„Rozwiązania klimatyzacji w budownictwie ekologicznym” – to temat przewodni wszystkich seminariów z cyklu Swegon Air Academy, które odbyły się tego roku w Polsce. Zwykle spotkania organizowane były w trzech miastach, jednak w roku 2011, wyjątkowo obyło się ich aż pięć - w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi oraz Warszawie.

Seminaria Swegon Air Academy w pięciu miastach Polski - relacja
W ramach każdego ze spotkań, wygłoszone zostały 2 wykłady merytoryczne. W pierwszym z nich, mgr inż. Max Tilberg przedstawił założenia projektowe oraz konkretne rozwiązania techniczne zastosowane w budynku biurowym Bengt Dahlgren w Geteborgu – będącym aktualnie jednym z najbardziej ekologicznych i efektywnych energetycznie biurowców w Szwecji. Drugi wykład, dotyczący „Oszczędności energii i ochrony środowiska w rozwiązaniach urządzeń i systemów chłodniczych” przeprowadził Przewodniczący Rady Naukowo – Programowej w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – dr inż. Marian Rubik. Podczas spotkań w Poznaniu i Wrocławiu, drugi wykład wygłosił mgr inż. Witold Skrzypulec. Jego prezentacja dotyczyła nowoczesnych systemów chłodzenia w kontekście nieuchronnych zmian jakie czekają branżę chłodniczą.

Wszystkie zaprezentowane w ramach tegorocznej edycji Swegon Air Academy wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem zgromadzonych gości. Szczególnie dużo pytań i uwag pojawiło się w czasie wykładu prezentującego case study budynku w Geteborgu. Zgodnie z obliczeniami przedstawionymi w trakcie prezentacji, biurowiec Bengt Dahlgren, nie tylko spełnia, ale znacznie przewyższa normy energetyczne stawiane przez organizację Green Building. Całkowite zużycie energii wyniosło w przybliżeniu 69 kWh/m2. Informacja ta była dla uczestników dużym zaskoczeniem i wzbudziła wiele pytań.

Całość spotkania zamykało wystąpienie prezesa Swegon Witolda Levena, który w krótkiej prezentacji podsumował 20-letnią obecność firmy na rynku polskim.

Link do strony Swegon Air Academy z prezentacjami prelegentów: Prezentacje prelegentów SAA 2011
Źródło: Swegon Sp. z o.o.