Data rozpoczęcia
2008-05-12
Data zakończenia
2008-05-15

12-15.05.2008 Moscow, Russia

SHK MOSCOW - International Trade Fair for Sanitation, Heating, Air-conditioning, Swimming-Pools, Pools & Bath Technology, Sauna

www.shk-online.com
O poprzedniej edycji targów:
Dnia 31 maja, po czterech dniach trwania, z dobrym wynikiem zakończyły się targi SHK 2007 w Moskwie. Prawie 12.000 odwiedzających z Rosji i krajów sąsiednich miało okazję dowiedzieć się wszystkiego o najnowszych technologiach z zakresu technologii sanitarnej, ogrzewania, klimatyzacji, automatyzacji w budownictwie i energii odnawialnych na tym najważniejszym spotkaniu branżowym w kraju.
Z 15 procentowym wzrostem sprzedaży powierzchni wystawienniczej w stosunku do imprezy ubiegłej w roku 2006 targi po raz kolejny pokazały, że specjalistyczny świat technologii energetycznych i budowlanych z sukcesem spotyka się w jednym miejscu i czasie.
11 już z kolei impreza była jednocześnie największą od czasu powstania, hale targowe były w całości wynajęte.
Nowy pomysł na SHK MOSCOW polegał również na tym, aby pojedyncze obszary branży zaprezentować w jeszcze bardziej przejrzystej strukturze, tak, aby umożliwić odwiedzającym optymalne zwiedzanie targów. 20.000 metrów kwadratowych, które zajęli wystawcy, mogły zostać przydzielone zgodnie z ich potrzebami. W hali 7 zaprezentowano technologie ogrzewania, budowlane, energetyczne i wodne, natomiast w halach 8.1/8.2 były to klimatyzacja, wentylacja i chłodzenie. W hali 8.3 prezentowane były oferty rur i instalacji, jak również technologie sanitarne i grzewcze.
Nowa struktura targów została dobrze przyjęta i powinna być kontynuowana, zwłaszcza, że branża liczy na dalszy wzrost. Z takiego założenia wychodzą zarówno Messe Düsseldorf GmbH, jak również ich spółka córka Messe Düsseldorf Moskau i związek EHI Retail Institute (Europejski Związek Producentów Kotłów i Palników) oraz BDH, Federalny Związek Przemysłu Niemieckiego dla Technologii Budownictwa, Energetycznych i Środowiskowych oraz ABOK (Rosyjskie Stowarzyszenie Inżynierów Ciepłownictwa, Wentylacji, Klimatyzacji, Ogrzewnictwa i Fizyki Budowli), będący organizatorami imprezy.
Obok nieograniczonego popytu na oferty innowacyjne w zakresie renowacji i modernizacji budynków w Rosji szczególnie cieszył fakt zainteresowania nowym tematem na SHK - energiami odnawialnymi. Zadowolenie wyraziło około 20 wystawców z tego sektora, których oszczędne energetycznie rozwiązania przyciągały rzesze zainteresowanych. Ponieważ targi SHK w Rosji są jedyną imprezą wyraźnie poświęconą temu zagadnieniu, należy spodziewać się w nadchodzących latach dalszej ich rozbudowy.
Cieszył również fakt, że SHK MOSCOW jest, i wciąż pozostaje, imprezą międzynarodową. Zarówno odwiedzający, jak i wystawcy po części przybyli z daleka: z 23 krajów przybyło 379 producentów (2006: 325) - od Belgii aż po Węgry. Włochy, z najwyższą liczbą wystawców (27 firm) prezentowały się na SHK od momentu ich powstania. Natomiast firmy niemieckie (82) zajęły największą powierzchnię w historii targów.
"Targi SHK MOSKAU 2007 tym samym ponownie potwierdziły swoją pozycję jako wspaniałej platformy fachowego dialogu pomiędzy niemieckim przemysłem grzewczym a rosyjskimi decydentami. Wraz z naszym nowym formularzem z możliwością zgłoszenia udziałów zbiorowych na przyszły rok oraz przyjęciem do programu targów zagranicznych w 2008 roku dajemy sygnał do kontynuowania dialogu, mówi Andreas Lücke, prezes główny BDH, Federalnego Związku Przemysłu Niemieckiego dla Technologii Budownictwa, Energetycznych i Środowiskowych.“
Specjaliści z branży - architekci, planiści, konstruktorzy maszyn, instalatorzy, rzemieślnicy, przedsiębiorstwa budowlane, inżynierowie, inwestorzy i handlowcy - ponownie wyrażali duże zadowolenie z wizyty na targach. Oceniali skondensowany i kompetentny przegląd profesjonalnych usług i produktów, jak również oferowany wysoki poziom innowacji.
Poza interesującą ofertą prezentowaną w halach wabiła kolejna atrakcja: tłumnie odwiedzane sympozjum dla specjalistów z branży "Modern Energy Efficient HVAC Systems and Climate Control“. Do udziału w nim zaprosiły czołowy rosyjski związek ABOK (Stowarzyszenie Inżynierów Ciepłownictwa, Wentylacji, Klimatyzacji, Ogrzewnictwa i Fizyki Budowli) i EHI (Europejski Związek Producentów Kotłów i Palników). W nawiązaniu do po raz pierwszy prezentowanego sektora energii odnawialnych odbyło się cieszące się równym zainteresowaniem sympozjum na ten temat, który w Rosji jest stosunkowo świeżym zagadnieniem, za to znajduje coraz to nowych zwolenników.