Więcej informacji na temat tego wydarzenia dostępne jest na stronie www.shk-online.com