Firma ELEKTRA od marca br. wprowadza do oferty centralę wentylacyjną FLEXIT Albatros S9 o wydajności maksymalnej 900 m3/h. Jest to przykład nowego trendu w konstrukcji central Flexit. Centrala posiada wyprowadzenia kanałów ku górze dzięki czemu możliwe jest ustawienie jej w niewielkim pomieszczeniu.


Dotychczasowa konstrukcja central o wydajności pow. 700 m3/h z wylotami powietrza po bokach powodowała konieczność zapewnienia dodatkowej przestrzeni dla doprowadzenia kanałów czyli w konsekwencji większego pomieszczenia technicznego przewidzianego do instalacji centrali. Obecna konstrukcja jest bardzo przydatna w sytuacjach kiedy mamy ograniczoną przestrzeń do instalacji centrali.

Centrala ta oparta jest na podzespołach znanych z central klasy Albatros L12. Zastosowano tu wentylatory osiowe firmy Ebm, oraz transformatorowy układ sterowania prędkością wentylatorów. Centrala - podobnie jak Albatros L12 - wyposażona jest w układ automatyki zapewniający w szczególności:
- kontrolę stanu filtrów (presostaty na filtrach)
- kontrolę pracy wentylatorów (presostaty na wentylatorach – w przypadku spadku ciśnienia powodują zadziałanie funkcji „motor protect”)
- kontrolę temperatury nawiewu (termistor NTC sterujący nagrzewnicami)
- kontrolę oszronienia wymiennika (układ by-pass z siłownikiem sterowany czujnikiem „Thermohumidistat”)
- współpracę z detektorami dymu/pożaru, C02
- współpracę z klapami pożarowymi oraz zewnętrzną chłodnicą kanałową
- w przypadku central z nagrzewnicą wodną – sterowanie siłownikiem zaworu trójdrogowego oraz systemem „antifrost” – zabezpieczenie nagrzewnicy wodnej
Centrale Albatros S9 występują w następujących wersjach:
a) z wymiennikiem krzyżowym (sprawność ok. 65 %)
- z nagrzewnicą elektryczną
- z nagrzewnicą wodna
b) z wymiennikiem obrotowym (sprawność ok. 90 %)
- z nagrzewnicą elektryczną
- z nagrzewnicą wodna
Pierwsza prezentacja centrali odbyła się na Forum Wentylacja 2004. Centrala cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród zwiedzających. Wszystkich chętnych do obejrzenia centrali Albatros S9 firma ELEKTRA zaprasza serdecznie na MPT „Instalacje” w dniach 30.03 – 02.04.2004 r. na stoisko firmy w pawilonie V, stoisko 89.
Więcej nt. Albatros S9: >>> zobacz