Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych naszych domów wymuszają na nas rosnące ceny energii oraz unijna dyrektywa wprowadzająca świadectwa energooszczędności. Niestety wykonywane ocieplenia nadal pozostawiają wiele do życzenia.

Zgodnie z nowymi przepisami bez tzw. paszportu energetycznego, nie będzie możliwa żadna transakcja na rynku nieruchomości. Mimo, że czasu zostało niewiele, w dalszym ciągu nie ma spójnych przepisów, na podstawie których można by przeprowadzić certyfikację. Brakuje też wyszkolonych audytorów, którzy podjęliby się tej operacji. Sytuację pogarsza również deficyt wykwalifikowanych ekip wykonawczych, związany z migracją pracowników do krajów Europy Zachodniej.

Ceny w górę

Początek nowego roku to również podwyżki. Energia elektryczna może podrożeć nawet o 20 proc., co oznacza, ze rachunki indywidualnych odbiorców wzrosną o 10 proc., ponieważ koszty energii stanowią połowę należności. Jeszcze gorzej wyglądają prognozy dla cen gazu. Według czarnych scenariuszy cena tego surowca może już w 2010 roku być o 100 proc. wyższa niż teraz.

Ceny rośną, bo drożeje węgiel dla elektrowni. Dodatkowo firmy z branży muszą dokupywać kosztowne pozwolenia na emisję CO2. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to wyższe rachunki. Aby nie zrujnować domowego budżetu warto pomyśleć o izolacji termicznej własnego domu.

Oszczędzanie przez ocieplenie

Jedną z najlepszych metod na zmniejszenie kosztów ogrzewania mieszkań jest wykonanie ocieplenia budynku. Prace termoizolacyjne spełzną jednak na niczym jeśli zostaną błędnie przeprowadzone. - W trakcie wykonywania prac ociepleniowych należy stosować się przede wszystkim do zaleceń i wytycznych producenta systemu ociepleniowego – mówi Tomasz Zembrowski – Product Manager Systemów Ociepleń w firmie Baumit - Pomijanie zalecanych przerw technologicznych, mieszanie produktów pochodzących od różnych producentów, wykonywanie prac w warunkach nieodpowiednich jest niedozwolone i w późniejszym okresie (w wielu wypadkach) prowadzi do degradacji ocieplonej elewacji. Niestety zjawisko to jest wciąż jeszcze dość często stosowane.

Zanim przystąpimy do ocieplania ścian zewnętrznych należy w pierwszej kolejności zakończyć "mokre" prace wewnątrz pomieszczeń (wyprawy tynkarskie, jastrychy itp.). Prace wykonujemy przy użyciu wszystkich komponentów ocieplenia pochodzących od jednego producenta. Tylko stosowanie kompletnych systemów dają gwarancję jakości i trwałości.