Oferta firmy SFA, oprócz szerokiej gamy pomp i pomporozdrabniaczy do odprowadzania ścieków, obejmuje urządzenia służące do odprowadzania skroplin z pieców kondensacyjnych. Ostatnio asortyment SFA powiększył się o pompki skroplin do klimatyzatorów typu multi-split.

SFA: Pompki do klimatyzacji
Zdarza się, że instalacja klimatyzatora w żądanym miejscu jest utrudniona lub nawet niemożliwa, np. ze względu na brak możliwości grawitacyjnego odprowadzenia skroplin z tacy ociekowej klimatyzatorów typu multi-split. Może być to spowodowane tym, że główna kanalizacji ściekowa znajduje się za daleko lub instalacja wewnętrzna jest położona poniżej poziomu odpływu. SFA daje możliwość rozwiązania tych problemów za pomocą małych pomp do klimatyzacji.

Oferta firmy SFA, oprócz szerokiej gamy pomp i pomporozdrabniaczy do odprowadzania ścieków,
obejmuje urządzenia służące do odprowadzania skroplin z pieców kondensacyjnych. Ostatnio oferta firmy powiększyła się o pompki skroplin do klimatyzatorów typu multi-split:

- Sanicondens CLIM MINI (pompka dwumodułowa),
- Sanicondens CLIM PACK (pompka fabrycznie zamontowana w listwie na zewnątrz klimatyzatora),
- Sanicondens CLIM DECO (pompka montowana pod klimatyzatorem).

Sanicondens CLIM MINI jest pompką do odprowadzenia skroplin do instalacji znajdującej się poniżej tacy ociekowej klimatyzatora. Pływak pompki CLIM MINI (rys. 1.) montowany jest w jednostce wewnętrznej klimatyzatora a silnik w listwie zewnętrznej z okablowaniem.


Urządzenie załącza się wtedy gdy skropliny napłyną z tacy ociekowej do modułu znajdującego się pod nią. Silnik Clim MINI (19 W) zasysa skropliny z modułu załączającego i przepompowuje je dalej do kanalizacji.

Ta cicha i dyskretna pompka odprowadza skropliny z klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych na wysokość do 10 m i tłoczy na odległość do 30 m, przy silniku o mocy 19 W i głośności pracy <21 dBA, rurką o średnicy 8 mm.
CLIM MINI posiada również możliwość podłączenia alarmu zewnętrznego Może być to alarm dźwiękowy, wizualny bądź wyłączenie chłodzenia wtedy, gdy skropliny nie są odbierane z powodu awarii pompki bądź zawieszenia pływaka załączającego. Moduł silnika może być instalowany w różnych miejscach co pokazano na rys. 2.Urządzenie Sanicondens CLIM PACK technicznie nie różni się od urządzenia Sanicondens CLIM MINI. CLIM PACK to pompka CLIM MINI fabrycznie zamontowana w listwie, przeznaczona do dołączenia na zewnątrz klimatyzatora.


Moduł załączający pompkę nie znajduje się - tak jak w CLIM MINI - pod tacą ociekową, lecz w specjalnej listwie. W zestawie CLIM PACK znajduje się dodatkowa rurka o dł. 50 cm służąca do podłączenia modułu pompki z tacą ociekową.


Sanicondens CLIM DECO jest kompaktową pompą zewnętrzną do podwieszania pod klimatyzator (rys. 5.).


Różni się od wcześniej przedstawianych pompek pod względem jak i wizualnym. Urządzenie przeznaczone jest do montowana na zewnątrz, pod jednostką klimatyzatora. Skropliny napływają grawitacyjnie z klimatyzatora do pompki i po osiągnięciu odpowiedniej wysokości pływak wewnątrz pompki załącza ją i skropliny zostają przepompowane do kanalizacji.


CLIM DECO, z mocą swojego silnika 16 W, wypompowuje skropliny do 4 m w górę i tłoczy je na odległość do 30 m. Sanicondens CLIM DECO jest wyposażony w system bezpieczeństwa, który eliminuje przegrzanie się silnika, przelewanie się skroplin ze zbiornika i zabezpiecza przed porażeniem prądem elektrycznym.

Sposób montażu Sanicondens CLIM DECO:Autor: Łukasz Natur, Szef Serwisu SFA POLAND

Źródło: SFA Poland